Seminte plante alpine pentru stancarii

magda

Active Member
Moderator
Eu am lista pregatita inca de anul trecut asa ca daca sunt doritori ma alatur comenzii :D
 

dumitza

Member
Trebuie sa ne grabim caci sezonul se incheie pe 31 martie,din cate am vazut pe site.Mai e putin...
 

Simonikz

Member
dumitza a spus:
Multumesc Simona.Nu citisem tot....
Dar e asa greu sa ma hotarasc.... :) :) toate sunt frumoase
Stiu si mie mi-a fost greu......de cand am vazut topic-ul deschis am inceput sa-mi notez cateva :D.....poate, poate se face vro comanda !
 

dumitza

Member
Pai si eu vreau sa se faca comanda,suntem vreo trei pana acum....dar poate mai apar doritori......Inca lucrez la lista mea.....am de facut verificari caci ultima data am luat seminte de cycas care cresc cu viteza melcului si de abies koreana din care o sa vad eu conuri purpurii cand o merge fiumeu la facultate.Asa ca acum verific fiecare planta sa vad conditiile....
Cei drept nu mai avem mult timp....dar pana luni cred ca sunt gata cu lista. :) :)
 

Simonikz

Member
dumitza a spus:
Pai si eu vreau sa se faca comanda,suntem vreo trei pana acum....dar poate mai apar doritori......Inca lucrez la lista mea.....am de facut verificari caci ultima data am luat seminte de cycas care cresc cu viteza melcului si de abies koreana din care o sa vad eu conuri purpurii cand o merge fiumeu la facultate.Asa ca acum verific fiecare planta sa vad conditiile....
Cei drept nu mai avem mult timp....dar pana luni cred ca sunt gata cu lista. :) :)
:) multa bafta !
 

dumitza

Member
Da...cred ca am nevoie,caci vad ca nu mai apar doritori ....Si eu ma entuziasmasem.... :( .Ei,daca o fi bine... daca nu....alta data. :(
 

dumitza

Member
Am calculat si sunt 35.14 $ cu macii si Crimson star,deci depun 120 lei sa ramana si de transport si daca va mai fi nevoie mai depun.
Am cautat pe net si nu e programla banca maine (la CEC este program si sambata),deci ramane de luni.
 

dumitza

Member
:mrgreen: Miii si milioane de scuze,am incurcat topicurile :) :) :) , aveam mai multe pagini deschise si am scris unde nu trebuia.Rog moderatorii sa stearga :oops: :oops:
 

dumitza

Member
doina a spus:
Vreau si eu niste seminte de rhododendroni dar mai studiez putin si pun maine lista .
Ce ma bucur ca mai vrea cineva sa faca comanda....cu cat suntem mai multi cu atat e mai bine......nu-i asa? :D
 

dumitza

Member
Ce de minunatii au oamenii astia in curte.... :hipnotizat: :hipnotizat:
Si stancile alea sunt super ,oare cum le-or fi scobit asa?

Vreau si euuuuu.......... :visator: :visator: :visator:

As vrea si floare de colt....dar nu e cam mult 4 E? Pe la noi am vazut ca se vand plantele in ghiveci cu 5 lei(plant-shop),dar eu sunt calica si vreau mai multe..... :) :) sa dau si la prieteni ,rude ....la toata lumea ce sa mai.
Ma tot invart pe langa lista asta ca nu stiu ce sa opresc din ea ca e cam lunga.....
 

dumitza

Member
M-am hotarat si eu in sfarsit.Nu stiu unde o sa le seman pe toate...dar nebunia nu are leac la mine :rofl: :rofl: Cum vine primavara ma apuc de lucru la o stancarie(stiu si de unde sa iau stanci,nu prea mari ca nu le pot cara).Deci la mine e asa:

Aubrieta deltoidea =1 E

Arabis alpina-alpine meadows =1 E

Draba hispanica -1 E

Erinus alpinus-1 E

Heleborus niger-beatiful rose-white=1 E

Leontopodium nivale spp. Nivale-4 E

Primula glaucescens -3 E

Primula x pubescens- mix-2 E

Sedum pilosum-2 E



TOTAL=16 E

Incerc sa nu ma razgandesc si sa nu mai adaug nimic
:) :) :)

Voi nu v-ati hotarat?
 

ira

Member
OK. Am facut si eu o lista :)
Rhododendron -Prevernum 2 euro
-Yakushimanum 2 euro
-Traillianum 2 euro
-Sutchuenense 2 euro
-Smirnowii 2 euro
-Degronianum 2 euro
Total 12 euro ,fara taxe si comisioane
 

dumitza

Member
Fetelor cine face comanda ? ca eu nu am inteles. Si mai ales cand se face comanda? :) :) agitata ca o cola :mrgreen: asta-s eu :mrgreen:
 
Sus