Seminte de orhidee

Marianis

New Member
Buna tuturor! Nu am intrat de mult timp, si ma bucur de parca ar fi fost prima data cand am dat peste acest forum foarte tare! Am o mini phalaenopsis, cu petalele albe, si ''buza'' de jos galbena. Vazand ca ii rezista asa de bine florile, m-am pus de plictiseala sa o polenizez....si ce credeti? Vrand nevrand, acum are seminte (fara semnul exclamarii la final, caci nu sunt foarte entuziasmat, stiind ca semintele de orhidee "au fite") Are careva ceva idei, ce as putea face cu ele? Oricum ar fi, mi-e mila sa le las asa...... Multumesc anticipat! Scuzati de "experimentele" astea juvenile......pana la urma, asa-s si eu....
 

Anysa

Member
Si eu am reusit sa polenizez o orhidee dar din pacate s-a uscat, langa ea era o ramificatie care s-a ingalbenit si a afectat-o si pe ea, dar nu ma supar s-a ofilit pentru ca este aproape imposibil ca semintele sa rasada, e f complicat, oricum maturarea pastaei dureaza 9-12 luni. Ca sa nu mai zic, in cazul in care rasade orhideea etc, va inflori poate in 10 ani.

http://anysa.sunphoto.ro/Orhidee_polenizata
 

LadyBug

Well-Known Member
Cred ca phalele sunt asa de comune tocmai din cauza ca, spre deosebire de alte specii de orhidee, infloresc mult mai repede din seminte, parca undeva intre 1.5 si 2 ani. Dar nu se "planteaza" ca alte flori, exista cateva procedee mai dificile pentru a le face sa "rasara".
 
Sus