seminte anghinare, hibi, cafea si zmeur galben

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anknic

Active Member
am de dat seminte de anghinare-cynara scolymus (recolta 2014, 5 seminte 1 leu) si 4-5 zmeuri galbeni (de scos cand da bruma, 3 lei/buc) +TP
 

laural

Well-Known Member
Am citit pe net ca anghinarea este perena, dar la noi rezista iarna afara su trebuie semenata in fiecare primavara ?
 

anknic

Active Member
rezista fara pb. infloreste in a doilea an, deci daca n-ar rezista...n-ai vedea flori :)

frunzele se usuca si se folosesc la ceai, bobocii de flori in preparate culinare (pana sa infloreasca!). in primul an ea creste ca o tufa, in anul doi apare tija florala (1-2m inaltime), dupa ce infloreste se usuca tija si din radacina dau alte plante. iarna se vor usca frunzele, dar primavara da din radacina. atentie ca e o planta mare, tb.sa ii rezervati cam 1mp.
 

anknic

Active Member
mai este disponibil doar hibi cel mic, pe care (fiind mult mai mic decat ceilalti) il dau cu 5 lei+tp.
 

MERY

Active Member
Ala mic...nu prea il diclesc eu bine;-) dar in fine...cam putin pentru un colet, te deranjeaza?
 

anknic

Active Member
redevine disponibil unul la 10 lei, cel din mijloc din poza (cel din stanga pleaca la mery si cel din dreapta e rezervat de geodezia)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus