Semanatul de iarna (wintersowing)

fixpix

Active Member
Nu stiu daca exista topic. Am frunzarit, dar nu am gasit.

Am tot adunat seminte din stanga si dreapta si am de gand sa incerc si eu
acest "wintersowing" care este destul de popular prin vest si america.

Metoda pare destul de simpla... in flacoane, vase, PET-uri etc.
Doar ca in loc sa le tin in casa, le pun afara in gradina sub intemperiile iernii.

Bineinteles... nu procedez asa cu seminte de plante mai "exotice" ci doar cu cele ale caror mama rezista in gradina peste iarna.

Ati incercat careva aceasta metoda?
 

anette_b

Member
as vrea eu sa incerc cu seminte de levantica pt ca altfel vor rasari cine stie pe unde in gradina. am cateva tufe care au inflorit bogat si au facut multe seminte. nu as tine ghivecele la caldura pt ca am auzit ca levantica nu germineaza daca nu au stat semintele in frig.
 

sicora fabian

Active Member
Calin, sigur "wintersowing" inseamna semanat de iarna?
Pun aceasta intrebare pentru ca din ce spui tu, seamana mai mult a stratificare, care se face in teren iar semanatul propriuzis se face in primavara cu aceste seminte "preincoltite" . . .
 

fixpix

Active Member
Da. Mi-s foarte sigur.
Winter sowing is a method of starting hardy seedlings outside during winter.
E cam acelasi lucru cu "tratification" doar ca una e afara in natura alta e in casa, frigider, balcon.
Pe wintersown.org de ex. poti citi cam cum se face si sunt si cateva poze.
E un semanat de iarna putin mai controlat, adica nu direct in gradina (desi si asa se poate) ci preferabil in containere, vase, borcane, flacoane.
Am incercat cu unele stratificarea in frigider, pe balcon la racoare dar am prea multe seminte si ar trebui sa imi iau un frigider numa pt. asta.
Ceva promotie la Altex? :rofl:
Am vazut poze cu zeci de "recipiente" de tot felu, ce a putut omu aduna (borcane mari din plastic de la bomboane, flacoane de la lapte...) si erau aliniate frumos in gradina si acoperite de zapada.
Intre Craciun si REV. poate am timp sa ma ocup de ele.
La primavara sper sa am ceva "verde" in afara de mucegai si muschi.
:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
OOOF... nu este.
Altfel de ce ar exista doua notiuni.
Una e artificiala, stratificarea, si una mai pe cale naturala wintersowing-ul.
IN fine. Nu conteaza. exista aceasta notiune de "semanat de iarna" pentru gradinari si procedeul este destul de raspandit.
AM vrut doar sa stiu daca altii au avut succes.
 

veretregn

Active Member
sicora fabian a spus:
La ce specii se foloseste?
Winter sowing se folosește la toate plantele ale căror semințe necesită hibernalizare. Adică în general la speciile de plante perene din climat temperat.

Stejar, fag, viola odorata, bujorii au dormitare dublă deci după o perioadă de hibernalizare vor crea o rădăcină și după a două iarna vor arunca tulpina, mere, pere, primula... sunt o grămadă...
 

fixpix

Active Member
Pai cam toate plantele care rezista peste iarna afara.
Cele HARDY.
E ca si cum le-ai semana in gradina... doar ca eu am foarte slabe rezultate cam cu tot ce am semanat direct.
Plus ca nu am spatiul necesar. In ghivece pot fi mai ingramadite, ca oricum trebuie transplantate.
Si asa, cu etichete, pot stii ce a mers si ce nu.
Am o groaza de pet-uri de 5 L, si mai gasesc io cutii de plastic cum sunt cele pentru prajituri,.etc. Peste cam o sapt (sau mai precis intre craciun si rev ca sunt mai liber) o sa ma apuc de munca.
Is foarte curios sa vad ce rezultate am!
 

fixpix

Active Member
MISTER - Cardiocrinum giganteum

AM primit din SUA o groaza de seminte proaspete (am asteptat luni de zile sa se coaca capsulele...) si am fost uimit de numarul lor. Mi-a zis nenea ca aproape pe toate mi le trimite.
Care e MISTER-ul din titlu? Cum se poate ca o planta sa produca atatea seminte si in acelasi timp sa fie atat de rara si scumpa?
Un raspuns ar fi... nu sunt bune....semintele! Poate de aia face planta atatea, ca stie ca nu prea se poate increde in ele!
:rofl: LOGIC? Cred ca da...
In fine. Eu am mai incercat cu seminte in 2 randuri si nimic. Mai incerc o data.
Dar prin metoda asta (semanat de iarna). In trecut, tot iarna, dar pe balcon unde nu au apucat semintele sa inghete.

 

sicora fabian

Active Member
Despre ce planta e vorba?
Stratificarea semintelor are numai avantaje . . . si multe! Eu o folosesc pentru maces, dar si pentru magnolie si tuie orientala . . .
 

fixpix

Active Member
sicora fabian a spus:
Despre ce planta e vorba?
Apare in titlul postarii ...Cardiocrinum giganteum.
Am mai intrebat lume intre timp, si pana acuma nimeni nu a reusit cu planta asta din seminte.
CIUDAT!

Alta ciudatenie. Majoritatea site-urilor zic "wintersowing" iar pe un site am gasit ca sub nici o forma nu tre sa inghete.
 
Sus