Sem Luca

iuli

Member
fdana da ca te mai duci pe la sem luca poti sa-i intrebi daca aduc lamaii ,mandarini asa cum stiu ca aveau anul trecut .dar nu am putut sa comand.
 

vivi23ro

Member
daca o sa aduca ca si anul trecut pina in martie nici nu va ginditi ca nu aduc .. la inceput au zis ca aduc la inceputul luni marfa , dar nu au adus decit mult mai tirziu
 

fdana

Member
am sa merg dar mai tarziu, poate luna viitoare sa vad daca au ceva noutati si va tin la curent :) (220)
 

vivi23ro

Member
le am scris celor de la sem luca , si i a mintrebat cind aduc plantele si bulbii , iata raspunsul

Buna ziua,



Inceperea distributiei la plante, bulbi si butasi depinde si de vreme. In principiu la inceputul lunii Februarie vom avea toata marfa pe stoc.

Atasat va transmit oferta complete.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
dintre cei care au comandat de la sem-luca, cum s-au prezentat plantele? Au rezistat? Ca oferta lor mi se pare incredibila- 8,4 lei un leandru. Livreaza si in tara la bucata?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
nici nu am pretentii, vivi, la cati bani am da pe ei. Important e sa fie sanatosi, ca de crescut, ii crestem noi! Poate noi cele din cta, facem o comanda comuna!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
in timisoara poate, draga mea, dar in constanta ne usuca astia in florarii: ca exemplu: o muscata care teoretic o gasesc si la 5 lei pe net, in florarie dau 20 de lei pe ea. Saptamana trecuta am vazut guzmania portocaliu in selgros cu 15 lei (planta de max.20cm) - aceeasi planta la florarie era 45 lei
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pe site precizeaza ca livreaza si comenzi mici,dar cu posta rapida,gen Cargus.
 

vivi23ro

Member
adevarul e ca nu gasesti culori deosebite numai roz si mai rar alb dar si cei de la sem luca tot aceleasi culori au , nu au avut rosu..
 

vivi23ro

Member
am intrebat la sem luca si anul asta din cauza unor probleme ale furnizorului din olanda nu vor mai fi decit plantele de pe lsita, fara bougainvilea ,plumbago,hibiscusi, leandru, sau brugmansia...lamii sau portocali
 

fdana

Member
Oferta Sem Luca 2009 are la 5 lei: diverse soiuri de crini -1 bulb(rosu, alb, cyclam, galben, portocaliu), begonii ( curgatoare, crete), gloxinii -2 bulbi(aceleasi de anul trecut), dalii, frezii - 10 bulbi, cale (mango, galben, rosu, alb ), gladiole, canna (rosu si galben cu puncte rosii), anemone (mov, rosu, mixtura), irisi mici, ixia, spraxis, tigrida, trandafiri butasi...etc!
 

fdana

Member
Intamplator am ajuns azi la Sem Luca si sunt foarte dezamagita de ei,atat la pret dar si la oferta de plante.Am constatat cu surprindere caci a crescut pretul bulbilor (ceea ce nu e ceva deosebit) dar a scazut si cantitatea lor.De exemplu la begoniile mix erau anul trecut in pachet 3 bucati la pretul de 5 lei.Acum sunt 2 bucati la pretul de 7 lei si sunt destul de mici.Nu avea nici nu stiu ce oferta de plante:cateva feluri de begonii ,cateva de cale,canna ,freziii si crini.Pe langa mai erau butasi de trandafir si pomi fructiferi si vita de vie.
 

fdana

Member
Intamplator am ajuns azi la Sem Luca si sunt foarte dezamagita de ei,atat la pret dar si la oferta de plante.Am constatat cu surprindere caci a crescut pretul bulbilor (ceea ce nu e ceva deosebit) dar a scazut si cantitatea lor.De exemplu la begoniile mix erau anul trecut in pachet 3 bucati la pretul de 5 lei.Acum sunt 2 bucati la pretul de 7 lei si sunt destul de mici.Nu avea nici nu stiu ce oferta de plante:cateva feluri de begonii ,cateva de cale,canna ,frezii si crini.Pe langa mai erau butasi de trandafir si pomi fructiferi si vita de vie.
 
Sus