se pierde pamantul

nickserr

New Member
am o problema cu pamintul de la bonsai. de fiecare data cind il ud, imi dispare si o parte din el, pt ca se scurge odata cu apa...ce pot sa fac?
 

Sash

Active Member
Sa pui un gen de sita pe fundul ghiveciului sau... sa completezi cu pamant din cand in cand.
 

vali

Active Member
Moderator
Inainte de a fi populate, vasele trebuie sa arate asa

Plasa este pentru a nu da voie substratului sa curga odata cu apa, iar sarmele sunt pentru ancorarea balotului de radacini si fixarea plantei. Au fost destule cazuri in care o pala de vant a reusit sa rastoarne un copacel din vas. Chiar si in interior, in lipsa vantului, se mai pot intampla accidente. Asta, fara sa mai punem la socoteala si proasta manevrare la tunderi, legari, s.a.m.d., cand planta e destul de "zguduita" :) .
 

nickserr

New Member
imi cer scuze. exprimarea mea nu a fost destul de corecta. plasa pe fundul vasului am, acolo nu sint probleme. pamintul il pierd ...pe sus, la suprafata. in momentul cind ud, se scurge apa din vas si antreneaza cu ea si pamintul. asta se intimpla dupa ce am transplantat bonsaiul. pina sa il transplantez nu au fost probleme.
 

helisananca

Member
ok...am sa incerc insa nu stiu cat de multumit va fie el ,folosesc pulverizatorul insa nu ii satisface toata dorinta de apa,de aceea il ud si separat
 

nickserr

New Member
da, am folosit si pulverizatorul, dar cum spunea si anca, nu este suficient. apa nu ajunge sa se scurga prin gaurile de evacuare. trebuie sa-l ud ...clasic, si cind fac asta, apare problema...
 

vali

Active Member
Moderator
nickserr a spus:
pamintul il pierd ...pe sus, la suprafata. in momentul cind ud, se scurge apa din vas si antreneaza cu ea si pamintul. asta se intimpla dupa ce am transplantat bonsaiul. pina sa il transplantez nu au fost probleme.
Am inteles acum...
Pana sa il transplantezi nu aveai aceasta problema, pentru ca era un substrat "asezat". Apa, chiar si in jet mai puternic sau in volum mare, nu reusea sa disloce particulele usor. Acum, fiind un substrat proaspat in care particulele (cel putin cele din straturile superficiale) nu au apucat sa adere unele la celelalte, este spalat mai usor.
Trebuie sa uzi mai "cu mila" :) . Asta nu inseamna cu mai putina apa, ci cu un dispozitiv (stropitoare, pulverizator, sticla cu dop gaurit, etc.) care sa distribuie apa ca pe o ploaie fina.
Imparte udarea in 2-3 reprize, cu pauze de cateva minute (5-10, cat vrei) intre ele, pentru a da timp particulelor din substrat sa absoarba apa si sa ai astfel garantia ca a ajuns in toate cotloanele vasului.
Daca optezi pentru sticla de plastic cu dopul gaurit, ai grija ca gaurile sa fie foarte fine. De obicei, cele facute cu acul inrosit in foc ies cam mari.

EDIT: O idee despre cum ar trebui sa arate jetul de apa http://www.youtube.com/watch?v=jXXUAT1hrcE
Chiar si la o scara mai mica, ar trebui sa aiba aceeasi consistenta: ploaie fina, fara presiune.
Apa trebuie sa cada pe substrat, nu sa fie "infipta" acolo :)
 

Sash

Active Member
vali a spus:
Apa trebuie sa cada pe substrat, nu sa fie "infipta" acolo :)
:rofl: :rofl: :rofl: auzi... infipta :rofl: :rofl: :rofl:
Ce ma distreaza cel mai tare e ca termenul contrar aparentelor chiar se potriveste pulverizarii cu "jet".
 

helisananca

Member
multumesc si eu :D pt sfat eu inca nu am schimbat pamantul si mai are putin si face 1 anisor bonsaiul decand este la mine :D imi este frica
 
Sus