Scutellaria

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce cu prima plantuta (varietatea portocalie) am dat gres, pe a doua am cam chinuit-o dar m-am lamurit care ii este ritmul.



Astept sa-i treaca florile, o tund si apoi o transplantez. E tare greu de pastrat echilibrul udarilor cu pamantul pe care il are in ghiveci.

Azi am mai adaugat la "off collections" un exemplar cu flori albe.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nuuuttttiiii? Hai ca ti-am adus poze:



Am zis ca esti fata de treaba si ca nu e cazul sa te pedepsesc. :p
 
D

dyayzh

Guest
Singurul "defect" este faptul ca are nevoie de udare zilnica. E fff setoasa :(
Cel putin asa a fost a mea, o zi daca nu o udam - ce e drept vara - se pleostea total :(
 

lelia

Well-Known Member
Foarte interesanta aceasta plantuta.Varianta alba e de o eleganta, fara cuvinte.
Sa-ti traiasa Cornelia si sa te bucuri de ele :D
Ti-am zis ca-mi place ,de cum am vazut-o, simt cum imi apar niste pete.......... :oops:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am vazut si eu o singura data in florarie la noi,acum vreo luna cred.Nici pina atunci ,nici de atunci nu am mai vazut.
 

vivi23ro

Member
eu odata am vazut scutelarie, am si luat o bineinteles dar nu mi a trait mult....alta sa incerc nu am mai avut de unde
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, s-au trecut toate florile la ambele plante. Cea portocalie este tunsa acum si a pierdut cateva frunze de la baza. Dar e normal. Cea alba nu e inca tunsa, dar urmeaza. :mrgreen: Per total sunt ok, asteptam primavara.
 
D

dyayzh

Guest
Nu. Sunt doua plante total diferite. Desi in poza floarea pare cam la fel, in realitate, diferenta dintre ele este destul de mare :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:wink: A inflorit din nou cea alba. Poze maine ... daca nu se scutura, ca e inflorita de ceva vreme.
 
Sus