Schneewittchen / Iceberg

gradinar1

Well-Known Member
Moderator

este un trandafir foarte cunoscut din clasa floribunda, cu inflorire remanenta, creat de Kordes in anii 50'. Il puteti gasi si sub denumirile comerciale de Iceberg sau Korbin. Florile sunt duble si parfumate iar foliajul verde-deschis. Este un trandafir rezistent la boli.
 

miha

Member
Am intrat acum de curiozitate pe site-ul lor si vad ca nu si-au mai reactualizat oferta si pentru toamna... Sper sa nu-i fi afectat si pe ei criza...desi... orice e posibil in ziua de azi...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mihai63 eu am de dat vreo 4 bucati din acest trandafir Daca mai doresti te rog sa ma contactezi.
 

victoria222

Active Member
Pentru cei din Bucuresti doritori sa-l vada pe viu, acest trandafir se gaseste la Universitate, la iesirea din pasaj spre spitalul Coltea, unde este amenajat un mic parc sau spatiu verde. Are flori si acum si este, intr-adevar, extrem de frumos... Are floarea atat de delicata si usor aplecata, nu sta ferma ca la alti trandafiri, si asta ii da un farmec aparte, iar petalele intr-adevar se scutura, nu se ofilesc, si arata foarte frumos ca o ninsoare de petale pe jos. Ce-i drapt, acum nu erau atat de incarcati de flori după cum sunt caracterizati, dar cel mai probabil din cauza ca se aflau la sfarstitul infloririi de toamna, cu ploile si frigul care au fost, e uimitor ca a facut flori si asa. Un Graham Thomas de la mine din gradina sta de doua saptamani cu bobocii nedesfacuti din cauza vremii..
 

victoria222

Active Member
S-a desfacut primul boboc de Iceberg, trandafir cumparat toamna trecuta. Acolo unde l-am plantat au infrunzit un cires si un cais si Iceberg este practic in umbra( 2-3 ore de soare). Pana acum a crescut viguros si este plin de boboci:
 

aleynad

Active Member
Moderator
si infloreste muuuult timp. . . e un harnicut :D
a inflorit la sfarsitul lunii Mai, odata cu ceilalti, dar e singurul care nu a luat inca pauza :mrgreen:
 
Sus