Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

S-a spart gheata, a inceput defilarea in sezonul 2013-2014! :indragostit: :clap:
La cat mai multe infloriri! :astept: :D
 

alirare

Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

foarte frumoase. am si eu o schlumbergera rosie din iarna trecuta, cand era puiut. n-am vazut-o inflorita pana anul acesta. dupa ce am adus-o in casa (a fost in balconul inchis, dar aerisit) s-a umplut de boboci. au inflorit 7, ceilalti s-au uscat. ce a patit oare?
 

Aimee

Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

E o planta care nu trebuie mutata, mai ales atunci cand are boboci. Daca vrei sa o muti de pe balcon in casa, e de preferat sa faci acest lucru inainte de perioada cand incepe sa formeze boboci, adica la inceputul toamnei.
 

alirare

Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

despre ea e vorba. pana am descarcat pozele din telefon au trecut florile :(
,,,,
va prezint surioarele ei mai mici, de curand cumparate:
,,
le-am miscat cat de putin a fost nevoie :D :D la cea portocalie a inflorit un boboc :D
 

lelia

Well-Known Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Sunt foarte frumoase ! :visator: sa-ti traiasca !
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

E prima toamna care imi permite sa ma bucur de inflorirea completa a schlumbergerelor inainte de a le muta la iernat. Asa ca ma bucur de toti bobocii lor. :D

 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

:eek: Mamaaaa, ce dezmat acolo, fara cuvinte! :clap: :hipnotizat: :marfa: :roll: :indragostit:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Carmen draga, abia acum e dezmat! :) Plantele sunt la apogeu:


 

Dea

Active Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Ce frumuseti Adina! :clap: :clap: Imi place enorm combinatia de culori intr-un ghiveci! Superb!
 

lelia

Well-Known Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Domne ,cat sunt de frumoase ! :visator: asa ceva ,mai rar printre muritori .....
Felicitari Adina ! sa te bucuri de plantele tale minunate si sa infloreasca mereu ,la fel de frumos ! :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Din ce am tot vazut Adina are niste plante spectaculoase in general.Felicitari! :rose:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Multumesc, fetelor! Hai ca ma faceti sa rosesc :oops: si asta ar fi o premiera! :D

Dea a spus:
Ce frumuseti Adina! :clap: :clap: Imi place enorm combinatia de culori intr-un ghiveci! Superb!
Initial am avut 3 puisori de culori diferite: clasicul rosu, unul alb si unul rosu portocaliu . Din pacate ori nu si-au mentinut culorile (daca ma uit la cel alb, a fost alb curat doar la prima inflorire , apoi s-a transformat in albul acesta cu irizatii ciclam), ori puiul mai portocaliu s-a pierdut pe parcurs.

Oricum mi-ar placea si varianta galben-somon. :visator:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Adina-Ioana a spus:
Carmen draga, abia acum e dezmat! :) Plantele sunt la apogeu:......
Am vazut "defilarea", eram printre cantoane si nu aveam timp de raspuns, dar acum, de acasa, nu pot decat sa te felicit din toata inima! :indragostit: :clap: :dans:
Cumva o parafrazez pe Gabiuta :hug: si spun ca plantele tale se ridica la inaltimea peisajelor si locurilor vizitate acum, ... spectaculoase, ..... impunatoare, .... deosebite...... ! :indragostit: :visator: :hipnotizat:
 

Catalin13

New Member
Salut!
Am 4 schlumbergera, de vreo 4-5 ani. Anul asta, dupa ce au inflorit, au inceput sa se "stafideasca" si sa cada segmenti din ele.

Are cineva vreo idee de ce se intampla asta?

Multumesc!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Din experienta mea cu aceste plante din care am destule si chiar de multi ani, recunosc problema. Am patit-o si eu la un moment dat. Dupa inflorire plantele astea au nevoie de un repaus timp in care trebuie sa primeasca apa cu zgarcenie. Dau semne singure cand au terminat repausul, fiindca vei vedea cresteri noi. Apa prea multa in aceasta perioada duce la putrezirea radacinilor, efectele se vad abia dupa un timp si sunt cele descrise de tine.

Nu cumva le-ai udat prea mult, sau inainte de a se usca bine substratul? Depinde si de substratul folosit.

Am 2 zygo batrani si uriasi (au 10, respectiv 15 ani), dupa inflorire se intampla sa renunte planta pe ici-colo la parti de cladodiu. Nu e insa nicio problema.

La un moment dat, in urma cu vreo 5 ani am patit si eu ceea ce ziceam: am udat excesiv una din plantele in varsta. Parea ca va muri inevitabil. Nu m-am lasat pagubasa. Am sistat udatul o perioada, am tuns drastic planta, am dat timp radacinilor sa se refaca, am udat cu mare zgarcenie, iar acum e din nou o planta aratoasa.
 

Catalin13

New Member
Cred ca ai dreptate. M-am uitat acum si pamantul e destul de umed la adancime. E posibil sa fie putrezite radacinile... :(
Il las sa se usuce singur sau le schimb pamantul cu unul mai uscat?
 
Sus