Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

gabrielais

Active Member
le astept cu nerabdare si pe ale voastre! eu sunt topita dupa planta asta...nu are prea multe pretentii si infloreste de 2-3 ori pe an intr-un adevarat spectacol!
 
Buna ziua tuturor,
asa cum am promis revin cu cateva poze pentru a va arata diferenta dintre Schlumbergera tinuta in casa si cea tinuta afara, in aer si in ploaie;

http://cipriansuta.sunphoto.ro/Schlumbergera-in_casa
http://cipriansuta.sunphoto.ro/Schlumbergera-afara

intre timp si cea de afara a ajuns in casa, pentru ca am avut 2-3 nopti cu temperaturi in jur de 3-4 grade, acum cred ca ar fi destul de cald pentru ea ca sa stea afara (10-12 grade noaptea), dar am hotarat sa o lasam in casa, ca sa nu o zapacim de cap :? (adica sotia a hotarat)

Ciprian
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cele de afara-s superbe! Noroc ca-s multe ca la cat sunt de inflorite acum de Craciun nu ai mai avea .....sau la tine deja a venit Mosul! ? :? :rofl:
 

Rami11

Member
Deja e superba... dar cand se va deschide complet :visator:

Mi-am marit si eu colectia. :) Am roz cu alb, rosie si galbena :dans: Sunt inca micute dar una are boboci! :dans:
 

gabrielais

Active Member
galbena ai gasit de cumparat la vreo florarie, ceva? caut de ceva timp si eu dar n-am vazut pe nicaieri...
 

Rami11

Member
Nu, am primit-o de la o prietena. Daca mai creste, nu are decat 2 frunze, anul viitor iti trimit si tie :wink:
 

Blitz

Active Member
Nici nu ma mai uit pe pozele voastre :wink: , ma imbolnaviti- deja ma gandesc cum sa fac macar un pic de loc :oops: -

Felicitari pentru splendorile voastre :D
 

andre

Member
Gabrielais, prietena eram eu! O sa ma uit sa vad daca mai am inradacinate, daca nu, o sa pun la inradacinat pentru tine.
 

gabrielais

Active Member
andre a spus:
Gabrielais, prietena eram eu! O sa ma uit sa vad daca mai am inradacinate, daca nu, o sa pun la inradacinat pentru tine.
:hug: multumesc tare mult........daca este ca in albumul tau sa stii ca am..numai ca la aia eu ii ziceam crem :oops: ; dar am vazut la cineva galben lamaie...(nu stiu daca chiar asa e culoarea sau asa a iesit poza); cam in 2 zile infloreste si a mea si o sa postez foto sa comparam daca e la fel
 
Sus