Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

Simonilela

Member
Asa sper si eu. Inca mai are mici bobocei, dar cred ca in cateva zile vor cadea si aceia. Acum as mai dori una alba si ezit din cauza pataniei de anul trecut cand si-a pierdut toti bobocii inainte de a-mi oferi macar o floricica. Cand am mutat-o intr-un vas mai mare o „crenguta” s-a rupt si i-am dat-o matusii mele. Cu toate ca aceea nu e la fel de „stufoasa” ca a mea, e plina de flori si a inflorit si in primavara. Ceea ce ma determina sa cred ca suferit din cauza diferentei de temperatura. :(
 

irinabv

Active Member
Moderator
Sper ca sti ca atunci cand se intuneca afara le trebuie si lor intuneric, adica sa nu stea un lumina de la bec. Am citit ca se poate pune o cutie in cap seara si se scoate dimineata.
 

Simonilela

Member
A mea pana acum a reinflorit de doua ori fara sa ii aplic acest tratament. Asa procedez cu Poinsettia. Schlumbergera a fost generoasa de la sine si la fel si puiutul ei, oare sa incep acum sa o tin la intuneric? :?: :?
 

irinabv

Active Member
Moderator
A mea sta la intuneric de cand se insereaza, dar tot nu mai misca nimic. Dar pt. asta cred ca de vina e pisoiul, ca ii cam da tarcoale :x
 

Simonilela

Member
Pisoiul tau ii da si mai multe motive sa nu infloreasca imediat. Cred ca pe a mea o las asa. Daca ii place, ma va bucura si cu alte flori...daca nu, o sa am rabdare pana la anul :)
 

kriss

Member
mi-a inflorit schlumbergera care anul trecut era portocalie-rosie, iar acum vad ca e rosie mai deschis putin:

si mi-a mai inflorit un lastar de schlumbergera tot rosie (multumesc Sash):

Chiquitita: lastarul de la tine e rosu pana la urma. i-a crescut bobocul si acum se vede ca e rosie. pana acum era ciclam inchis bobocul.
acum am 3 nuante de rosu. :)
 

karmenutza

Member
A mea e gata-gata! E plina de boboci pe fiecare crenguta! Si vor fi tot ciclam, ca anul trecut. Abia astept sa infloreasca! Poate apar pana la Craciun florile.
Acum am fost pe balcon sa le pun un pic de apa la flori si am vazut ca si zygocactusul are boboci. Asa bine-mi pare ca vor face amandoua flori! :visator:
 
Si a mea e plina de bobocei...anul trecut mi-a inflorit chiar de Mos Nicolae si s-a mentinut inflorita pana in ianuarie,iar in martie iarasi a avut flori :D
Acum sa vedem cat de harnicuta va fi anul acesta! :)
 

helisananca

Member
eu am cumparto cu boboci deci nu ma pot lauda cu ea :oops: nu e meritul meu ,in schimb a soakramii a facut pt prima oara dupa multi ani boboci dar acum am observat amandoua ca se usuca :(
 

lelia

Well-Known Member
Au inflorit si la mine ,nu sunt foarte multumita de prestatie ,dar asta e..



fosta alb ,acum roz in degrade

 

kriss

Member
sa va traiasca schlumbergerele! sunt foarte frumoase!
mi-a inflorit si mie a treia nuanta de rosu (multumesc Chiquitita!):

 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sus