Schinduf

geodezia

Well-Known Member
nu inteleg cum aduna semintele alea ca sunt marunte rau .. multa rabdare trebuie sa aiba ... :|
 

lelia

Well-Known Member
Schinduf asta, nu e totuna cu sunduc ?
Seamana cu ce are soacra mea in gradina ,rasare singur in fiecare primavara ,ea il foloseste in combinatie cu cimbru ,eu sunt alergica la parfumul lui ,pur si simplu ,nu-l suport :bolnav:
 

MihaelaR

Member
lelia a spus:
Schinduf asta, nu e totuna cu sunduc ?
Seamana cu ce are soacra mea in gradina ,rasare singur in fiecare primavara ,ea il foloseste in combinatie cu cimbru ,eu sunt alergica la parfumul lui ,pur si simplu ,nu-l suport :bolnav:
Da,i se zice si Sunduc ,eu eram alergica la cimbru,iar acum daca ai vedea ce productie am acum si il folosesc din plin.
Decat doctori si medicamente,mai bine plante ,totul tine de autosugestie.
Sa auzim numai de bine!
 

lelia

Well-Known Member
E singurul ,,parfum '' pe care nu-l suport ,in rest folosesc de toate ,de la leustean pana la rozmarin .

Am vazut in albumul tau gramezile de cimbru si busuioc.Imi place foarte mult cel grena :visator:
Felicitari pentru gradina !munca e titanica ,dar rezultatele sunt pe masura .
Nu stiam ca frunzelede morcov sunt comestibile :?
 

MihaelaR

Member
lelia a spus:
E singurul ,,parfum '' pe care nu-l suport ,in rest folosesc de toate ,de la leustean pana la rozmarin .

Am vazut in albumul tau gramezile de cimbru si busuioc.Imi place foarte mult cel grena :visator:
Felicitari pentru gradina !munca e titanica ,dar rezultatele sunt pe masura .
Nu stiam ca frunzelede morcov sunt comestibile :?
Multumesc!
Eu momentan,nu suport rozmarinul si oregano,dar o sa ma invat ,nu mai zic ,niciodata.
Mi-am cumparat un rozmarin doar,doar...
Busuiocul grena,este o delicatesa,fin ,delicat si un miros putin catre lamaios,musai sa il incerci.
Gradina ,o fac pe indelete,ar fi fost titanic/stresant daca ar fi fost pentru comercializare.
Frunzele de morcov sunt super aromate ,mie imi place mai mult decat patrunjelul.
Anul asta am pus morcovi mai mult pentru frunze,am folosit la orice salata/mancare,am uscat .
Sa incerci si sper sa iti placa.
Sa auzim numai de bine! :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mihaela sa inteleg ca nu are nevoie de nici un fel de tratament special :? ...se arunca semintele pe ogor si se uda apoi creste planta da?Ma intereseaza planta asta sa o am in gradinuta mea de mirodenii.
 

MihaelaR

Member
geodezia a spus:
nu inteleg cum aduna semintele alea ca sunt marunte rau .. multa rabdare trebuie sa aiba ... :|
"Momentul optim de recoltare este atunci cînd seminţele din păstăi s-au îngălbenit, iar păstăile au început să se usuce. Pentru a evita scuturarea, recoltarea se va face dimineaţa pînă la orele 10 ; se recoltează cu combina C-12 căreia i se aduc adaptările necesare rezultate după 3-4 probe de încercare pe loc, în staţionar. Producţia la hectar este de 1 300-1 800 kg. Evaluarea producţiei este similară cu cea a soiei....
Seminţele de schinduf şi preparatele obţinute din ele stimulează apetitul, cresc secreţia de salivă şi suc gastric.
Studiile recente arată că preparatele din schinduf au proprietatea
de a scădea nivelul de colesterol din sânge.
Remarcabil este faptul că administrarea pulberii din seminţe de schinduf la pacienţi cu colesterol crescut, a dus la scăderea nivelului de colesterol rău (LDL) şi a trigliceridelor, fără să fie însoţite de scăderea colesterolului bun (HDL).
La fel de benefic este şi un alt efect, constatat la persoanele care suferă de diabet zaharat, la care seminţele de schinduf în cantitate relativ mică au dus la o normalizare persistentă a nivelului de glucoza din sânge...."http://www.selene.ro/articole/schinduf

Sa auzim numai de bine! :hug:
 

MihaelaR

Member
Gabiuta a spus:
Mihaela sa inteleg ca nu are nevoie de nici un fel de tratament special :? ...se arunca semintele pe ogor si se uda apoi creste planta da?Ma intereseaza planta asta sa o am in gradinuta mea de mirodenii.
Schinduful este foarte usor de plantat,eu am facut rasaduri ,dintre toate el a fost primul care a facut ochi si crestea ca fat-frumos.
Albinele sunt incantate de el ,dupa ce l-am cules ,a iesit pe unde a vrut muschii lui.
Uite asta era parcela de marar ,acum impanzita si de schinduf
http://rami86.sunphoto.ro/Mirodenii/48000345
Este totusi sensibil la mana si rugina,inca nu stiu cum se poate scapa,
mai studiaza http://www.selene.ro/articole/schinduf
Daca nu gasesti seminte ,imi spui si la primavara iti cumpar de la piata.
Sa auzim numai de bine! :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am gasit seminte.Sper sa fie viabile si sa folosesc ulterior partile verzi.Sunt foarte curioasa .Gustul semintelor risnite este cam intepator dupa parerea mea dar cred ca multora le place.Sau...am pus eu cam multicel la niste peste.In fine.O sa pun seminte sa vad si eu cum e.
 

MihaelaR

Member
Gabiuta a spus:
Am gasit seminte.Sper sa fie viabile si sa folosesc ulterior partile verzi.Sunt foarte curioasa .Gustul semintelor risnite este cam intepator dupa parerea mea dar cred ca multora le place.Sau...am pus eu cam multicel la niste peste.In fine.O sa pun seminte sa vad si eu cum e.
Gustul este puternic,daca este singur pui putin sau dupa gust,pana te inveti ,eu il pun in mixul de mirodenii.
Uite mixul meu de mirodenii :
Busuioc,cimbru,cimbrisor,menta,schinduf,isop,roinita,tarhon,frunze uscate telina,frunze uscate sfecla rosie,frunze uscate morcov,ardei iute,
piper negru/rosu,cuisoare,coriandru,enibahar,chimion,chimen,fenicul,sofranel,
in plus anul asta am uscat legume:
ardei de tot felul,morcov,telina radacina,patrunjel,pastarnac,ceapa,dovlecel,sfecla rosie.
Ce pun cantitati duble este schinduful,cimbru,chimen,coriandru.
A iesit o vegeta cu mirodenii,f.f.f.faina,o folosesc cam la orice gatesc in diverse proporti.

De la schinduf in special se papa semintele,dar daca frunzele sunt ok se usuca cu totul.

Numai bine!
:hug: :hug: :hug:
 

martyt13

Member
Re: Schinduf sau Shinduc

Cred ca se mentine o confuzie de multi ani in cadrul topicului asta. Schinduc nu este acelasi lucru cu Schinduf.
Schinduc este o planta de la care se foloseste numai radacina si este un fel de ginseng romanesc. Se gaseste, dupa cum am aflat, numai in zona muntelui Ceahlau, este destul de rar si putini oameni din zona, printre care si cativa preoti, stiu unde sa-l gaseasca.


La Manastirea Cetatuia se adauga in tuica schinduc ,o planta tot atat de rara si cu proprietati terapeutice de invidiat. Schinducul este supranumit chiar ginsengul romanesc.

Creste doar pe Ceahlau ,are proprietati medicinale unice ,iar maicutele si calugarii o culeg in fiecare an cu mare grija...

Astfel,tuica de la Manastirile Varatec si Cetatuia are o culoare galbuie, data de verdele intens al plantelor ,un gust deosebit si poate fi considerata un adevarat elixir divin sau medicament daca se consuma cu multa,multa moderatie deoarece are o tarie aparte.

Sursa: http://www.gustos.ro/retete-culinare/tu ... induc.html
Sper ca postarea mea sa lamureasca aceasta confuzie.
 
Sus