Schimbarea factorilor de mediu

cornelia

Fondator
Membru staff
Am observat de cativa ani incoace cum se schimba factorii de mediu. Mai putin prin gradini, ca n-am avut ocazia si mai mult la mine in balcon. In mod ciudat, cele mai multe probleme nu apar iarna ci vara. Primele socuri se incaseaza in iunie. Exact in momentul in care temperatura sare prima oara de 30 de grade. Majoritatea florilor si-o iau din plin. Se vestejesc, nu mai infloresc, unele mor. Chiar daca observi din vreme, tot n-ai ce sa le faci. Iulie si august mai vin cu alte socuri. Socul din iunie e unul de adaptare. Cele din iulie si august sunt termice. Dupa 36 de grade plantele care abia mai supravietuiau, sucomba. Concret: la 30 de grade streptocarpusii intra in soc, unele violete sufera de dereglare de udare, miltonopsisii sucomba scurt, hibiscusii mici se vestejesc. Nici macar pervazul unei ferestre protejate cu folie speciala nu mai e sigur. Situatia se complica atunci cand s-a folosit mai multe feluri de soluri pentru ca fiecare planta consuma resurse in felul ei. Asa ca, atunci cand achizitionati o planta sau alta, ganditi-va bine daca va putea sa treaca de aceste socuri in conditiile pe care le aveti voi acasa. Masurati temperatura zi de zi, monitorizati intervalele de soare direct si de umbra, necesitatile fiecarei plante. Si veti ajunge la niste concluzii interesante.
 

enya

Member
e greu asa...daca-ti plac cinci flori diferite si tu ai conditzii doar pt doua dintre ele...ce faci?renuntzi la celelalte trei? nu...eu ma incapatzinez si tot le cumpar in sperantza ca poate poate...
 

sonia_i

Active Member
si eu fac la fel...
ma gandesc ca doar 2-3 luni e cald, mai trag jaluzelele, deschid geamurile noaptea si ziua le tin inchise, tocmai ca sa le protejez putin si sa pastrez racoarea in casa. Apartamentul meu este pe nord, nu am deloc soare :D
 

mirela06

Active Member
Si stai sa vezi ca asa cum este prevazut, clima se schimba incet incet.De fapt se vede deja asa ceva. :(
 
Sus