Schimb de muscate florifere

adrianam

Well-Known Member
Prefer schimb de muscate florifere- de preferat din cele zonale.
Am un soi cu floarea roz bonbon, involta ( batuta) care dureaza mult si nu se scutura.
Daca este tinuta in soare, tufa infloreste abundent si ramane pitica, nu are nevoie de tundere in timpul sezonului.
Le tund doar primavara cand le pun in jardiniere, si toamna cand le duc la iernat.
Am si cateva soiuri de muscate curgatoare cu floare bogata, dar din acelea pot oferi doar butasi- rosu, roz-somon, grena, alb, mov.
Pot oferi si butasi de trandafiri la schimb.
Astept oferte.
 

kerkyra

Well-Known Member
Adriana, daca tunzi muscata roz, as vrea si eu un lastar. Din pacate, nu iti pot oferi decat lastar din alba zonala, am avut muscate frumoase, mi-au murit aproape toate in vara.
 

adrianam

Well-Known Member
Ok, Corina, iti opresc. De fapt sa stabilim cand si unde ne putem intalni, sa-ti dau deja. Nu te las pentru cand le tund, ca uit.
De ce ti-au murit muscatele?
Anca, daca mai ai lastari disponibili, vorbim pe mp.
 
Ultima editare:

emilia68

Active Member
Adriana ,daca vrei iti pot oferi butasi din doua muscate zonale, unul alb si unul roz somon:

DSCN5050.JPG DSCN5055.JPG
 

geodezia

Well-Known Member
cind iti trimit rugul iti trimit si lastari de muscate na de ce nu ei vorbit toata vara
cind zici sa ti-l trimit imi aduci aminte si de muscate
sa postezi de care ai sa nu iti mai trimit
am zonale si o creaca 2 de englezesti
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Pun aici poze cu ce am:
,

Roz-somon, care creste foarte mare si prea-putin florifera, este o singura planta in poza:


Alba sinpla am dar nu am poza.

Alba cu mijloc roz:


Roz-somon deschis, despre care credeam ca ramane mai pitica, dar se pare ca se va face mare:


Roz inchis, pitica, dar nu foarte florifera>
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Geo, nu mai vreau englezesti, imi ajung ce am luat in primavara!
Te uiti la ce am si daca ai in plus ceva, trimite-mi! Multumesc mult!
 
Ultima editare:

emilia68

Active Member
Iti trimit cu mare drag! Nu ramine pitica...eu ii tund dupa ce infloresc sa nu creasca prea inalte
 
Sus