Scheme cromatice

cornelia

Fondator
Membru staff
Atunci cand v-ati amenajat gradina, v-ati gandit si la scheme cromatice? Adica, daca aveti un spatiu mic... l-ati luminat cu flori albe? Daca aveti gradina insorita ati "racorit-o" cu flori albastre? V-ati gandit la talia plantelor si la momentul lor de inflorire? Cum ati procedat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai sa spun eu intii desi gradina mea este un fel de ...................varza colorata!!!!
Inainte de va cunoaste pe voi citeam in disperare reviste de specialitate si imi incintam ochii cu "GRadina mea de vis".Acolo sfaturi pentru aranjamente de gradini cite doreai!!!!! :rofl:
Unele sau mai bine zis majoritatea nici nu erau greu de facut.Ti se explica in detaliu si chiar cu scheme amanuntite cum poti face aranjamente cu flori si plante pe marimi,culori,specii.................
In fiecare am am incercat cite o varianta.Si in fiecare an iesea cu totul altceva.Fie ca vroiam sa am tot felul de flori pe care le vazusem prin curti si imi placeau si atunci normal ca nu prea mai tineam cont unde le asez conform schemelor.................fie cumparam ba un trandafir ba un arbust pe care il asezam complet in afara celor gindite inainte............fie pur si simplu cum a fost anul acesta am avut probleme cu apa.
Si atunci nu tu gazon care sa inconjoare trandafirii incadrati de pietre decorative...........nu plante inalte mai in spatele gradinii pentru a iesi in evidenta plantele pitice,etc,etc...............
De gindit,da......in fiecare an gindesc cum le voi reaseza.Dar ce sa ma fac cind imi dau bataie de cap toate semintele cu care ma trezesc primavara ca le am culese sau primite sau cumparate si nu se "incadreaza" in scheme?
Asa ca ma bucur de toate florile mele indiferent unde sunt asezate,de fiecare inflorire a lor si pling la fiecare pierdere..............
Dar la anul GATA :rofl: :oops:
Fac balta,iar pun gazon,iar refac rocaria(dupa ce se va face santul de apa) iar gindesc aranjamentele................si bineinteles iar nu voi rezista tentatiei de a umple gradina de culoare :tavalit:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Gradina ta e minunata,Gabiuta,nu-ti bate capul cu ceva ce nu te-ar caracteriza pe tine.E plina de culoare si viata,ca si tine.
 

iogamac

Member
eu, ca sa impac si capra si varza, am inceput amenajarea unei gradini englezesti intre casa si gard, intr-un spatiu cam de 6,5x1,5m...ete o zona cu soare dupa-masa si numi buna pentru plante colorate, ierboase. Cand o voi definitiva o sa postez si poze...acum am acolo un liliac alb, mixandre, margarete, maci canadieni (fac niste flori galbene in buchetel) si astept sa vad ce mai iese :rofl: ca nu mai stiu ce am plantat. am pus plantele mai inalte inspre gard si ce.le mai marunte inspre trotuarul casei
 
A

Anonymous

Guest
mie imi plac gradinile pline de culoare,dar cand si cand ma apuca si mai fac cate o "gradinita" cu o anume gama de culori
gabiuta schemele alea de culori din gradina de vi sa stii ca nu merg
acu catziva ani cand urma sa se marite o prietena buna si draga ,m-a mancat pe undeva prin talpi ,palme si mai ales pe limba sa zic prietenilor "hai sa-i facem cadou de nunta o gradina alba"
si ne-am apucat de prin mai sa adunam plantele necerare
trebuia sa zic ca prietena mea se hotarase sa-shi faca nunta in curtea si in casa ei(tot pe mine m-a "mancat " sa fac propunerea)
si ne-am apucat intr-o efervescentza creatoare sa cumparam petunii albe si liliecel si ageratum alb
si am mai gasit si niste campanule ,regina noptzii,nemtzisor alb radat si am mai pus si noi semintze.....
am masurat bucatiele de pamant in fel si chip
in fatza casei avea o bucata de teren cam de 30-40mp dupa aia alee de intrare in curte si pana in gard mai era inca o fashie de pamant cam de 1-1,2m iar in spatele casei era un teren cam fe vreo 80mp
gardul dinspre vecini era din zid de caramida,drept care am hotarat sa-l ornam si pe ala cu jardiniere
zis si facut
ne-am apucat de treama
facut movila in fatza ,si umpluta de petuni ,pus trandafiri cumparatzi la giveci ,albi si alb-rozaliu si dupa ce am umblat ca nebunii dupa petunii si flori albe.......am descoperit ca nu ne ajung(in anul ala nu stiu cum se face ca oferta de petunii albe a fost slaba)
tot aranjamentul arat saracacios si chiar obositor ,numai in alb si verde
dupa munca de vreo 2 luni imi venea sa plang
ceilaltzi si viitorul mire se uitau ca arata ca naiba si nu aveam ce face(nu mai aveam timp sa punem seminte ca sa avem plante albe
si plina de furie m-am dus prin pietze
(inca functio piatza obor aia veche) si am agasit petunii galbene la o tanti ,vreo 3 ladite
si la alta petunii albe cu violet ,sau cu roz
de unde aranjamentul trebuia sa fie alb,a devenit alb galben ,iar pe margine de langa gard au aparut si flori de alta culoare
asha in mici ronduri alb cu bleu,alb cu lila
prin jardiniere am doar petunii de alea farte cretze in nuantze de alb cu roz si roz cu alb
si am completat cu trandafiri la container,galben(diverse nuantze) si roz(la fel) si chiar si 2 lila gasitzi la o expozitie florala
si brusc toata curtea s-a luminat
in spate unde erau umbrarele si masutele am pus trandafiri roshii,de aia agatzatori
si brusc toata curtea a devenit vesela si in ton de sarbatoare
florile primite au fost si ele ashezate in curte in caldari mici albe sau in niste caditze care erau mascate de pietre
io nu te vad pe tine traint intr-o curte intr-o singura culoare,ar fi o constrangere prea mare pt tine(parerea mea) si n-ai rezista :rofl:
aranjamentele alea arata bine in reviste,desenate si poate chiar amenajate pt poza,dar in timp arata urat mai ales ca sunt cu flori de un anumit sezon,la sf sezonului respectiv ce ma faci? ca de multe ori te trezesti ca ramai fara flori taman cand e arshitza mai mare si nu mai potzi planta nimic
dau bine in revista dar nu-s de durata
sau itzi trebuie o carutza de bani sa gasesti mereu sa plantezi altceva pe sezoane si musai gradinar sa tzi le tunda,frezeze mereu..ca ale naibii plante cum le scapi din vedere se mai usuca,se mai latzesc dincolo in patratzica celeilate sau si mai rau cresc si sufoca plantele pitice,nu stau cumintzi fiecare la randul ei
 
A

Anonymous

Guest
iogamac e cea mai buna idee
uneori spre asfintzit o sa vezi ca parca soarele apune in florile tale! ishi imprumuta reciproc din culori
 

iogamac

Member
am invatat de la bunicul meu sa alternez florile functie de sezonul de inflorire...acum urmaresc fiecare cand infloreste, pentru ca depinde si de zona unde sunt asezate in gradina. pe margini, langa bordura o sa pun craite, ca sunt inflorite toata vara, si verbine. apoi voi pune niste palcuri de verbine, carciumarese, margarete, mixandre si maci galbeni (canadieni) care au inceput sa infloreasca saptamana trecuta si sa vad cat tin...sunt superbi...iar n-am poza :cry: da promit ca postez maine!
in coltul umbrit am sa pun toporasii care raman verzi dupa ce nu mai fac floricele. aaaaaaaaaaa, uitasem stanjeneii care au inflorit inaintea margaretelor, si apoi pe ici pe colo cate o lalea de-a noastra sa nu-mi bat capul cu scosul bulbilor anual.
eventual mai veniti si voi cu idei si o punem sigla pe forum...daca ne lasa sefa :rofl: :rofl: :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nuuuuuuuuu ne place, nuuuuuuuuuuuuu, nici nu vreau si eu asa ceva in gradina mea :rofl: :rofl: :rofl:
M-a luat iar durerea aia de la ficat :rofl: :rofl:
Si acum serios, ai o gradina de exceptie, imi place la nebunie...
 

iogamac

Member
padrianeeeeeeeeeeeeee, ma'nervezi cu nervii...dupa ce ca ai o gradina super esti artist si la fotografiat...ia de vezi ca andraa are nunta in septembrie :rofl: :rofl: :rofl:
 

padrian

Member
preafericitu a spus:
pana la urma e in cta sau in bucuresti.....gradina....din cate vad seamana cu cartieru' boreal......?!
exact

a fost o gluma din partea mea
e in Bucuresti
un cartier asemanator cu Boreal
 
chiar ma gandeam .....unde vine locatia asta in mamaia spre kogalniceanu....ma gandeam ca e in mamaia sat pe langa nenea mazare....prin zona "tunuri".... :rofl:
 

padrian

Member
preafericitu a spus:
chiar ma gandeam .....unde vine locatia asta in mamaia spre kogalniceanu....ma gandeam ca e in mamaia sat pe langa nenea mazare....prin zona "tunuri".... :rofl:
obiectul forumului sunt gradinile ...nu tunurile :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
stabilirea zonei de "disputa" imi place-nu-mi place gradina se afla pentru o mai corecta informare a domniilor voastre in Orasul Voluntari condus cu onor de prefericitul :mrgreen: Pandelica &mafia locala,cartier Pipera fieful altor mafioti cu nume ceva mai sonore :evil:

Dar are vreo importanta?Nuuuuuuuuuuu..asadar........fiecare cu gradina lui si sa dezbatem in continuare ce ne place si ce nu la gradinile noastre.
Criticile sunt constructive.Deci cu cit mai multe cu atit constructia creste :rofl:
 

padrian

Member
Gabiuta a spus:
:rofl: :rofl: :rofl:
stabilirea zonei de "disputa" imi place-nu-mi place gradina se afla pentru o mai corecta informare a domniilor voastre in Orasul Voluntari condus cu onor de prefericitul :mrgreen: Pandelica &mafia locala,cartier Pipera fieful altor mafioti cu nume ceva mai sonore :evil:

Dar are vreo importanta?Nuuuuuuuuuuu..asadar........fiecare cu gradina lui si sa dezbatem in continuare ce ne place si ce nu la gradinile noastre.
Criticile sunt constructive.Deci cu cit mai multe cu atit constructia creste :rofl:

Asta e subiectul unor alte forumuri.
Aici discutam despre gradini si nu politica.
Locul unde stai nu are nici o legatura cu administratia locala.
Daca imi poti spune ce legatura are amenajarea propiei gradini cu primarul orasului ?
 
Sus