Schefflera care isi pierde frunzele

mi_bios

New Member
Are cineva probleme de acest gen cu planta-umbrela?
Asist neputincioasa la pierderea tuturor frunzelor, cad la cea mai mica atingere, sau chiar fara a fi atinsa. In curand va ramane doar tulpina golasa.
Astept cu nerabdare sfaturi utile care m-ar putea ajuta sa-mi salvez planta.
Multumesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei isi pierde frunzele cand a fost plasata aproape de o sursa de caldura sau cand temperatura este foarte ridica. Frunzele se usuca efectiv si pica la cea mai mica atingere. Daca frunzele sunt afectate la inceput de o maroneala moale, inseamna ca e vorba de o dereglare de udare.
 
A

Anonymous

Guest
Mirela, si in cazul tau cred ca e normal. Toate plantele pierd frunze iarna, mai multe sau mai putine in functie de temperatura si lumina disponibila.

Singurul lucru la care trebuie sa fim atenti iarna este excesul de apa in substrat .. care poate cauza putrezirea radacinilor sau boli vasculare .. caz in care este evident motivul caderii frunzelor.
 

mi_bios

New Member
Multumesc de raspunsuri. Cred ca i s-a aplicat o udare prea abundenta, o luna de zile nici sa-mi ud plantele nu am avut timp! Ar fi culmea sa ma apuc acum de reprosat celor care s-au ocupat de ele. Vai...
 
A

Anonymous

Guest

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si schefflera mea a chelit puternic iarna trecuta din cauza caldurii si a aerului uscat. nu am avut cum sa intervin pentru ca asa era in toata casa, dar a rezistat cu stoicism.
 
A

Anonymous

Guest
Simona Elena, te rog, repeta pentru mine reteta cu zeama de tutun, pentru ca nu o cunosc. Daca poti, spune-mi si pentru care plante se mai poate aplica?
Multumesc
 

simona2

Member
Si eu am folosit aceasta zeama de tutun la un lamai plin de puricei albi
Se fierb cateva tigari ( 5-6 am folosit eu la un litru de apa ) , se lasa la racit dupa care poti sa o folosesti fie prin stropiri asupra plantelor fie prin stergerea frunzelor.
 
A

Anonymous

Guest
Poti sa adaugi putin sapun lichid si alcool medicinal.
La impatiens se vede cel mai bine efectul
 

Găman Cornelia

New Member
Am folosit soluție de tutun acum trei zile și de atunci nu i-a mai căzut nici o frunză.De câte ori trebuie să stropesc cu soluția de tutun și la cât timp?
 
Sus