Sauromatum venosum

Scifficus

Member
Evolutia pana astazi orele 17:00 a "pistruiatei" .



Si acum radacinile la control. Dezvoltate, zic, foarte bine. Printre ele stau ascunsi viitori bulbisori. Se pot vedea in ultimile doua poze.



Se pare ca aceste bile de ceramica expandate sunt o alegere excelenta pentru dezvoltarea plantei.
 

attila

Member
Azi am avut si eu un pic de timp si am apucat sa le aranjez plantutele aste si am zis ca hai sa le numar dar deja la 79 m-am saturat astea doar cele mici si mijlocii am si cateva mari vreo 15 bucati care a anflorit an acest an norocul meu ca deja la toamna am niste comenzi si ma voi scapa de cateva 10 de bucati.
Plantele mari sunt chiar foarte exotice cu blana lor verzuie .
 

bibacj

Member
attila a spus:
Azi am avut si eu un pic de timp si am apucat sa le aranjez plantutele aste si am zis ca hai sa le numar dar deja la 79 m-am saturat astea doar cele mici si mijlocii am si cateva mari vreo 15 bucati care a anflorit an acest an norocul meu ca deja la toamna am niste comenzi si ma voi scapa de cateva 10 de bucati.
Plantele mari sunt chiar foarte exotice cu blana lor verzuie .
Vrem si poze...
 

veretregn

Active Member
Aceasta nu este o plantă de cameră. De altfel nici nu-i place atât de mult în ghiveci și se descurcă de minune afară...

Eu îi tratez precum daliile și îi pun direct în grădină. După prima noapte de îngheț ușor sau când frunza este pleoștită, îi scot dn pământ și îi pun pe un raft la uscat și la rece, eventual desprind bulbilii.Înfloresc an de an. Nu le dau hrană specială, nu le fac nimic. Îi scot atunci ridic Zantedeschia, Eucomis, daliile, Hymenocallis etc.

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 4560_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 2752_n.jpg

Floarea ține câteva ore timp în care roiesc muștele în jurul ei, apoi se pleoștește și după vreo 2 -3 săptămâni apare frunza.... foarte decorativă.

Eu îi combin în grădină cu Ricin, canna, Eucomis, pentru un aspect exotic.
 

attila

Member
Scuzee Bianca Draga dar din lipsa de timp doar acum pot veni cu cateva poze

................
Sunt doar cateva dintre ele
 

geodezia

Well-Known Member
da ce dumnezeu faci Ati cu atitia .am luat si eu de la Ati acu vreo 2-3 ani si am plantat-o in pamint .. nu am scos-o deloc pina cum si imi face numai frunze .. poate dupa ce trec frunzele anul asta reusesc sa o scot ca are 49cm unde e pusa in butoi.. macar imi face ditamai brustanul de flaore de 70 cm .. e frumoasa asa decorativa ca verdeata .. fii-mea a zis ca vrea si ea ca sta toata vara verde fara nazuri fara mofturi doar udata
 

attila

Member
Pai cum sa zic geodezia
Eu cand trec pe anmultiri apoi anmultire fac :D cat despre anflorire daca nu iei afara din pamant nu ati va face flori niciodata ca ai trebuie si un repaus cand se ofileste planta sa iei afara din pamat si tine antrun ziar an pivnita sau antrun sertar pana an martie si vezi atunci dar vezi ca floarea nu va avea tija mare dar floarea va fi ceva fenomenal .Da asa este este o planta fara probleme si coroana seamana cu coroana lui Cezar :D
 

veretregn

Active Member
fixpix a spus:
E ciudata scoaterea asta din pamant. In mama natura cine ii scoate ???
Hmmm
Nimeni nu-i scoate... sunt originari din Africa și Dumnezeu să mă ierte... tu chiar crezi are cineva chef de muncă pe acolo? Însă de înmulțit se înmulțesc tot după rata africană...
 
Sus