Sauromatum venosum

gabiee

Active Member
am si eu 2 bulbi , unul mai mare cam 4 cm diametrul si unul minuscul de 1/2 cm diametrul
i-am pus in pamant , ca inca nu vor inflori anul acesta
de la cine le-am primit , a spus sa le plantez in pamant ca inca nu vor inflori
bulbul matur infloreste fara sa o pui in pamant , si dupa ce trece floarea se planteaza , va creste planta care toamna se ofileste , scoti bulbul si pui la rece 5-10 grade , si primavara incepi din nou
cam atat stiu eu .....
sa vedem ce va face si al meu ..... :D

a ... si ... era sa uit floarea are un miros foarte urat .....
 
D

dyayzh

Guest
La al meu ii tot creste... sa zicem tija...poate frunze..inca nu stiu. Nu l-am plantat. O sa vedem ce iese :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ingrijirea lui este asemanatoare cu cea a bulbilor de Amorphophalus.
Si tot la fel florile au un miros urat dar in orice caz sunt spectaculoase.
:wink:
 

Kati

Active Member
Dya, nu-l pune in pamant, se pare ca va inflori! Bulbul mi se pare destul de mare deja, pune-l la lumina si ai rabdare 1-2 saptamani. Tija creste enorm de repede, vazand cu ochii. Insa cand pare ca se deschide, va fi bine sa muti planta undeva unde ai un geam deschis, ca altfel nu te vad bine :rofl:
La mine a inflorit intr-o zi dimineata de tot, cand m-am trezit era un miros de wc in camera de era sa mor, nu alta :tavalit:
 
D

dyayzh

Guest
Am inteles. Cum pare ca da sa infloreasca, cum fug cu el pe balcon :rofl:
Oricum, se pare ca mai am un pic de asteptat :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dya a facut treaba?? :)

Nu de alta dar de azi sunt si eu fericita posesoare. L-am lasat la serviciu, neplantat. Pana nu se formeaza bine tija florala, nu-l plantez.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am unul tot de azi!
Are deja o tija de vreo 4 cm si pana nu infloreste nu il pun in pamant.Din ce am mai citit asa am inteles ca trebuie procedat cu ei.
Sa ii faci poza Cornelia pentru ca sunt tare curioasa cum este al tau.
Multa bafta!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai nu cred ca e foarte diferit de al tau. Tijuta la mine are cam 2-3 cm, dar pare robusta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Asa e si la mine.
Dya,din cate stiu,cred ca l-a pierdut pe al ei.O intrebasem mai demult parca.Nu stiu insa unde a dat gres cu el.
Se spune ca pot trai linistiti fara pamant ca de altfel rudele lor Amorpho.Abia dupa ce infloresc pot fi pusi in pamant si tratati ca orice planta cu bulb.
 

ira

Member
Eu am avut anul trecut unul.Nu l-am plantat,decat dupa ce a inflorit Traieste foarte bine fara apa si pamant . L-am plantat afara, la umbra imediat ce a inflorit :rofl: :rofl: pt ca nu se putea sta in casa!!!!! :oops: Creste foarte repede.Dupa ce ia trecut floarea ia crescut alta tija din care sa format frunze ..... http://badragan.sunphoto.ro/foto_flori/16677609
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooooo dar a fost mare nu gluma!!
Dar de inflorit ,a inflorit?
Chiar miroase urat floarea?
:rofl:
 

ira

Member
Da a inflorit, din pacate nu am poza cu ea.Mie mirosul imi parea a lana de oaie arsa :bolnav: .un miros foarte puternic, mai ales la caldura!!!!Copacelul a crescut cam 60-70 cm
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Dar floarea e foarte interesanta,nu?
Pacat ca nu ai poza!Anul acesta sa nu o ratezi.
Cat despre miros....il dam afara cum infloreste...
Eu sunt tare curioasa cum va fi cu el.
Sper sa ii mearga bine.
 

ira

Member
Daca are lumina multa si caldura...va creste repede.Intradevar floarea este foarte interesanta :wink:
 

Kati

Active Member
Scifficus a spus:
Fiind intr-un mic concediu/introspectie/regasire fortat si de imprejurari fericite ( viitoarea sotie si-a gasit tatal biologic ) in Danemarca, la intoarcere am avut escala in Amsterdam. Avand la dispozitie numai 45 minute sa traversam 1/3 din aeroport pana la imbarcare pe fuga am aruncat cate un ochi pe ici pe colo sa vad ce mai prezinta olandezul la galantar.

Sari in ochi de departe un mic magazinas cu plante. Zic lu' iubi ca am nitica treaba si sa se duca ea la magazinele cu bijoux si parfumuri, urmand ca eu ma infing printre plante. Multe, deosebite, relativ ieftine dar nu mai aveam mult loc la bagaje asa ca am insfacat cateva exemplare.

O cutie cu 12 bulbi mixti de lalele, o alta cutie cu 12 bulbi de lalele negre, un bulb de Dhalia Firebird si unul de Sauromatum Venosum. Mi s-au parut cele mai interesante la momentul respectiv.

Lalele negre poarta un sigiliu cu holograma si autograf pentru autenticitate. Nu stiu cat conteaza asta, luand ca referinta seriozitatea din romania.

Postez numai planta corespunzatoare sectiunii.

http://i39.tinypic.com/33zdw6v.jpg
http://i43.tinypic.com/723jpx.jpg
cornelia a spus:
Scifficus iti mut topicul la plante de interior pentru ca Sauromantum nu e suculent si nici cactus. :oops:
Scifficus a spus:
Multumesc. Am cautat eu ceva dar nu am stiut sigur unde sa-l postez.
anasstasia a spus:
Arata un pic mai bine decit Amorphophallus, insa daca este tot urit mirositoare (si am citit ca este), eu zic pas. :mrgreen:
Scifficus a spus:
Pai cam miroase dar doar putin in perioada de inflorire sa poata atrage insectele. Un miros putrid de carne in descompunere. :evil:

Aceasta planta va orna un colt de stancarie, in curte, departe de accesul zilnic. Oricum mirosul nu se va simti decat foarte aproape si intensitatea lui va fi invers proportinala cu cantitatea de insecte care va vizita planta.
fixpix a spus:
cornelia a spus:
Scifficus iti mut topicul la plante de interior pentru ca Sauromantum nu e suculent si nici cactus. :oops:
Yup, dar din ce am citit cica ar merge si la plante de EXTERIOR.
Eu mi-am luat anul trecut inimioara in dintisori si i-am plantat pe ai mei in gradina.
Va zic la primavara daca bine am facut :mrgreen:
Scifficus a spus:
Se poate planta si afara dar trebuie luate mici precautii. Pozitionarea sa se faca intr-o zona insorita sau penumbra, fara curenti puternici de aer, temperaturi minime pe perioade scurte de 15 grade, intr-un sol cu drenaj, ph neutru. Asta la recomandarea vanzatoarei le-am aflat. Avantajul de a fi plantata la exterior este ca va beneficia de mese indestulatoare cu insecte.
dyayzh a spus:
La mine plantata de 2 luni in conditiid e ghiveci - apartament, nu misca deloc:(
fixpix a spus:
Daca nu e putrezit, stie el cand sa iasa!
:wink:
Scifficus a spus:
De cand am achizitionat-o pana astazi, adica 4 zile, a stat in ambalajul original cu celelate plante intr-o punga de plastic pe hol la racoare. Am cautat ceva informatii despre ea si moduri de plantare. Am zis sa incerc cu varianta light pana se deschide urmand sa o trec la ghiveci.

Cand am desfacut ambalajul mare fu mirarea. A crescut, un varf aproape de 1,5-2 cm. Probabil cum a patruns lumina la punga acel varf se indreptase catrea ea, se observa in poza cum s-a curbat.

Am ales metoda cu bile de gel pentru a oferi umezeala constanta cat si aer la bulb. O sa o tin sub atenta observatie.

http://i42.tinypic.com/axd8xy.jpg

http://i41.tinypic.com/20p60x5.jpg
fixpix a spus:
ce cool arata in bowl-ul ala...
ai babanieri inauntru?
WOW
Scifficus a spus:
Merci. Bolul a fost luat pentru un aranjament wabi-kusa dar cum nu am avut rabdarea si timpul necesar am renuntat.

Bananii aia doi sunt salvati anul trecut la sfarsitul lui octombrie, aveau vreo 30 cm bulbul cu restul de tulpina. Deja erau moi, dar am zis sa incerc sa-i salvez. Merg acum destul de ok, la doua saptamani si ceva dau cate o frunza noua complet deschisa. Am mai fost si plecat perioade scurte iar cu apa a fost cam rau ca nu prea a avut cine sa ii ude, dar per general se prezinta bine.
Kati a spus:
Sauromatum inainte sa infloreasca trebuie pastrat uscat, eu zic sa-l scoti din bilele alea ca nu are nevoie de umezeala deocamdata.
Si eu am avut odata unul si il puneam in pamant doar dupa ce inflorea. Nu mai retin daca il pastram uscat peste iarna caci au trecut vreo 10 ani de atunci...
Sa vezi numai ce repede va creste floarea, cativa centimetri pe zi! :D
 

Scifficus

Member
A fost pastrat uscat. Cand l-am cumparat deja avea un varf mic si la recomandarea vanzatoarei cum ca trebuie sa aiba ceva umezeala ca a inceput sa infloreasca. Asa sunt vanduti. Ori muschi, ori servetel. Eu am avut la indemana bilele. Deja de la ultima poza a mai crescut.
 

Kati

Active Member
Nu doar iarna se pastreaza uscat bulbul, ci si pana cand se duce floarea. La inceputul acestui topic fetele au scris cum anume au procedat cu Sauromatum.
 
Sus