Sare Epson ( sulfat de magneziu, sare amara )

radu

Member
Am inteles ca lipsa magneziului duce la cloroza frunzelor. Dar n-am gasit nicaieri informatia de dozaj sau cata sare amara adaugam la un litru de apa sau cata presaram pe sol inainte de udare.
Stie cineva ? Si daca am folosit o cantitate prea mare de sare amara la udare se poate intampla ceva rau cu plantele ?

Multumesc !!!
 

lili

Member
Stiam ca se foloseste la conifere...pentru a preveni uscarea acelor. Bitter salt sau sarea amara se regaseste in compozitia ingrasamintelor pentru conifere .
:gandit: Eu cred ca este mai bine sa cauti un un ingrasamant de calitate . Se gasesc si la noi...doar un pic de rabdare si cautare :wink:
Cu un foc pusti mai multi iepuri :)
 

radu

Member
Daca exista o carenta de magneziu datorita cloroizei la un lamai si la niste palmieri nu cred ca e tocmai bine sa mai pun un ingrasamant mai mult sau mai putin special care ar "ingrasa" si mai mult planta cu NPK de diferite concentratii fara sa ajute planta DOAR cu o concentratie mai mare de magneziu .Am incercat pana acum cu tot felul de ingrasaminte, chiar si cu un ingrasamant de la Substral cu adaos de fier, si nici o schimbare.Deci ain privinta clorozei a ramans doar deficienta de magneziu, cred...
In privinta ingrasamintelor stau extrem de bine , chiar ingrasamant pe baza de Guano, deci nu din zgarcenie doream sa folosesc sarea. Sarea amara se mai poate folosi si este chiar indicata si la palmieri, dar n-am gasit nicaeri in ce dilutie trebuie folosita(http://ingrijireaplantelor.gradinamea.r ... 543_1.html)
De aceea aveam nevoie de ajutorul vostru , poate stiti voi !
 

lili

Member
radu a spus:
Daca exista o carenta de magneziu datorita cloroizei la un lamai si la niste palmieri nu cred ca e tocmai bine sa mai pun un ingrasamant mai mult sau mai putin special care ar "ingrasa" si mai mult planta cu NPK de diferite concentratii fara sa ajute planta DOAR cu o concentratie mai mare de magneziu .
Am incercat pana acum cu tot felul de ingrasaminte, chiar si cu un ingrasamant de la Substral cu adaos de fier, si nici o schimbare.Deci ain privinta clorozei a ramans doar deficienta de magneziu, cred...
In privinta ingrasamintelor stau extrem de bine , chiar ingrasamant pe bazGuano, deci nu din zgarcenie doream sa folosesc sareaa de Sarea amara se mai poate folosi si este chiar indicata si la palmieri, dar n-am gasit nicaeri in ce dilutie trebuie folosita(http://ingrijireaplantelor.gradinamea.r ... 543_1.html)
De aceea aveam nevoie de ajutorul vostru , poate stiti voi !
1. Fiecare isi alege metodele si produsele de ingrasare a plantelor!!!!!!....doar ca acest lucru trebuie facut cu multa atentie si cumpatare....altfel vei obtine contrariu. Tocmai de asta ....substantele de ingrasare care se gasesc sunt cu procentaj mic (pentru a nu arde sau bloca cresterea plantei) si se mai stie ca multi din dorinta de-a obtine plante luxuriante se lacomesc si depasesc dozele recomandate.

2.Exista ingrasaminte pentru citrice si palmieri.
3.Nu am dorit sa sugerez ca esti zgarcit :oops: ....
3.Guano de liliac sau pescarus si ce NPK ?.....nu este universal :gandit: :wink:
4. Sarea amara la conifere se foloseste maxim odata pe an.
 

radu

Member
Apropo de ingrasamantul cu guano. este vorfa de un ingrasamant marca Substral - Profi line- pe care scrie asa : Mit naturlichem GUANO. Are o culoare maro spre neagra cu un miros specific. L-am gasit la Bumax . Este de 2 tipuri-plante verzii si cu flori. Si l-am gasit la 46 ron bucata -la 1 litru.
Apropo de sarea amara crezi ca am gresit ca am pus la un lamai pentru corectarea clorozei (ca fierul nu a dat nici un rezultat) ? Am dizolvat c-am 30 grame de sare in apa cu care l-am udat. Am pus c-am multa sare la un ghiveci de 12 litrii ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Epsom Salts sunt super benefice la toate plantele , eu pun o lingurita rasa la 3 l apa fierbinte pe care o las sa se raceasca si apoi ud plantele , toate udate cu el sporesc verdele din frunza

asa ca nu pierdeti ocazia sa va bucurati de plante super sanatoase


atentie insa la aciditatea solului , daca e f f acid absorbtia e redusa destul de tare

succes
 

vigaruviany

Member
De unde pot cumpara Epsom Salts? Am aflat o reteta de fertilizator benefic la toate tipurile de plante mai ales la suculente si am nevoie de aceasta sare.

Va multumesc!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu stiu daca are aceiasi configuratie cu cea de gradinarit din Anglia si ca sa nu risc prefer Anglia :wink: :|
 

estefana

Member
si eu folosesc sulfat de magneziu la puii de violete cu variegatie. 3 grame la 500 ml apa calda ( 40 grade ). am gasit la farmacie alopata.
 

vigaruviany

Member
Am gasit si eu firma asta, dar parca nu as comanda 9 cutii tocmai din Tg-Mures...decat daca se mai baga si altii la comanda. Mie imi ajunge o cutie, mai ales ca de fapt imi trebuie o ceasca pentru un experiment.
 

haplea82

Member
atunci mergi la farmaciile umane sau veterinare.la cele umane vei gasi pliculete de 30 g la 6 ron,parca asa imi amintesc
la romvac.sa 100 g 4,33 ron cu tva
astia au depozite de medicamente cam in fiecare oras mai mare plus ca aprovizioneaza o gramada de farmacii veterinare
uite aici http://www.romvac.ro/p/varia
 
Sus