Sanchezia speciosa

IZA

Active Member
O am dintr-un butas care s-a prins foarte greu. A stat mai bine de 6 luni un bat care nici nu murea nici nu traia. Apoi si-a dat drumul. Am ciupit o data varful. M-a durut sufletul ca erau atat de frumoase frunzele mai ales cele din mijloc , dar acum e mai frumoasa.Voi aveti? E setoasa rau si se supara repede cand nu are apa dar tot repede ii trece daca ii pui :)

http://s595.photobucket.com/albums/tt37 ... CF7188.jpg
 
D

dyayzh

Guest
A crescut foarte frumos si coloritul frunzelor este deosebit. Sa te bucuri de ea, mai ales ca e obtinuta cu multa rabdare :wink: :D
 

valentyna

Member
am avut doi puiuti ,i-am tinut cu pet si cand am vazut ca misca le-am dat petul jos.cred ca trebuia treptat ,pe cand eu l-am scos deodata.acu sunt 2 bete.le-am pus petul inapoi si astept (nu cred ca as putea astepta 6 luni)...... :eek:daca nu vor da nici un semn ,voi merge la d-na de unde i-am luat si voi lua altul...... :wink:
 

IZA

Active Member
:D Multumesc, multumesc! Daca ati stii voi cat m-am necajit cu ea.... ca intr-o vreme tot pleca frunzele mai ales ca nu intelegeam de ce. O mutasem cu mare grija in alt ghiveci mai mare si era f bine. Dupa o saptamana a inceput brusc sa-si inmoaie frunzele. Parca a turnat cineva apa fiarta pe ea. I-am pus apa desi pamantul era umed . A doua zi nimic. Tot asa, nici un semn de bine.M-am suparat tare pentru ca dupa ce ma chinuisem atata vreme cu ea, (mai bine de un an si jumatate )ea sa-mi moara asa , fara nici o explicatie? :rofl: . Am zis ca eu tot ii mai pun apa fie ce-o fi. A treia zi doar spre seara incet incet si-a revenit .
Timp de 3-4 zile se inmuia ziua si-si revenea seara. Temperatura in hol era constanta, bag de seama lumina de afara nu-i placea ca era in stare de soc :) . Acum e ok. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca in afara de apa nici nu ii trebuie prea mult.Eu o am de vreo doi ani.Ca sa se faca frumoasa si stufoasa trebuie ciupita mereu.Vara nu are preferinte:poate sta si in soare si la umbra;iar daca o pui sa stea intr-o farfurie cu apa este cea mai multumita.
Sa iti traisca si ciupeste-i virfurile.O sa vezi ce mindrete de planta o sa ai :D
Acum a mea este tunsa drastic.Pina in iunie va fi de doua ori mai mare.Cresterea este rapida intre martie-octombrie.
 

IZA

Active Member
S-a mai schimbat un pic si am vazut ca parca ar da si un bobocel de floare. Nu-s spectaculoase dar interesante totusi. Am vazut la cineva aici pe forum inflorita. :D Mie imi plac frunzele ei :wink:Astept floricica apoi m-am gandit dupa sfatul Gabiutei sa-i tai varfurile. DAR PARCA MI-E MILAAAA
:
 

IZA

Active Member
:)
Asa mai arata acum. Of ca tare mandra sunt de ea! Astept sa se deschida mai bine florile apoi ii fac poza doar florii:)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici eu nu o s-o mai tai fiindca a lastarit frumos si s-a ramificat asa cum imi doream.Cam in cit timp a facut floarea?Banuiesc ca o ai de cel putin un an dupa cum arata :? .Sa-ti traiasca......este o planta care imi place si mie mult :D
 

IZA

Active Member
Pai tocmai am vazut ca am scris in mai ca se vedea ca iese floare. Cam o luna i-a luat sa se dezvolte toata inflorescenta si sa infloreasca. Dar mie imi plac mult frunzele. Are doi ani planta. :D Dar sa stii ca am lasat-o pe hol ca mi-a fost teama sa o duc afara ca n-am gasit un loc unde sa fie protejata de vant, de grindina si ma uit la ea ca la o bijuterie, nu care cumva sa pateasca ceva. :D
 

IZA

Active Member
Asa arata floarea si mai are una :wink: Nu se deschid decat putin . La una din floricele se vede o stamina iesind. Asta e inflorirea :rofl:
Merci armeana :D !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar ca e frumoasa sau mai bine zis deosebita :) .Aunci e musai sa astept si eu....
Bravo Iza! :D
 

IZA

Active Member
:wink: multumesc frumos !!! Poate a ta o fi alta culoare cine stie?? Acum ca tot am monitorizat-o, o sa vedem si cat tine floarea. Poza am facut-o azi. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din ce am vazut eu pe net ar mai putea fi rosie.Sau mai bine zis un orange spre rosu :? .Pe site-ul "Top-Tropical" se vede foarte bine :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca i-am schimbat ghiveciul ca era cam mic penru cit crescuse de mare si vad ca ii este mai bine.Retine mai multa apa.Oare o sa imi faca si mie flori?Adica.....curind :mrgreen: :?
 

Roxana

Active Member
Iza, ai o plantula superba! Sa te bucuri de ea! Eu inca nu am avut!
Gabiuta, daca noul ghiveci nu este cu mult mai mare decat cel initial, o sa infloreasca destul de curand.
 

IZA

Active Member
Merci Roxana! :D . Declar incheierea infloririi la aceasta planta. Haideti mai fetelor ca a tinuuuuuut :rofl:
Maine ii schimb si eu ghiveciul cu unul mult mai mare. :D
 
Sus