Samuna,Chufa

thea

Member
Am achizitionat de la Si.... o planta numita de ei Samuna si stiintific Cyperus esculentus var. sativus.
A crescut bine merci in ghiveci, practic s-a intins pe ditamai ghiveciul dar nu a inflorit.Acum nu stiu ce sa fac cu ea.
Sa o las in ghiveci fara sa o caut de ...fructe sau sa o scot si sa vad daca are fructe cum le reinsamantez anul viitor?
Are cineva experienta cu ea?Sau poate este cineva care a achizitionat-o ca si mine dar a facut flori?
In titlu am dat si denumirea sub care este cunoscuta si apreciata in Spania, in Valencia daca nu ma insel.
 

thea

Member
Mirela, de ce nu ma mir ca ai si tu in gradina aceasta planta inedita, :) !
Spune-mi daca la tine a inflorit si ce ai de gand sa faci cu ea peste iarna, :( .
 

thea

Member
Jale mare la mine, pt. ca nu au fost conditii de inflorire nu am "alune" desi s-au intins cat cuprinde !
Ce fac?
 

mirela06

Active Member
Pai iei altele si le pui la plantat.
Eu ca sa le mearga bine le-am udat si le-am pus in pamant mai afanat, ca am amestecat nisip si mranita cu pamantul din gradina, dupa ce am platit pe cineva sa-mi vina cu motosapa.
Ca sa ai siguranta pt. anul , aduni cateva ,,alune'' si le pastrezi.Eu asa am facut dat in 3 ,,variante''.Adica:
- am oprit ceva seminte
- am scos si pus cateva smocuri de iarba in ghiveci si le tin la scuteala in spatiul pus la dispozitia tuturor plantelor ca apoi, la primavara sa le replantez, asa cum fac si cu pepino.
- am lasat si in gradina un smoc mai mare ca sa vad cum se comporta peste iarna.
Acum astept sa vad care este treaba cu ceea ce am facut.
Ami pare tare rau ca nu am mai intrat de atat timp si uite ca nu am raspuns .
Acum cred ca-i tarziu. :(
 
Sus