Salvia

ACHIMENES

Member
mirela06 a spus:
Stiu. Ai dreptate Achimenes, dar ca, hai sa zicem, medicament naturist este nemaipomenit, plus amestecuri. Iar ca frumusete...are ea ceva aparte. De multe ori, trec anume pe linga ea si o agit ca sa-i simt mirosul. Seara , mai ales, te face o visatoare :D
Imi place cum vorbesti despre ea :D :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu am in gradina si salvie cu flori albe,iar cea de camp este cu flori indigo.
 

mirela06

Active Member
Merci Acimenes, dar eu vad in orce un lucru ca un dar si-l respect, asa cum imi este drag de toti care sunt sensibili si iubesc frumosul. Si draga mea Mnina, daca ai asa ceva, esti de doua ori mai norocoasa, pt ca ai posibilitatea de a simti o savoare mai elaborata. :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
E o enigma pt mine,am pus un fir de salvie luat din metro acum 4-5 ani,l-am plantat in plin soare,iar vara trecuta mi-a facut surpriza sa infloreasca in mijlocul tufei flori albe (din firul acela primordial acum este o tufa cu diametrul de 1 m)
 

mirela06

Active Member
Doamne. Cred ca este o mindrete. Pacat ca nu-l putem vedea, dar sa-ti traiasca . Alb!,. Nu am stiut ca pot avea si alte culori florile. Minunat :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Iti trimit pentru completarea ierbarului,uscata,cred ca este totusi cea mai pertinenta dovada :rofl:
 

mirela06

Active Member
Nu stiu ce sa fac.! As vrea sa tai salvia sa faca frunze frumoase pt ca inflorescentele au trecut si sunt pline de teci cu seminte. Nu as avea nevoie de asa ceva, mai ales ca se preocupa de hranirea lor si-mi strica sapectul arbustilor. Pina maine, ma hotarasc eu cumva :?
 

victoria

Active Member
Chiar nu stiam la ce se foloseste salvia(in afara de ceai) si oricum,nici asta nu stiam la ce este bun.Si nici nu stiam ca arata si miroase asa frumos.O sa caut si eu seminte la primavara si o sa seman,sa vad ce iese.
 

mirela06

Active Member
Am avut la seminteee... ehe, Victoria, draga. Am intrebat cine doreste, dar pe atunci nu erai la ”firma noastra” :rofl: Acum , nu mai am. Le-am tuns a doua oara si astept sa mai o fac o data pina nu se pune frigul, sa aibe timp sa ramina cu ceva frunze pe ei. Sunt plante v. verzi,perene. Toata iarna au avut frunzele pe ele si aratau minunat. Ca planta de leac pt.:
- boli ale sist. nervos si psihic
-detoxifiant
- antiinfectios
- reintineritor
- boli ale ap. respirator
ap. digestiv
-antiperspirant
- tulburari ap. genital (cicluri, menopauza,
cancer ovarian)
- diabet usor
- exeme
- tratament facial (curata porii si intinere
ste epiderma.)
Din Salvie se fac : decoct pt. ceaiuri,
- pulbere tratament intern
- sirop
- vin
- otet
- cataplasme
- tincturi
Cam asta despre minunea de planta care se numeste SALVIE.
 

mirela06

Active Member
Daca aveam citeva, iti trimeteam. Poate are vecina. Am sa o intreb. Daca nu , asta este. Era mai sigur de la noi, pt. ca stii ca nu sunt vechi :)
 

mirela06

Active Member
Minunata. Este interesanta din toate punctele de vedere. Miros fantastic, planta de decor (eu am postat-o ca si gard viu, productiva, planta pt. tratamente naturiste( tincturi,creme, infuzii, otet salvie, vin salvie).) Rezultatul.... sa nu va lipseasca din casa :)
Si, Alexandrule draga, nu stiu de ce eu nu pot vedea poza, ci numai daca accesez adresa de pe album :oops:
 
Eu o vad si pe forum :) . Intradevar are un miros deosebit...cel putin pt unele persoane pt ca altora le displace. Am mancat niste bomboane care aveau gust/ miros de salvie (dar aroma din ele nu cred ca e naturala). Sa o las asa sa creasca tufa sau sa rup din ea si sa o inmultesc. Merge direct in pamant sau pusa in apa?
 

mirela06

Active Member
Alexandrule, draga. Salvia este o planta minunata, iar gustul este apreciat sau nu , dupa cum simte fiecare. Orce preparat, la scara industriala, ca si bomboamele, sunt cu inlocuitori , coloramti si mult aspartam sau E-uri, la gamada.Daca iei numai o frunza si o rontai in gura, sucul ei are rolul, in amestec cu saliva, de a curata si intari dintii si gingiile, nemaivorbind de faptul ca luata zilnic, ajuta la eliminarea mirosului urit din gura, HALENA.
Cultivarea se face prin: seminte, butasi si divizare. Ultimele 2 ,in primavara, iar semintele puse in ghivece, nu f. adinc incorporate, iarna. Prin ianuarie, februarie, se uda moderat, cu apa calduta, la inceput, apoi dupa ce rasar, cu apa la temp. camerei. Primavara, cind este destul de cald, se pun in gradina, la locul definitiv.
Pt. ceaiuri sau alte preparate,deci colectarea, se fac tunderi 1,2 sau 3, avund grija ca atunci cind se lasa frigul, sa aibe destule frunze pt. a se apara de inghet.
Cred ca butasii se tin intr-o solutie de apa cu un stimulator pt. radacini si apoi in ghiveci, sau pamint mai gras(acid), udat constant. Nu-i place umeseala prea mare, dar pt a forma radacini, la butasi, este necesar un pic mai multa apa si ingrasamint cind si cind.
Iti doresc sa ai noroc sa ai parte de asa minune. SALVIE + salvarea sanatatii :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
tudose_al3xandru a spus:
Eu o vad si pe forum :) . Intradevar are un miros deosebit...cel putin pt unele persoane pt ca altora le displace. Am mancat niste bomboane care aveau gust/ miros de salvie (dar aroma din ele nu cred ca e naturala). Sa o las asa sa creasca tufa sau sa rup din ea si sa o inmultesc. Merge direct in pamant sau pusa in apa?
Sa nu fi fost eucalipt :?:
 
Sus