Salvia

electroserv

New Member
1.Ce trebuie sa fac daca salviile din gradina au frunzele gaurite iar altele sunt mancate aproape in intregime.
2. Daca pun seminte de salvii la incoltit si le tin numai in casa pot avea pe perioada iernii, ca flori de apartament, salvii in casa?
Multumesc anticipat pt. raspuns.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vom mai vorbi despre ea ..................si vom si raspunde.Deocamdata sa va arat productia mea de anul acesta pe care am cules-o azi si am pus-o la uscat
 

bioproduct

New Member
electroserv, din cate spui, eu as da 90% vina pe melci; se rezolva simplu, cu capcane cu... bere! iei o cutie de conserva, o umpli trei sferturi cu bere si o ingropi astfel incat buza cutiei sa fie la suprafata solului; nu se stie daca melcii sunt alcoolici, dar in mod sigur sunt atrasi de bere;

o alta solutie, este sa presari o dara subtire cu var. cam de 1 cm in jurul stratului cu plante, reprezinta o bariera de netrecut atat pt melci cat si pt alti daunatori din gradina; metoda se aplica desigur in perioadele fara ploi

iar legat de seminte: daca le asiguri suficienta lumina, sigur ca vor rasari, dezavantajul este ca plantele vor fi mai firave iar frunzele mai mult sau mai putin etiolate (palide); iarna trecuta am avut o jardiniera cu busuioc la bucatarie, dar nu se compara, nici ca aspect si nici ca gust, cu cel cultivat vara in gradina
 

Alinuca

Member
Moduri de folosire

Infuzia: Se opareste o lingurita de plante cu 1/4 litru de apa si se lasa sa stea putin.
Otet de salvie: Se umple o sticla pana la gat (fara a o indesa) cu flori de salvie- de- campuri, se toarna deasupra otet natural in asa fel incat sa acopere florile si se lasa sa stea 14 zile la soare sau la caldura.
Bai de sezut: Se pun de 2 ori 2 maini pline cu frunze peste noapte in apa rece la macerat. A doua zi, totul se incalzeste pana da in clocot, iar extractul incalzit se adauga la apa de baie.

Maria Treben "Sanatate din farmacia Domnului".
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe tulpinile ramase in toamana trecuta dupa cules au inceput sa apara frunze noi. :) .Nu stiam ca salvia rezista la temperaturi asa de scazute :? .Nu a fost acoperita,a fost sub un strat gros de zapada si totusi...........a renascut :) .Nici nu mai am nevoie de pus seminte.Recolta de anul trecut a fost mai mult decit suficienta :rofl:
 
Salvia rezista afara fara sa fie protejata. Mama a avut cateva tufe care au rezistat in gradina mai bine de 20 de ani. Acum le-am inoit cu altele obtinute din seminte si stau tot in gradina de vre-o trei ani.
 

nutilepadat

Active Member
Salvie am si eu in ghiveci,planta am obtinut-o din seminte cumparate de la Baumax,am tus-o si eu de vreo 2 ori dar este destul de minca acum ,nu se compara cu productia Gabiutei,ce stiu eu este ca ceauil de salvie este foarte sanantos,bun pentru orice boala,stiti povestea salviei?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu sunt o buna ascultatoare si dornica de povesti.Asa ca da-i drumul Nuti............ :D
 

isabella

Active Member
Am plantat si eu seminte de salvie in ghiveci , au incoltit deja. :D Ma bucur ca nu sunt singura ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nuticooooooooooooooo...........nu se deschide :(
Dar lasa ca dau eu cautare si o sa citesc.
Pina una alta sa stii Isa ca iese de la un an la altul :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Isa chiar daca nu rezista sa stii ca semintele ies foarte,foarte usor si repede direct in pamintul din gradina. :D
 

mirela06

Active Member
Salvia , se spune ca adormit maica Domnului in ea si s-a simtit bine si i-a urat sa fie salvatoarea celor care o folosesc. O am de anul trecut, pusa din seminte si saraca tinuta afara .Voiam sa o fac pomisor, dar m-am razgindit. Eu fac suc din fructe si legume . In blendar pun : citeva frunze salvie, menta, o feliuta sfecla rosie, morcov, lamaie, o lingura miere cu propolis sau o lingurita bitter facut de mine si apa. Este o minune si sanatoasa si revigoranta :) http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/EI ... YQQQSGHLVM
 

ACHIMENES

Member
Eu nu o folosesc in alimentatie.....mi se pare prea puternica aroma, dar este decorativa, acum mai ales, prin florile ei albastre movulii
 

mirela06

Active Member
Stiu. Ai dreptate Achimenes, dar ca, hai sa zicem, medicament naturist este nemaipomenit, plus amestecuri. Iar ca frumusete...are ea ceva aparte. De multe ori, trec anume pe linga ea si o agit ca sa-i simt mirosul. Seara , mai ales, te face o visatoare :D
 
Sus