Salcia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Este intalnita mai intai in Vechiul Testament si exprima bucuria vietii in libertate, in timpul Sarbatorii Coturilor,ce comemora iesirea din Egipt a evreilor sub conducerea lui Moise
Levitic 23,40:"In ziua intai sa luati ramuri de copaci frumosi,ramuri de finici,ramuri de copaci cu frunze late si ramuri de salcii de rau si sa va veseliti inaintea Domnului."
Ramurile inmugurite erau un simbol al vietii celei noi,al vietii biruitoare asupra mortii
Psalmul 136:"La raurile Babilonului,acolo am sezut si am plans cand ne-am adus aminte de Sion.
In salcii,in mijlocul acelui pamant atarnat-am harfele noastre."

Proorocul Isaia 44,3-4:"Eu voi varsa apa peste pamantul insetat si paraie de apa in tinut uscat.Varsa-voi Duhul Meu peste odrasla ta si binecuvantarea Mea peste mladitele tale.Si vor odrasli ca iarba pe malul paraielor si ca salciile de-a lungul apelor curgatoare."
Aici salcia este un simbl al vietii abundente ce va domni in timpul domniei mesianice.

In Cartea lui Iov 40,21-22 "Behemoth se culca sub florile de lotus,in ocolul trestiilor si al baltii,unde frunzele de lotus ii fac umbra si salciile baltii il imprejmuiesc".Aceeasi salcie se afla si la portile infernului din Odiseea.
spicuiri si ziarul Lumina,aprilie 2009


Cuvantul salcie desemneaza,in Biblie,un pom din familia SALICACEELOR,care include salcia si plopul.
Nuiaua de plop este folosita de Iacov in scopuri magice(Facerea30,37)
rice copac are nevoie de apa pentru a creste.Salcia,intalnita mai ales langa rauri si lacuri,devine simbolul vietii pe care o aduce apa.(Isaia 44,2-4)In pilda vulturului din Cartea lui Iezechiel,lastarul de vie creste ca o salcie,17,5-6.
Iov 40,21-22:"El se culca sub salbele de lootus,in ocolul trestiilor si al baltii.Frunzele de lotus ii fac umbra si salciile baltii il imrejmuiesc".
din Lexic teologic
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus