Salcamul

bradut

Well-Known Member
Am niste salcam (0,5m inaltime), pe care ii voi pune pe langa gard, si vreau sa stiu la ce distanta unul de altul sa-i plantez. Cand ar trebui sa-i tund prima data si cum ar fi indicat sa o fac? As dori sa le formez o coroana frumoasa.

In cat timp ating o grosime considerabila a trunchiului?
 

dana_rusu

Member
Cred ca stii ce faci cand te-ai hotarat sa plantezi salcami langa gard,vor umbri totul in jur,in fiecare primavara le tai crengile de pe trunchi pana vei hotara tu ce inaltime vrei sa aiba,apoi tai si varful .Depinde de mai multi factori cresterea lor apa ,lumina dar in general sunt copaci cu crestere rapida.Spor la treaba
 

ACHIMENES

Member
A inflorit salcamul galben si in curand se vor deschide ( la mine) si florile celui alb, care va parfuma aerul serilor destul de multisor
 

Ion

Member
eu am in gradina doi salcami galbeni de vreo 4 ani. unul nu infloreste de loc. ce sa-i fac? ai vreo idee?
 

pupu

Member
bradut a spus:
Am niste salcam (0,5m inaltime), pe care ii voi pune pe langa gard, si vreau sa stiu la ce distanta unul de altul sa-i plantez. Cand ar trebui sa-i tund prima data si cum ar fi indicat sa o fac? As dori sa le formez o coroana frumoasa.

In cat timp ating o grosime considerabila a trunchiului?
Ai mei in 6 ani au ajuns la cca 3 m si au grosimea de 7 cm, coroana o tunzi tu cum vrei .

Daca ii pui pt umbra si antivant pot sta si la 3 m intre ei, dar daca nu-ti trebuie umbra lor pune-i mai rari.

Ai grija ca lastaresc la greu !
 

pupu

Member
bradut a spus:
Am niste salcam (0,5m inaltime), pe care ii voi pune pe langa gard, si vreau sa stiu la ce distanta unul de altul sa-i plantez. Cand ar trebui sa-i tund prima data si cum ar fi indicat sa o fac? As dori sa le formez o coroana frumoasa.

In cat timp ating o grosime considerabila a trunchiului?
Bradut abia acum mi-a picat fisa, decat 1k de cuvinte mai bine o poza

http://i42.photobucket.com/albums/e349/pupu_depadure/Magnoliu inflorit/100_3542.jpg

exact in spatele magnoliului se poate vedea un salcam de 6 ani, chiar langa gard
 

albela

Active Member
amandina a spus:
Am o gradina care sa impadurit cu salcami si anul trecut i-am taiat pe toti pentru a incerca sa scap de ei numai ca acum sunt la loc si chiar sunt mai multi pui.
Dati-mi si mie un sfat cum pot scapa de ei, mi-a spus cineva sa incerc cu pacura dar nu as mai putea face nimic pe acel teren si nu asta vrea pt ca eu vreau sa fac o livada acolo.
Astept niste sfaturi
Multumesc
 

bradut

Well-Known Member
Intr-adevar, salcamul este o specie invaziva. Eu i-am plantat in jurul unui gard care inconjoara o faneata de 9000mp. Fiindca in jur este numai camp care se coseste an de an este putin probabil sa se extinda necontrolat.

In legatura cu mesajul de mai sus, daca pe terenul respectiv intentionezi sa faci o livada, cred ca va trebui sa tunzi iarba din jur - si in acest fel si salcamii care ies - tot timpul.
 

amandina

New Member
Pai asta o sa fac oricum dar cred ca pana la urma o sa trebuiasca sa ii scot din radacina ca altfel nu am sanse sa scap de salcami.
 
Sus