Salcam Roz

happy

Well-Known Member
Am pus seminte la germinat,te tin minte! :wink:
Pai daca asta este cu ghimpi,cel fara este si mai frumos!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dupa prima inflorire a facut pauza cam 3 saptamani, pe urma au aparut noii boboci si de atunci (inceputul lui iulie), e tot cu flori. Deci e normala reinflorirea la acestia roz? Ca nu e varietatea aia cu puf pe el si fara ghimpi - nu mai imi amintesc numele- e ca salcamul normal alb, cu ghimpi, doar ca florile sunt roz :?
 

nick1971

Active Member
claude a spus:
Eu sunt cam socata de ce face salcamul roz...e inflorit si la ora asta :roll:

eu am fost week-end-ul asta in Ceahlau si am vazut multi infloriti, am crezut ca asta e perioada lor de inflorire :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint unii care infloresc de mai multe ori pe an... si pare ca sint mai multe feluri de salcim roz.
Al meu infloreste si de 3-4 ori, functie de cita apa este in lunile de vara toamna.

Pina acum a inflorit in iunie, iulie, august... si odata in septembrie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si al meu infloreste repetat, dupa prima inflorire de la inceputul lui iunie a avut o scurta pauza, de vreo 2 saptamani dupa care a fost mereu cu flori, si acum are ciorchini de flori
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cam asa e si al meu, dar depinde de cita apa are.... valurile ulterioare de flori le infloreste pe crengutzele noi pe care le da.
claude a spus:
Si al meu infloreste repetat, dupa prima inflorire de la inceputul lui iunie a avut o scurta pauza, de vreo 2 saptamani dupa care a fost mereu cu flori, si acum are ciorchini de flori
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu primeste din cand in cand apa, daca e seceta, anul asta mai mult decat anul trecut pentru ca la baza lui am plantat un trandafir in toamna, asa ca a primit apa saptamanal, ca udam trandafirul ;-)
Cred ca ai dreptate ca apa face diferenta, si anul trecut a inflorit de 2 ori parca, dar a primit apa doar cat sa supravietuiasca
 
Sus