Salcam Roz

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: AP

Elf_a a spus:
ihi asa-i zice pe latineste ,da lumea ii zice salcam roz ca seamana
al meu infloreste toata vara ,pana toamna tarziu
anul asta aprin septembrie avea flori si seminte in acelasi timp
acu nu mai are nici una nici alta.cred ca au dat graurii si la seminte :evil: :cry:
Na pai daca ai poze cu el inflorit sint curios. Al meu pare sa infloreasca de mai multe ori pe an pe lemnul nou. Sint curios cit e de intens rozul la al tau.
Daca o sa ai semintze in plus, ma intereseaza si pe mine (sau pui )
 

sicora fabian

Active Member
Este si o varietate a salcamului alb care face flori roze, dar se inmulteste numai prin altoire(de multe ori cu altoi intermediar), si este si este si o specie salcam rosu(desi are flori de un rosu pal) care se poate inmulti prin seminte(poate ca al tau, Elf_a).
Al tau, Riana, daca este altoit, din "puisori" va creste specia folosita ca portaltoi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
sicora fabian a spus:
Este si o varietate a salcamului alb care face flori roze, dar se inmulteste numai prin altoire(de multe ori cu altoi intermediar), si este si este si o specie salcam rosu(desi are flori de un rosu pal) care se poate inmulti prin seminte(poate ca al tau, Elf_a).
Al tau, Riana, daca este altoit, din "puisori" va creste specia folosita ca portaltoi.
Ala rosu (rosu pal), care e numele ? pe unde l-ai vazut ?
 

sicora fabian

Active Member
Robinia viscosa. Are lastarii tineri cu peri lipiciosi si vara este plin de paduchi! Rar ani in care sa nu aiba! Am sa ma uit maine dupa pastai!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stimata fosta forumista sub denumirea de Elf_acrezi ca mesajele pe care le-ai postat la NOI pe forum erau atit de interesante incit suparindu-te pe noi trebuia sa le stergi???
Ca sa aibe ce da cu matura moderatorii??? :rusine:
 

baby_blues

Member
salcam

Va salut doamnelor si domnilor. Am o frumusete de pui de salcam cu frunze pana, cu flori roz, pe care l-am intarcat din greseala din niste pastai pe care le-am decojit si-am plantat fructele/ semintele, in pamant de flori. Din 30 , mi-a crescut doar 1. Spuneti- mi si mie va rog frumos cum pot sa fac cati mai multi? Mentionez ca mai am pastai. :D
As pune si-o poza, dar deocamdata nu stiu cum :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: salcam

baby_blues a spus:
Va salut doamnelor si domnilor. Am o frumusete de pui de salcam cu frunze pana, cu flori roz, pe care l-am intarcat din greseala din niste pastai pe care le-am decojit si-am plantat fructele/ semintele, in pamant de flori. Din 30 , mi-a crescut doar 1. Spuneti- mi si mie va rog frumos cum pot sa fac cati mai multi? Mentionez ca mai am pastai. :D
As pune si-o poza, dar deocamdata nu stiu cum :?
Poate ne spui si cum ai facut germinarrea.... perioada, unde, ce substrat si cind ai facut experientza..
 

baby_blues

Member
Re: salcam

popgeo a spus:
baby_blues a spus:
Va salut doamnelor si domnilor. Am o frumusete de pui de salcam cu frunze pana, cu flori roz, pe care l-am intarcat din greseala din niste pastai pe care le-am decojit si-am plantat fructele/ semintele, in pamant de flori. Din 30 , mi-a crescut doar 1. Spuneti- mi si mie va rog frumos cum pot sa fac cati mai multi? Mentionez ca mai am pastai. :D
As pune si-o poza, dar deocamdata nu stiu cum :?
Poate ne spui si cum ai facut germinarrea.... perioada, unde, ce substrat si cind ai facut experientza..
Va spun: Experienta am facut-o acum o luna si ceva , pe vremea gerurilor mari :D De folosit am folosit pamant de flori universal si pur si simplu l-am ingropat la vreo 3-4 cm, am pus multa apa, caldura si lumina (a stat la feresastra). Nu stiu daca este relevant experimentul meu dar din 30 de seminte , mi-a iesit doar o singura frumusete. Am incercat si metoda prin oparire cu apa dar nu mi-a iesit niciunul deocamdata.
 

floare mica

Member
Au stat pe pervaz la fereastra ? Un termometru pe pervaz ai avut ? Te intreb acest lucru pentru ca, una e temperatura in camera si alta e temperatura pe pervaz. :idea:
 

baby_blues

Member
floare mica a spus:
Au stat pe pervaz la fereastra ? Un termometru pe pervaz ai avut ? Te intreb acest lucru pentru ca, una e temperatura in camera si alta e temperatura pe pervaz. :idea:
Adevarat! A stat deasupra caloriferului, in plin soare! In camera am cam avut 21-22 grade iar acolo banuiesc ca au fost 23-24 grade. Oricum nu cred ca este bine de dat ca si exemplu exxperimentul meu , deoarece a iesit un singur exemplar din 30 pe care le-am pus. Dac aflu cum se fac poze o sa pun :D
 

floare mica

Member
baby_blues a spus:
floare mica a spus:
Au stat pe pervaz la fereastra ? Un termometru pe pervaz ai avut ? Te intreb acest lucru pentru ca, una e temperatura in camera si alta e temperatura pe pervaz. :idea:
Adevarat! A stat deasupra caloriferului, in plin soare! In camera am cam avut 21-22 grade iar acolo banuiesc ca au fost 23-24 grade. Oricum nu cred ca este bine de dat ca si exemplu exxperimentul meu , deoarece a iesit un singur exemplar din 30 pe care le-am pus. Dac aflu cum se fac poze o sa pun :D
Chiar daca este calorifer acolo temperatura este mult mai scazuta ca cea din camera mai ales pe vremea "gerurilor mari" cind ai facut experimentul.
 

baby_blues

Member
Te contrazic , deoarece, stau la mansarda si geamurile sunt mai ciudate si acolo se acumuleaza caldura, care se ridica :oops:
 

floare mica

Member
baby_blues a spus:
Te contrazic , deoarece, stau la mansarda si geamurile sunt mai ciudate si acolo se acumuleaza caldura, care se ridica :oops:
Aaaa, scuze, n-ai spus de prima data ca stai la mansarda.:eek: Eu m-am referit la geamurile termopan dintr-o camera obisnuita. :wink:
 
Sus