Salcam Roz

albela

Active Member
ares cel mare a spus:
A vazut cineva Robinia (hispida), adica Salcam rosu de vanzare??
Tkx
ACHIMENES a spus:
Aoleuuuuu, tot ce nu se gaseste, vrei si tu!!!
Ai putintica rabdare pana incepe bumul pe la pepiniere si poate oi gasi si tu, ca prea iti doresti cu foc :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
ares cel mare a spus:
Bre om bun, intrebam si eu ca sa stiu la cine sa ma uit... daca incep la primavara, e prea tarziu....

Si apoi, ce se gaseste in tara asta?? De obicei lucruri comune .... bashca ca lipseste elementul de originalitate: daca o pepiniera pune salcam galben... pun toti etc....
popgeo a spus:
Asta e ?
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... TZS_ph.jpg

In ceea ce priveste lucrurile comune... poate nu te uiti unde trebuie...


Uite-te la albumele mele.. si zii cit sint de comune..
ares cel mare a spus:
Trebuie neaparat sa imi recunosc lipsa de cunostinte: topicul de fata era dedicat in fapt salcamului roz!

Cel rosu se numeste Sesbania Punicea .... Daca cineva mi-ar modifica numele topicului, nu m-ar deranja....
Gabiuta a spus:
Greesala recunoscuta e pe jumatate iertata insa nota la cunostinte despre salcimi tot scazuta este.Sa fie 7? :evil:
ares cel mare a spus:
Azi mi-am tras o Robinia....
:)
iris a spus:
ares cel mare a spus:
Azi mi-am tras o Robinia....
:)
De unde ? Cat a costat? Ce inaltime are? Si eu vreau :rugaciune:
ares cel mare a spus:
http://www.paulownia.ro/Robinia.htm

40 lei, 1m, ghiveci de 3 kg, are muguri

pare ok.....
ares cel mare a spus:
Pt ca n-am avut ce face si pt ca salcamul facuse ceva frunze pe balconul meu, m-am grabit sa-l pun in pamant afara...si surpriza, probabil ca s-a pus bruma, iar frunzele s-au vestejit...
Ce sanse mai am? A mai patit-o cineva p'acilea....? :(
ruxitzika a spus:
stai linistit, isi revine, frunzele vor creste din nou. in 2007 pe 1 mai la noi a inghetat si surpriza, aratarii japonezi din depozitul de plante au chelit :eek: :eek:f: . in scurt timp au facut frunze noi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
ares cel mare a spus:
Merci.

Varianta 2: am 2 ciresi pe balcon, din pacate din diverse motive n-am putut sa-i pun la munte (posibil sa fie si inghetat), si ei au infrunzit in partea de sus... oricum dupa ce-i pun ii tai la 1 m, asa ca le-am luat varful cu frunze si i-am mutat in alt balcon mai expus la temp. de afara... ei mai au ceva muguri la baza.... am sanse sa-i recuperez? tkx
(daca infrunzesc pe toti mugurii )
albela a spus:
Pana la urma lamuriti-ma si pe mine:
Sesbania Punicea = salcam rosu
Robinia (hispida) = salcam rosu cu flori roz :eek: (asa scrie aici http://www.paulownia.ro/Robinia.htm).
ares cel mare a spus:
hai sa zicem ca ai dreptate... de fapt niciunul nu e salcam, dar seamana... si da... e roz...
 
A

Anonymous

Guest
stie cineva cum se inmultzeste?
io am unu ,dar tare ash mai vrea vreo catziva pushi in diverse partzi ale gradinii ca pete de culoare,mai ales ca infloreste toata vara
ia sa ma apuc io de scotocit pe langa conu salcam.......poate a "ouat"! :twisted:
 

ACHIMENES

Member
Elf_a a spus:
stie cineva cum se inmultzeste?
io am unu ,dar tare ash mai vrea vreo catziva pushi in diverse partzi ale gradinii ca pete de culoare,mai ales ca infloreste toata vara
ia sa ma apuc io de scotocit pe langa conu salcam.......coate a "ouat"! :twisted:
Ai salcam roz?????????.......ai si teci ramase pe langa pom.......hai sa o punem de un schimb cu orice leguminos vrei ( salcam galben, albizzia, colutea, cercis) :) :) :) te roog :) :)
 

Sparow

Member
Am salcam roz dar sant cam dezamagit.Nu miroase deloc.Si infloreste exact cat salcamul simplu de doua ori daca e toamna lunga si calduroasa.Cateodata si liliacul infloreste de 2 ori dar mai slab si nimeni nu le da importanta. :?
A apropo! Cred ca ala rosu ii corceste pe aia normali.
Cam astia sant salcamii normali si roz.Eu prefer aia normali oricand, :rofl: http://s591.photobucket.com/albums/ss357/SparowHawck/
 

Sparow

Member
Pei nu stiu daca mai are teci de anu trecut iar acu inca nu a inflorit.Dar daca gasesc de anu trecut iti trimit.Dar nu garantez ca din teci iese tot roz?!
 

Sparow

Member
Da exact despre semintele tecilor vorbeam si eu!Ce crezi ca esti singurul care a scos albizia din seminte?:rusine: .Cand ma duc la sat [nu Giroc unde locuiesc] o sa vad daca mai are teci salcamul roz si daca are mai vorbim.Sau mai la toamna cand sant coapte cele de anul asta.OK?
 

ACHIMENES

Member
Sparow a spus:
Da exact despre semintele tecilor vorbeam si eu!Ce crezi ca esti singurul care a scos albizia din seminte?:rusine: .Cand ma duc la sat [nu Giroc unde locuiesc] o sa vad daca mai are teci salcamul roz si daca are mai vorbim.Sau mai la toamna cand sant coapte cele de anul asta.OK?
Singura mai... :rofl: scoate si tu plante din seminte.....nu te tine nimeni :rofl: :rofl: :rofl: bine, vorbim la toamna :) :)
 
A

Anonymous

Guest
ACHIMENES
scuze acu am vazut raspunsul tau......n-am vazut teci,dar daca are vreun pui il schimb bucuroasa pe unu galben ca umblu cu limba scoasa dupa el
in we asta ma duc la snagov in inspectie si luni itzi zic daca am pui sau nu
in caz ca ca n-am pui ,putem face schimbul la toamna?
cu seminte sau posibil pui?(cred ca-l bat pana scoate pui!)
 
A

Anonymous

Guest
Sparow
al meu e parfumat si infloreste mult,cam toata vara
si cred ca mamitzica lui l-a dat cu parfum.......ca are si parfum
de onicei in serile de vara se simte(e drept ca-i pus la nord si e inconjurat de hibiscushi de gradina......o fi luat de la ei ceva?
 

ACHIMENES

Member
Elf_a a spus:
ACHIMENES
scuze acu am vazut raspunsul tau......n-am vazut teci,dar daca are vreun pui il schimb bucuroasa pe unu galben ca umblu cu limba scoasa dupa el
in we asta ma duc la snagov in inspectie si luni itzi zic daca am pui sau nu
in caz ca ca n-am pui ,putem face schimbul la toamna?
cu seminte sau posibil pui?(cred ca-l bat pana scoate pui!)
Ia uite aici cati salcami am :) si cate albizii, sigur am de unde da la schimb, numai tu sa-mi faci rost de unul roz :D :D :D
 
A

Anonymous

Guest
[quote="ACHIMENES
ok itzi dau pm ,dupa ce scormon si vad daca am pui
si iar o sa-mi aud apostrofari off topic,dar ma uit si dupa campis daca te mai intereseaza
 
Sus