Salcam Roz

baby_blues

Member
Albizzia iesita din seminte in primavara are deja aproximativ 1.70 m si intreabrea mea ar fi daca il voi tine in gradina sau il voi muta in ghiveci? Mai am vreo cateva bucati de aproximativ 40-50 cm pe care sigur le voi muta in ghiveci dar asta dupa prima bruma sau inghet. Din cate stiu sunt niste copacei foarte rezistenti.
 

happy

Well-Known Member
Poti sa-i lasi linistit afara,rezista sigur!Asta iarna am lasat si eu ,10cm aveau au rezistat eroic.Acum au 1,5m :D
 

baby_blues

Member
Pai inseamna ca doar o sa-i protejez prin musuroire. Nu stiu cum o sa reziste la zapada . Ma gandesc c-o sa-i rupa avand in vedere ca sunt fragili. Probabil le voi amenaja cate un mini tarc din lemn.
 

baby_blues

Member
Mai fratilor (surorilor) nu s-a auzit ca iarna asta va fi cea mai grea iarna din ultimii ani. Revin si cred c-o sa-mi bag prin casa albizzia :D
 

baby_blues

Member
Deocamdata la unii albizzia le-au cazut doar frunzele , iar la altii mai protejati probabil nu. O sa incec sa-i mai tin prin gradina pana vin frigurile iar dupa aceea o sa-i transbordez in ghivece dar o sa las unul sa vedem ce-o sa pateasca afara. Oare sa-l musuroiesc?
 

happy

Well-Known Member
flory77 a spus:
Vreau si eu seminte de salcam roz daca mai are cineva si vrea sa ma ajute :oops:
Incearca sa gasesti puieti,din seminte greu obtii puieti! :D
Baby-blues ,ii poti lasa linistit afara puietii de albitzia sunt rezistenti la ger!(eventual ceva frunze peste ei) :) :wink:
 

happy

Well-Known Member
Da de unde stii ca am! :rofl: :rofl: II tin pt. prieteni vechi de 1 an :D .Daca vrei zau ca iti trimit :wink:.Mi-a trimis cineva de pe forum apicol,am vrut sa ma apuc de muste dar m-au alergat de am sarit si gardul din cauza lor :!:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Da de unde stii ca am! :rofl: :rofl: II tin pt. prieteni vechi de 1 an :D .Daca vrei zau ca iti trimit :wink:.Mi-a trimis cineva de pe forum apicol,am vrut sa ma apuc de muste dar m-au alergat de am sarit si gardul din cauza lor :!:
Pai m-am prins ca tu ai multe chestii dragalase pe-acolo, ca unele s-au teleportat si pe la mine :wink: ca esti un prieten generos :hug: Da' pana la urma aici se povesteste de salcam roz sau albizzia, ca ma uit nauca si nu pricep?
Si zici ca te-au fugarit albinutele? :rofl: uite-asa ajungi sportiv :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Noi discutam despre salcam roz,dar baby-blues a confundat albitzia(de care el are)cu robinia ! :wink:
Cu alergatul s-a terminat acum 4 ani(anevrism) :( , acum incerc sa ma tin pe linia de plutire :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aha, deci e vorba de Robinia Hispida, da? Stai sa ma informez un pic despre el si sa ma gandesc daca mai am unde sa-l parchez :rofl: Chiar ai de dat?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nimeni nu spune nimic de salcamul roz din curtea sa? :eek:

Puisorul primit de la Happy acum 2 ani a vrut sa-mi arate ca-si merita locul in gradina si anul acesta mi-a facut 4 ciorchini de flori :)
Dar lamuriti-ma si pe mine cu parfumul florilor...asta nu miroase de felul lui sau e din cauza vremii ploioase :?

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca va faceti rost :rofl: Daca face seminte al meu iti trimit, in 3 ani ai flori :wink: Sau pui, evident, doar ca deocamdata si el e pui asa ca nu cred :?
 

happy

Well-Known Member
Chiar ca este frumos Claudia.Sa stii ca eu nu am asa ceva in gradina :( Am celalalt soi care are ghimpi si nu a facut flori inca!O sa pastrez si un exemplar din acesta de care ai tu,robinia hispida! :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai nici al meu nu e hispida, e tot cu ghimpi :? Daca tu ai pui de hispida, mai multi, tine-mi si mie unul :)
 
Sus