Salcam Roz

dana_rusu

Member
semintele de salcam se pun la inmuiat in apa calda si ai sa vezi ca-si dubleaza volumul dupa 24 de ore le plantezi.spor la lucru.
 

baby_blues

Member
dana_rusu a spus:
semintele de salcam se pun la inmuiat in apa calda si ai sa vezi ca-si dubleaza volumul dupa 24 de ore le plantezi.spor la lucru.
Cam care ar fi mediul proprice de inmultire? Cata cantitate de apa este bine sa pun, sa fie expus la soare, etc?
 

baby_blues

Member
Din pacate salcamul meu de ieri pana azi s-a pleostit complet, nu s-a mai deschis si s-a uscat. Nu stiu de ce s-a intamplat asta, dar sunt foarte suparat ca mi s-a ofilit. Am mai pus cateva la apa calda si acum le-am plantat . Trebuia sa le smirghluiesc pe lateral cum am citit pe alt topic?
 

happy

Well-Known Member
cred ca din prea mult zel ai pus apa prea multa din dorinta de a creste repede , am patit-o si eu cand cresteam albitzia in casa.Acum le plantez direct afara ,iti recomand acelasi lucru cu semintele de salcam( ce fel de salcam?)cand se va incalzi(luna mai) :D
 

maxie

Member
popgeo a spus:
sicora fabian a spus:
Este si o varietate a salcamului alb care face flori roze, dar se inmulteste numai prin altoire(de multe ori cu altoi intermediar), si este si este si o specie salcam rosu(desi are flori de un rosu pal) care se poate inmulti prin seminte(poate ca al tau, Elf_a).
Al tau, Riana, daca este altoit, din "puisori" va creste specia folosita ca portaltoi.
Ala rosu (rosu pal), care e numele ? pe unde l-ai vazut ?
Daca nu e prea tarziu:eek: specie de salcam rosu,3-4m inaltime la maturitate,face flori roz si se numeste Robinia hispida. Am plantat ieri o bucata.Are trunchiul si ramurile inchise la culoare si acoperite de perisori maronii.Nu are tepi si este frumos ramurit.Pe drumul Bucuresti -Targoviste este o ferma care se ocupa cu cresterea si comercializarea lor.A costat 60 de roni si are 1,5-1,7m.Va inflori deja de anul acesta.Nu stiu daca am voie sa scriu numele firmei,dar acolo au si superbe exemplare de paulownia.De la 0,4-la 4-5m inaltime.Se poate cumpara de acolo direct sau le trimit ei.
 

baby_blues

Member
M-am ambitionat si am pus atat direct in pamant seminte de salcam dar si in vase separat. Prima este plantata direct in gradina iar a doua in paharel. Este clar faptul ca plantarea in gradina este mult mai prielnica . Acest aspect l-am observat cam la toate plantele, drept urmare la anul nu mai pun rasaduri. :(


cea care a crescut in gradina



cea care a fost pusa in paharut:

 

marius.ionascu

New Member
Salutare!Ma numesc Marius si sunt nou pe site.Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi legate de salcamul roz!
Am facut rost de cateva seminte anul trecut din Delta Dunarii,am plantat in ghiveci cateva seminte,iar acum am un pui de salcam..
Am cateva intrebari pentru dvs,va rog sa ma ajutati!
1.vreau sa mut puiul de salcam din ghiveci,in gradina,pot face acest lucru acum?
2.si daca da,cum procedez?
3.doresc sa mai plantez cateva seminte,cum procedez?am citit pe acest post ca e recomandat sa le plantez direct in gradina...
va multumesc!
 
corect ar fi sa ai rabdare pana la toamna cand isi inceteaza ciclul vegetal , sa-l ti-i in curte sa-l prinda bruma si apoi sa-l plantezi la locul lui.
daca te incomdeaza ,poti sa-l muti si acum
 

marius.ionascu

New Member
constantin.c a spus:
corect ar fi sa ai rabdare pana la toamna cand isi inceteaza ciclul vegetal , sa-l ti-i in curte sa-l prinda bruma si apoi sa-l plantezi la locul lui.
daca te incomdeaza ,poti sa-l muti si acum
cum procedez?
 
sapi o groapa 50 X50 X50,la locul definitiv,separi pamantul de la suprafata cu cel de la fundul gropii , pui in fundul gropii ceva balegar sau compost sau ceva vegetale din gradina si introduci in groapa pamantul invers sau amestecat ,faci o gropitza in mijlocul umpluturii cam de 2 ori cat ghiveciul o umplii cu pamant fertil si daca ai ceva mranitza . ghiveciul il uzi cu o zi inainte sa fie pamantul semiuscat ca sa se desprinda usor din ghiveci, seara il asezi in gropita formata cu pamant cu tot ,tragi pamantul pe langa el , presezi usor ,il uzi din abundenta ,il mai controlezi sa nu crape pamantul pe langa el si-l umezesti usor din timp in timp,salcamii sunt plante usor adaptabile
 

happy

Well-Known Member
Marius,iti recomand sa nu faci asta acum,la toamna dupa ce ii cad fruzele te joci cu el.u am patit-o! :!:
 

happy

Well-Known Member
Nu ii afecteaza radacinile,dar stagneaza din crestere fata de situatia in care l-ai planta in gradina!Daca reusesti sa-l scoti din ghiveci cu tot cu pamant,asa cum zice Constantin ,este mai bine sa-l pui in gradina! :D
 

marius.ionascu

New Member
salutare

Asta am inteles cu plantarea lor si va multumesc pentru sfaturi!
Acum cum fac cu plantarea semintelor?Am citit aici ca trebuie frecata samanta cu glaspapir,sau ca trebuie tinuta in apa 24 de ore,apoi plantata??!!
Va rog sa ma ajutati!
 

happy

Well-Known Member
Este cam tardiv pentru plantat seminte,incearca sa le pui in apa calda 24 ore si apoi in pamant intr-un ghiveci.Eu am incercat si nu a germinat nimic asta primavara!Esti sigur ca sunt seminte de salcam roz sa nu fie de albitzia ca in poza

pe cand semintele de salcam sunt mai mici, ca cele de salcam alb! :D
 
Sus