Salcam galben

happy

Well-Known Member
Ena ,avertizeaza copiii sa nu manance florile ca la cei albi.Laburnum este frumos dar toxic. :!:
Tare frumos este,am si eu dar este mic 0,5m.Am multi din seminte,la toamna ii pun la mezat! :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Felicitari Ena... foarte reusit copacelul si foarte reusite pozele....

de asemenea semintzele sint foarte toxice... mai toxice ca florile...
 

happy

Well-Known Member
Semintele vor germina mai repede daca le puneai in apa 48ore.Din butasi chiar sunt curios daca merge! :? Ce pom ai chelit de crengute? :rofl: Succes!
Georgy de ce mai afisezi plante disponibile pe sunphoto?Ai sters contul?
 
Am pus semintele pe un strat de vata imbibat cu apa, iar butasii sunt in apa. Am luat 2-3 lastari din gradina unui bloc. De anul trecut ma tin sa iau si abia astazi am reusit.
Am plantat si niste seminte de Albizia.
Nu l-am sters. Albumul respectiv nu mai exista si de asta nu mergea link-ul.
 

laural

Well-Known Member
Eu vroiam sa fac un gard viu din salcam, dar am atot auzit ca e invaziv...voi ce ziceti ?
 
Pfoa, asa greu gresc?! Eu cand eram mai mic am infipt in joaca o creanga de salcam alb in pamant ca dupa cativa ani sa observ ca s-a prins, a crescut un copac. Desi intentia mea nu era asta, eu ma jucam. Nu eram cu plantele pe atunci. O fi valabil si pt cel galben? A incercat cineva butasirea lui prin metoda asta? :)
 

happy

Well-Known Member
constantin.c a spus:
au crestere f.lenta .ai nostri -obtinuti din seminte - au crescut in 2 ani 20 cm !!!
Costica,nu i-ai udat cum trebuie.In primul an salcamul galben creste 10-15cm ,in al doilea an 70-80cm si se ramifica deja iar in anul 3 creste la 2m.In anul 4 infloreste.
Laural,salcamul galben nu este invaziv,salcamul roz si cel alb sunt invazivi!Ii dau lastari din radacina si la cel galben dar nu asa de speriat. :D
Salcamul galben se inmulteste si prin butasi ca vita de vie,eu inca nu am arbore asa mare sa incerc.
 

laural

Well-Known Member
happy a spus:
constantin.c a spus:
au crestere f.lenta .ai nostri -obtinuti din seminte - au crescut in 2 ani 20 cm !!!
Costica,nu i-ai udat cum trebuie.In primul an salcamul galben creste 10-15cm ,in al doilea an 70-80cm si se ramifica deja iar in anul 3 creste la 2m.In anul 4 infloreste.
Laural,salcamul galben nu este invaziv,salcamul roz si cel alb sunt invazivi!Ii dau lastari din radacina si la cel galben dar nu asa de speriat. :D
Salcamul galben se inmulteste si prin butasi ca vita de vie,eu inca nu am arbore asa mare sa incerc.
Mulumesc. Am vazut la cei de la Yurta salcam galben si ma batea gandul sa-mi cumpar, dar nu stiam cum se comporta, nu vreau sa ma bat cu vecinii :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am mutat salcamul meu galben primavara trecuta, dar prin februarie. Nu a mai inflorit anul trecut, s-a dezvoltat foarte putin, iar anul acesta a facut vre-o 4 ciorchini dar tare amarati. Sper ca la anul sa nu mai fie asa suparat!
 

Cleo

New Member
Multumesc Happy! De paulownia am citit tot pe forum. Inainte nu stiam de existenta ei, spre rusinea mea. Asa incat o sa incerc sa gasesc un asa copacel. Ai idee unde se poate gasi de cumparat unul mai maricel? Vreau sa ma bucur de ei in timpul vietii. :rofl: :rofl: Si mai ales sa pot iesi si eu in gradina vara la pranz, si sa gasesc un coltisor de umbra. Inteleg ca paulownia si miroase frumos si e spectaculos.
Buna,salcâmul este pom,in schimb glicina arata exact ca salcâmul si are aceleasi culori,da-i un search
 

Cleo

New Member
Frumos,incep sa apara frumuseti rare pe forum!Am si eu dar este mai mic.Abia astept sa-l vad pe cel al Adrianei.Exista mai multe soiuri de salcam galben! :D
Eu am luat seminte si de la salcamii galbeni din Mamaia,si de la Gradina Botanica Buc. si din parcul de la Circul Bucuresti!Exista unul timpuriu la SRI Bucuresti ,langa Casa Poporului dar nu am reusit sa iau seminte :wink:
https://www.pepinieramizil.ro/plante-foioase/salcam-galben-laburnum-anagyroides-00000159.html
 
Sus