Salcam galben

adrianam

Well-Known Member
Sa te bucure cu multe floricele de acum inainte!

Am si eu unul la gradina, plantat in toamna de sotul meu!
Astazi am trecut pe acolo si am vazut ca avea o gramada de boboci- ciorchini! :dans:
Abia astept sa-l vad inflorit!
 

adrianam

Well-Known Member
Nu este prea inalt- cam 1,2m, pana in 1,5m.
Incarc acum poza si o pun.

Iata si poza, constat ca am facut poza doar la boboci:
 

adrianam

Well-Known Member
In toamna l-a plantat sotul meu, cred ca prin noiembrie!
Sper ca ii va place in continuare, desi eu planuiesc sa il mut la toamna ca l-a pus prea aproape de gard si nu este bine!
 

happy

Well-Known Member
Frumos,incep sa apara frumuseti rare pe forum!Am si eu dar este mai mic.Abia astept sa-l vad pe cel al Adrianei.Exista mai multe soiuri de salcam galben! :D
Eu am luat seminte si de la salcamii galbeni din Mamaia,si de la Gradina Botanica Buc. si din parcul de la Circul Bucuresti!Exista unul timpuriu la SRI Bucuresti ,langa Casa Poporului dar nu am reusit sa iau seminte :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Luai si altceva de acolo.Probabil ca nu erau aia pregatiti sa iti transfere ............acel altceva :rofl: :rofl: :rofl:

Important e sa fie la fel de parfumat si sa poti face clatite cu florile lui :giggle:
 

nick1971

Active Member
Toate părţile plantei sunt otrăvitoare şi pot fi letale dacă este consumat în exces. Symptoms of laburnum poisoning may include intense sleepiness, vomiting, convulsive movements, coma, slight frothing at the mouth and unequally dilated pupils. Simptomele de otrăvire salcâm pot include somnolenţă intense, vărsături, mişcări convulsive, comă, spumarea laptelui uşoară la gură şi elevii inegal dilatate. In some cases, diarrhea is very severe and at times the convulsions are markedly tetanic . În unele cazuri, diareea este foarte severă şi uneori convulsii sunt semnificativ tetanică .
sursa: wikipedia http://translate.google.ro/translate?hl ... d%3Divnsfd
aveti grija cu clatitele :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Nicoleta bine ca nu ma omor cu copacii ca nu am unde ii pune :mrgreen: ca sa nu zic ca de fapt..........tot salcim este :oops:
 

ena

Member
Am 3 :) . I-am luat din Metro acum vreo 3 ani. Erau micuti si asta este primul an in care au inflorit. Dar sunt superbi!
 

adrianam

Well-Known Member
Dupa asa frumusete, floricica deschisa de al meu nici nu se observa, asa ca astept sa se deschida mai mult si sa il pozez!

Foarte frumosi, Ena!
 

victoria222

Active Member
Este forate frumos! Si maaaaare! In trei ani se face asa de mare?...m-ai pus pe ganduri, Ena, sa imi iau si eu unul.
 

ena

Member
Multumesc. Da, creste surprinzator de repede. Din pacate nu este prea parfumat (spre deloc)...
 
Sus