Salate si legume de iarna

Elektra

Member
Chit ca vremea e minunata si nu ne prea duce gandul la iarna, acesta se apropie cu repeziciune, din pacate. Este vremea semanaturilor de tomna/iarna. Eu am semanat urmatoarele
* la inceputul lui septembrie

Spanac -a crescut pana acum suficient de mare ca sa-i folosesc frunzele in salata, in principal acesta este scopul pentru care l-am luat, se folosesc frunzele ajunse la 4-5cm, asa numitul baby-spanac in supermarket, la pret de trufanda :D
Mazare -varianta pitica, are cam 10-15 cm momentan si a inceput sa infloresca. Prezinta toleranta la frig, pe asta m-am bazat cand am semanat-o asa tarziu, e primul an in care cultiv si sunt curuioasa daca o sa am ceva productie. Initial am cautat mazarea mange-tout, care se consuma cu tot cu pastaie, evident ca nu am gasit, asa ca m-am multumit cu cea obisnuita, pe care evident o sa incerc sa o consum in stadiul de pastaie frageda sa vad daca se preteaza.
Salate de frunze/capatana - Am pus multe soiuri, pana acum au rasarit si se dezvolta bine salata Arka si Salata Romana, cele care au scapat de limacsi, evident.
Ridichi de luna au rasarit rapid, au 2-3 randuri de frunze dar s-au cam lungit, cred ca din cauza caldurii si de la prea multa apa, a fost cald si le-am tot udat, sa vedem daca leaga rod sau nu.
Arpagic, semanat la 15 sept caci mai devreme nu am gasit, o sa-l consum in toamna daca va fi suficient de mare, daca nu primavara devreme.

La inceputul lui octombrie voi semana plantele cu toleranta mare la inghet, pe care le voi acoperi peste iarna cu folie si din care planuiesc sa consum peste iarna:
-MONTIA PERFOLIATA
-SALATA WINTER BUTTERKOPF
-Ceapa TONDA MUSONA(speciala pt cultivarea de iarna in sere neincalzite)
-Valeriannella locusta var. Polar(eu nu stiam pana acum ca exista mai multe tipuri de valeriana cu o rezistenta diferita la frig, acest soi pare cel mai rezistent)
-Rucola

Cam atat am reusit sa gasesc in materie de seminte pe piata din Romania, din pacate plantele rezistente la frig nu germineaza la temperaturi ridicate, de aceea o sa astept sa se mai racesca un pic vremea pentru a le semana.

Cam astea sunt planurile mele, voi ce semanati in acesta perioada?
 

Elektra

Member
Si roadele muncii au inceput sa apara, spanacul si-a dat foarte bine drumul la crescut, mancam cate o salata din el tot la 2 seri, iar la cina de aseara, un stir-fry, am folosit primele pastai de mazare din gradina :dans: Ma uimeste faptul ca mazarea deja produce pastai, e inca micuta, dar sunt incantata ca pot consuma pastaile fragede desi soiurile sunt pentru boabe. La primavara o sa pun cu siguranta mai multa!
Salata in schimb e tare intepenita, abia creste desi o ud, cred ca ii e prea cald.
 

happy

Well-Known Member
Am semanat si eu ridichi si salata de toamna.Ridichiile am inceput sa mananc iar salata foarte greu a rasarit din cauza caldurii.Am sperante ca peste o saptamana sa le rasadesc in solar iar prin martie sa pot manca salata din curtea mea! :wink:
 
Sus