Salata

Claudiavis

Active Member
Mirela, dar cu metode ecologice ai incercat sa alungi graurii? Prin metode ecologice inteleg o mini-haita de pisici bine antrenate :) (sau catei, daca iti plac mai mult)
 

mirela06

Active Member
Asta cred ca-i asa, dar anul trecut sau acum 2 ani, au avut de tras cu inghetul.
Oricum sunt f. rezistente pt ca au dat de jos altele.
Sunt plante minunate.
Au dat altele si brebetii le-au ”servit” ca prima delicatesa de numai ciupituri am avut si asta pina au dat alte buruieni.
Ce sa-i faci. Si ei cu nevoile lor :rofl:
 

victoria

Active Member
Daaa,stiu cum e.La mine sunt stoluri intregi de grauri.Insa am avut noroc cu viile,a mea si celelalte care sunt destul de multe in sat si pe langa.Au mancat la struguri si alte fructe din copaci si au uitat de legume.
Iar in primavara la salata nu am vazut sa traga.Au avut duzi destui. :)
 

victoria

Active Member
Aseara am vazut ca incepe sa imi rasara salata de capatana semanata acum o saptamana.Nu am acoperit-o cu folie.
Din pacate nu am mai luat si din cea rosie,desi mie imi place.Sotului nu,pentru ca e mai amara putin.
 

mirela06

Active Member
Off si sotii astia :)
Fa ca mine.Pune-o printre cele verzi si spui ca asa a rasarit :rofl:
Iar fac rele si invat lumea la prostii :rofl:
 

mirela06

Active Member
Salata mea romaneasca am papat-o demult, dar am oprit 2 pt. seminte.
Intotdeauna am primit rasad de la o prietena dar acum am convins pe sotul, ca desi ai ”strica” aranjamentele prin gradina ,sa opreasca sa faca si la noi seminte plantuta asta :)
Au crescut f.f. inalte.Aproape cit sotul.
Am facut o poza ”paparatta” de mine sa vedeti si voi. :rofl:
http://mirela06.sunphoto.ro/gradina_de_legume/16884643
 

mirela06

Active Member
Sifonata cum este, dar a iesit si este o salata veche romaneasca cu frunza carnoasa si tare ,frunza care-si pastreaza forma in salate nedevenind flasca si baloasa.
Semintele le am de la cineva care le ate in perpetuare(acelasi soi) de zeci de ani.
 

isabella

Active Member
Anul viitor poate voi pune si eu salata in gradina . Cand se insemanteaza ?

Mirela , ma bucur ca ti-a iesit salata :D Poate anul viitor voi pune cu seminte de la tine daca spui ca este romaneasca si poti sa-mi dai cateva seminte :*
 

mirela06

Active Member
Fara probleme.Voi lasa sa se faca seminte pt ca nu va mint dar este un soi care nu se mai gaseste.Mare, solida ,cu frunza carnoasa si tare,frunza ce nu se flescaie in salate nici dupa o ora.
Insamantarea se face toamna dar eu ,daca a murit Costel nu am mai avut grija asta .Saraca unde a stat si s-a scuturat a rasarit.Asa am luat puiutii si i-am replantat la locul unde am vrut eu sa le pun, asa cum le punea Costelul meu.
Nu ajung sa fac poze ca nu-mi vad capul de treburi dar maine am sa incerc sa fac cateva.
 

isabella

Active Member
Mireluta , multumesc frumos , abia astept sa o plantez si eu in gradina mea :hug: Te cred ca nu ai timp , primavara vine cu vreme buna dar si cu multe treburi de facut .
 
Sus