Salata

simona2

Member
Salata se cultiva prin rasad sau prin semanare directa in gradina.
Terenul trebuie lucrat si ingrasat, cu gunoi de la animale inca din toamna.
Pentru cultura timpurie de primavara salata se insamanteaza toamna
Pentru culturile de la sfarsitul primaverii, inceputul verii, salata se seamana primavara.
Salata timpurie trebuie protejata de frig .
Cand rasadul este destul de mare se poate transplanta in gradina la o distanta corespunzatoare .
La o umiditate ridicata , salata este predispusa imbolnavirii de mana si putregaiul cenusiu .
 

simona2

Member
Noi am fost harnicuti si drept urmare , rasadul de salata are cativa cm . :rofl: . O sa pun poze curand .
 

claudia_s

Member
Ajutor!!! :cry: Salata maroniu roscat! :? Jumatate din salata mea din gradina are aceasta culoare. Oare e bolnava, sau nu e comestibila? Stie cineva?Nu am poze dar voi face si va voi arata.Semintele de salata le-am primit de la matusa mea.
 

claudia_s

Member
Deci pot sta linistita? Eu ma gandeam ca poate s-a corcit cu ceva ca in rest ea arata tare bine, e sanatoasa, acusi face capatana. Cel mai bine voi reveni dupamaiaza cu o poza.
Multumesc Constantin.
 

claudia_s

Member
Nu stiu daca e din cauza apei pentru ca 2 sunt maro, iar langa ele altele sunt doar pe marginea frunzelor asa, mai incolo alte doua maro, deci sunt amestecate nu sunt zone uniforme .
 

claudia_s

Member
:whew: multumesc. Dar e comestibila ciudatica asta? Sau ma trezesc ca incep sa cant si sa ma veselesc dupa ce o mananc. :dans: :rofl:
 

Leanna

Member
:giggle: Claudia probabil deja ai si gustat salata. Mie imi pare ca e sau a fost salata lollo rosso.Eu anume de asta si-mi doream.Am luat seminte,inca nu le-am seamant.
 

ACHIMENES

Member
Minunata mea salata rosie, un pic mai amaruie, da' buna rau acu' , asta-i ramasa de asta toamna, cea noua e in faza de frunze cotiledonale :rofl:
 

mirela06

Active Member
Am incercat sa mai punem ceva salata. Nu facem fata graurilor, bribetilor si mai nou cotofenelor S-au inmultit excesiv si ataca tot ce li se pare fraged. Comanda cu aparatul de speriat pasari vad ca aintrat pe linie moarta. Nu o pot onora ca au terminat stocul. Am sa astept.Achimenes ai dreptate sa fi fost mindra de salata ta. Parca e un trandafir :)
 

Claudiavis

Active Member
Salata de iarna?

Buna! Am tot auzit ca ar exista un soi de salata care se planteaza toamna, ierneaza bine-mersi in cimp deschis, chiar si cu zapada pe el, si primavara devreme poti sa incepi sa culegi salatele. E adevarat? Daca stie cineva despre ce e vorba, imi poate spune cums e numeste soiul? Multumesc anticipat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca din semintele de salata obisnuita cazute pe pamint, in primvara urmatoare rasar salatele .........nu chiar ca cele din gradina ursului dar la fel de gustoase :rofl:
 

victoria

Active Member
Din cate stiu eu,orice seminte de salata semanate toamna,rasar pana la caderea zapezii ,apoi primavara,repicate,cresc si dau o frumusete de roade.
Eu asa am facut asta toamna.Doar ca,din cauza gerului de Februarie,am cam pierdut din ele,insa tot am avut salata verde si rosie la inceputul lui Aprilie.
Daca le acoperi iarna cu o bucata de folie,este si mai bine.
 
Sus