Sageretia theezans

Vioras

Member
presupun ca este un bonsai de interior.imi poate da cineva mai multe detalii despre cresterea sa?
 

Sash

Active Member
Din cate am citit eu in diagonala despre pomisorul tau, in prima faza eu l-as baga intr-o microsera (vezi ca sunt descrise variante la topicul carmona).
edit:
Inca un articol aici http://www.bonsai-bci.com/species/sageretia.html
si ceva ce daca e adevarat mie nu-mi place cum suna pentru ca solul bonsailor se usuca repede. Ma intreb ce inseamna "uscat complet"... 3 zile? 4 zile? 1 saptamana?
"Watering: This tree enjoys slightly moist soil, but will wilt and die if allowed to dry out completely. Wilting can be recovered from only by a very healthy tree. Check mositure level everyday with chopstick or bamboo skewer."
 

Vioras

Member
multumesc pentru raspunsurile prompte,as dori sa va mai intreb ceva,ceva greu.
ce stil i-ati aplica bonsaiului meu?
inclinat nu cred ca merge,toate crengile principale cresc dintr-un singur punct,ar arata urat zic eu.si tocmai inclinat este plantat pomisorul,presupun ca asa se face la bonsaii de "stoc".
daca nu va puteti face o parere asupra stilului din pozele ce le-am postat voi mai pune niste poze maine.
va rog,sunt o incepatoare,doar sa-mi spuneti cam carui stil se preteaza copacelul meu
va multumesc :)
 

Sash

Active Member
N-am idee de stiluri dar eu l-as lasa sa se adapteze, sa se inzdraveneasca un timp pana sa ma gandesc sa bag foarfeca in el.
 

flo_flu

Member
si nici nu conteaza prea mult stilul, atata timp cat copacelul este sanatos.
La cum arata acum l-ai putea indrepta spre "maturica".
 

Vioras

Member
sincer la maturica ma gandeam si eu,dar pe viitor.
acum vreau doar sa nu moara iarna aceasta.
e si problematic,sta langa un calorifer,dar nu foarte aproape de el (cam la 1 metru aproximativ).
 

vali

Active Member
Moderator
Referitor la stiluri, subscriu la cele spuse de Flo: nu conteaza! Un copacel poate fi extrem de frumos chiar daca nu poate fi ”etichetat”, adica inclus intr-un stil sau in altul.

In ceea ce priveste caloriferul, la 1 m distanta de acesta eu nici nu as considera ca este ”langa”. Cred ca e mai mult decat suficienta distanta.
 

Sash

Active Member
N-am putut rezista unui copacel sagerethia saptamana trecuta dar n-am apucat sa-i fac poze.
Am observat ceva - daca ii este sete ramurelele noi se pleostesc si isi revin imediat dupa udare. Ador plantele care "comunica" cu mine :D
 

vali

Active Member
Moderator
Sash a spus:
Ador plantele care "comunica" cu mine :D
Asta e bine! Numai, nu astepta ”sa strige” prea mult dupa tine, ca nu-i place sa stea ”cu gatul uscat” :) .
De obicei, cand se intampla, efectele sunt vizibile si ireversibile: in cel mai fericit caz, pierzi o ramura; in cel mai rau, pierzi totul.
In general (si la sageretia in special :) ) e bine sa uzi un pic inainte ca ramurile sa lase capul in jos :D

Sa-ti traiasca!
 

Sash

Active Member
Am facut o boacana... n-am vizitat/udat sageretia vreo saptamana si... i s-au uscat toate frunzele - adica au ramas verzi dar au devenit casante :( Cand am observat l-am udat din abundenta si l-am tuns drastic...aveti idee daca as mai putea sa ii fac si altceva? Eventual sa il bag in ceva gen microsera? Tot sper ca mai e totusi ceva viata in el...
 

Sash

Active Member
Mi-am luat adio de la sageretia.... dupa ceva timp in punga a mucegait... cam pe peste tot...
Concluzia este ca au dreptate cei care spun ca daca nu-i udat la timp nu-si mai revine... Asta e... o sa ma reprofilez pe cactusi daca mai pierd cativa in stilul asta.
 

enya

Member
si la al meu ii cad frunzulitzele...nu stiu de ce...poate pt ca sta in plin soare si cum sint caldurile astea acum...poate nu-i place...crengutzele sint moi,atirna...il ud zilnic si il puverizez la fel,zilnic.
 

Blackmya

New Member
Salut,
Eu aveam doi bonsai, doar ca erau Carmona Mycrophylla, pe unul il cheama Humbert si pe unul Santiago, si unul dintre ei aproape ca a murit. SI azi m-am dus la Baumax sa cumpar un insecticid ca mi s-a parut mie ca are nu stiu ce insecta care-i mananca petiolul de la frunze si saracul copacel era chel. Si bineinteles ca nu am rezistat tentatiei si am mai cumparat unul, de data asta o "maturica" Sagretia. Banuiesc ca asta e ca m-am uitat pe net si aici pe topic si cu sunt 3 specii mari si late de bonsai in comert, sigur asta e.
Sper sa-i mearga bine, l-ama sezat departe de ceilalti doi, si sper ca in curand sa reinvie si saacul Santiago, sa-i pun pe toti 3 unul langa altul la mine pe planseta!
 

acidula

Member
Poze/pagini care nu mai exista....n-am invatat prea multe de aici.Trebuie sa mai caut prin forum.
 
Sus