Sa cumpar?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

alisamada

Member
Am vazut o magnolie mica ,de fapt un betisor cu 3 muguri,la Auchan si mi-a fost teama sa o cumpar era foarte fragila.Va rog sa-mi dati un sfat ,oare se merita sa cumpar? :nu stiu:
 

presco

Active Member
Depinde de pret. In general toate sunt asa micute si costa vreo 35 de lei.
Daca vrei mari..."dai un ban dar stai in faţă" :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu nu as cumpara-o - magnoliile sunt plante cu crestere lenta si asta inseamna ca trebuie sa te astepti sa creasca cu max 10 cm pe an asa ca fa singura socoteala cati ani va trebui sa astepti sa o vezi un copacel adevarat.
Poti fie sa incerci sa o cumperi de la o pepiniera fie sa astepti luna aprilie-mai si sa cumperi atunci de la magazinele de gradinarit pentru ca aceea este perioada de reduceri la plantele care infloresc primavara.
 

alisamada

Member
Multumesc pentru raspunsuri,era tare mica nu cred ca trebuie sa o iau la asa o inaltime.Voi cauta mai mare. :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
alisamada a spus:
Am vazut o magnolie mica ,de fapt un betisor cu 3 muguri,la Auchan si mi-a fost teama sa o cumpar era foarte fragila.Va rog sa-mi dati un sfat ,oare se merita sa cumpar? :nu stiu:
Nu e deloc fragila, magnoliile sint foarte rezistente.

Rata de crestere depinde de soi, cred ca sint destule care cresc relativ repede . Poti sa o cumperi linistita, dar ar fi bine sa intrebi soiul si sa te asiguri ca e o planta care incape la tine in gradina. Din pacate in Ro e mai greu cu

Apropos, trandafirul care il ai in "avatar".. stii cumva cum se numeste soiul ? E foarte frumos..
 

alisamada

Member
Acum sunt in dilema si mai mare.Trandafirul cred ca se numeste Osiria eu sunt topita dupa el,mi-ar placea sa-l am dar....inca n-am dat de el prin magazine. :)
 

fixpix

Active Member
TRANDAFIRUL seamana foarte mult cu unul pe care il am eu... e preferatu meu. Double Delight.
Are un miros puternic si mie mi se pare si aparte de ceilalti trandafiri.
AM DAT CU PRESUPUSU!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Fixule, cred ca ai dreptate... este Double Delight.

Cum ma abonez si eu la 2 butasi de la tine ?


fixpix a spus:
TRANDAFIRUL seamana foarte mult cu unul pe care il am eu... e preferatu meu. Double Delight.
Are un miros puternic si mie mi se pare si aparte de ceilalti trandafiri.
AM DAT CU PRESUPUSU!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus