rumegusul

dan_6393

Member
Atunci cum se explica faptul ca afinului ii trebuie ceva de genul 5,8, care se poate realiza prin incorporarea de rumegus de conifere pe o raza de 30 centimetri in jurul plantei?
Fara chestia asta,( 5,8 ) afinul de cultura moare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stiu Dane , si eu am facut asta , demonstratia e simpla , fiind de origine organica tot ....otet , conifere ...etc se descompune usor pana la disparitie

Research done by many people including Dr. Abigail Manynard at the UCONN Agricultural Research Station in New Haven, Conn has shown that there is no significant change in soil pH after years of adding oak leaves or pine needles to that soil.

.............

The best would be to grow blueberries in a medium with 60% to 70% sphagnum peat moss and the remainder a good quality compost.

The mulch will be of benefit to your plants but added nitrogen may be required to compensate for what is being used to decompose the mulch.

To change the pH otherwise would mean the application of elemental sulphur to the soil or growing medium. You would have to determine how much can be safely added on an annual basis. What is the soil pH now?

An agricultural representative once mentioned that after 20 years or so of the application of a sulphur fertilizer, a farmer reduced the pH of a field by 1 unit - an astounding amount. Most prairie soils in the area are 8.0 to 8.5.
 

dan_6393

Member
Si fertilizarea cu balegar se repeta la 2-3 ani.
Americanul ala din Connecticut spune ca aplicand ace de pin in preerie efectul este minor si dispare rapid.
O fi disparand, dar la 50 - 100 mp de gradina, putem repeta la cca 4 - max 5 ani figura cu ingrasatul.
La 100mp cred ca sunt suficienti vreo 8 - 10 saci de rumegus.
Si mai am eu "un dinte' la adresa americanilor ! Mai tineti minte pulpele alea americane cat capul si fara nici un gust ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
:)

eu ce sa zic , am pus sol de market si nu le a placut la afine (eu le tin in ghiveci) , am adaugat ace de pin ...degeaba . Am pus ingrasamant acid a mers si nu prea , trebuia constant, am pus spaghnum moss acid luat de la Diana si a mers bine la inceput dar in colaborare cu ingrasamantul acid am vazut si eu prima oara fructe mari si sanatoase de afine

Asta e povestea mea ....romaneasca :cafea:
 

dan_6393

Member
Nu mai retin exact firma dar mi-au spus ca afinului ii trebuie in permanenta umiditate 60 - 70 %. Mi-au spus sa nu ma mai agit cu afanatul pamantului, ci doar sa ii asigur umiditatea.
Din pacate, a dat coltul !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si ai mei :evil: Aveam 2, le pusesem in groapa pamant de conifere, ii udam des, s-au chinuit aproape 2 ani si pe urma s-au dus pe vesnicel plaiuri ale vanatoarei. Eu altii nu mai pun :mrgreen:
 
Sus