Rumegusul

sicora fabian

Active Member
Ionutza a spus:
Pt ce e bun rumegusul in gradina?

Citind diferite subiecte pe forum am vazut doar ca pt a creste aciditatea solului,dar am auzit ca si pt alte operatiuni pt a pune la baza unor plante.Eu de exemplu am pus la capsuni,nu stiu de ce,dar mi-a recomandat un vecin sa pun in jurul lor.
 

sicora fabian

Active Member
La capsuni, presarat la suprafata solului, rumegusul se foloseste la mulch.
Mulchirea are rolul de a pastra umiditatea solului, de a reduce diferentele mari de temperatura, buruienile cresc mai greu. La capsuni pastreaza fructele curate, acestea nemaiajungand pe sol.
Toamna, o data cu incorporarea in sol, imbunatateste capacitatea de retinere a apei si regimul de aer al solului.
Nu se foloseste rumegus de stejar si nuc.
Eu am folosit rumegusul ca mulch pentru butasii de rasinoase, garofite, rosii, ardei, peste ghivecele puse la iernat si chiar in compozitia substratului pentru Cymbidium . . .
 

lili

Member
sicora fabian a spus:
Ionutza a spus:
Pt ce e bun rumegusul in gradina?

Citind diferite subiecte pe forum am vazut doar ca pt a creste aciditatea solului,dar am auzit ca si pt alte operatiuni pt a pune la baza unor plante.Eu de exemplu am pus la capsuni,nu stiu de ce,dar mi-a recomandat un vecin sa pun in jurul lor.
Pentru melci-codobelci :wink: . In compost, trebuie ceva timp sa ajunga la ce ne dorim. Pentru aciditate trebuie vazut de la ce esenta de lemn provine rumegusul!!!! (daca este de la conifere este unul mediu- acid, daca este de la foioase...este este unul care se apropie de Ph-ul normal)Totul este discutabil.
Mai poate fi folosit si mulch pentru buruieni...eu nu il recomand.
 

sicora fabian

Active Member
lili a spus:
Pentru melci-codobelci :wink:
Mai poate fi folosit si mulch pentru buruieni...eu nu il recomand.
De ce? Crezi ca melcii nu pot "merge" pe rumegus? Folosesc rumegusul de multe ori si de multi ani, se formeaza adevarate carari de urme de melci si se vad foarte bine! Intr-adevar, acest lucru se intampla dupa una - doua udari, cand se taseaza un pic . . . :wink:
De ce nu-l recomanzi ca mulch impotriva buruienilor?
 

lili

Member
Mai greu, pierd din viteza pe rumegus :rofl: :rofl:
Paiele si rumegusu sunt foarte des folosite in cultura capsunului:wink: De tasat se taseaza si scoarta si iarba si, si ....
Nu il recomand ca mulch, pentru ca la cea mai mica pala de vant (pana ajunge sa se taseze)...totul in gradina este rumegus :evil: ...daca mai exista matze acasa sau in veicini ....totul se transforma in WC public :giggle:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu mi am imbunatatit solul cu rumegus mix de la un atelier , in jur de 70 saci la 600 mp in 2 ani si se vede rezultatul , anul trecut nu a mai crapat solul , ramele au fost mai active si per ansamblu am ingrasat solul plus e mai aerisit

super!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
paaaiiiiii , cred ca avea asa , cires , stejar , brad , pin , pal/pfl , etc

nu era cojile alea mari ca alea le iau aia de le fac brichete , eu am luat ceva la mijloc , care de fapt a fost mai util ca s-au descompus mai incet

8)
 

sicora fabian

Active Member
danero2004 a spus:
avea asa , cires , stejar , brad , pin , pal/pfl , etc 8)
:rofl: Un fel de "Molotov"! Bine c-a iesit bine! Un sac la 10 mp nu-i mult, eu am folosit un sac/mp si a fost prea mult. Al doilea an, dupa sapatura, s-a facut solul parca era beton, abea am plantat in el. Dupa al treilea an a fost foarte bine, dar i-am mai pus niste nisip . . .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
asa si la mine , primul an cam nasol , era sa renunt , dar acum e impecabil , o sa mai adaug resturile vegetale din 2011 in sol la prima aratura

am pus rosii anul trecut si le a placut la nebunie in el , nu am avut mana ....deci e bine :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si cand ar fi momentul potrivit sa fie incorporat in sol rumegusul? Presupun ca toamna, nu?
 

sicora fabian

Active Member
Eu l-am pus intotdeauna primavara, ca mulch si toamna l-am incorporat in sol cu sapatura adanca.
Daca pui mai putin, l-ai putea adauga si primavara, daca-l incorporezi in ferestrele iernii. Ideal ar fi sa-l compostezi doi ani si apoi sa-l incorporezi . . .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu l am pus dupa ce am cules si curatat plantele de rosii de pe teren , asa incat sa l prinda ploile de toamna si inghetul din iarna , apoi amestecat in preajma iernii o data si inca o data primavara si asta doi ani la rand :)

atentie , trebuie sa fie curat , nu cu vopseluri sau reziduuri chimice
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ma gandesc eu ca e mai bine compostat, dar nu stiu daca am rabdare 2 ani :mrgreen:

Asa ca ceva o sa pun si primavara, da, e logic, in ultima vreme spun cam multe tampenii :oops: Doar vara, cu ajutorul caldurii, ploilor, incepe descompunerea...
 

sicora fabian

Active Member
"Descompunerea" incepe imediat ce are apa!
. . . si n-am vazut sa spui "tampenii"! :?
Da, asa cum spune Dan, trebuie sa fie curat.
 

Elektra

Member
Cam ce ph are rumegusul de conifere? Vreau sa pun si eu pentru afanarea solului ce va fi pus in paturile inaltate din sera, voi pune si turba, compost productie proprie, nisip si pamant de gradina care e mai lutos un pic, mai greu, daca ma iau dupa buruienile care cresc spontan in zona e si acid. In afara de cenusa cu ce as putea contracara aciditatea?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
var hidratat ...

rumegusul initial nu e acid , dar in timp are afinitati spre acidifiere dar stiu ca in mediu liber e neutralizat de ploi alcaline :D
 

Ionutza

Member
Re:

Am un sac si un container mic de gunoi cu rumegus si mi-ar ajunge lejer pt mica mea gradina. Cum momentan nu ne permitem sa cumparam gunoi de grajd m-am gandit sa il folosesc pe ala la toamna sa mai ajut solul care de ani buni de zile n-a vazut compost, gunoi de grajd sau alte "minunatii". Mai mult, la anul vreau sa fac o mini sera din sticle de plastic sa vad ce e de capul ei.


Voi urma exemplul lui danero si voi pune si eu la toamna, dupa curatirea terenului de plantele care "si-au trait traiu si si-au mancat malaiu" :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
f buna ideea de a-l incorpora , iar ca sfat e bine sa nu l amesteci din toamna ci sa l lasi afara sa l inmoaie zapada si gerul si apoi doar la sapa de primavara sa fie incorporat

succes :D
 
Sus