Ruelia

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt un pic dezamagita de floriciunea asta. Asa putin dureaza floarea. Nici macar o zi intreaga, ci de la rasarit pana la .... inainte de apus. :?
 

albela

Active Member
S-au patat frunzele la ruelia mea. Infloreste in continuare dar arata tare rau. In acelasi timp s-a patat si un lastar pus la prins in apa (aflat in alta camera decat planta mama) :? . Ce o fi avand?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu-i bai........ :D .Pune-i apa cit sa aibe permanent in farfurioara.Vara asa sa o tii si s avezi ce inflorste :D
 

albela

Active Member
De inflorit infloreste, dar e urata cu spume ca e patata toata. Drept sa spun am trecut-o in randul 2 de ghivece ca mi-e cam jena cu ea :( :oops: .
 

cory_helen

Active Member
ruellia mea a facut flori toata vara si acum a facut niste pastai mici cu seminte... unele s-au spart si au cazut in ghiveci... am sa vad continuarea in primavara...

este frumusica si a crescut mult si s-a ramificat... o sa pun poze diseara sau maine... am lasat acasa camera...

mi-e tare draga... stiti cumva cand se tunde? eu personal as tunde-o in primavara... si i-as schimba si ghiveciul... :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Tunde-o cand vrei tu,implanta lastarii in ghiveci ca se prinde foarte usor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iar din semintele cazute vei avea plante noi :D .Una din cele mai cumsecade plante :)
 

dana_rusu

Member
In vara am primit de la Albela o ruelie care a inflorit toata vara acum m-am trezit ca are pastai cu seminte ,ce ma sfatuiti sa fac a le seman ?au vre-o sansa sa rasara?multumesc de raspuns.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O parte lasa-le sa cada pe pamintul din ghiveci (banuiesc ca in ghiveci ai planta) iar o parte culege-le si pune-le si in gradina in primavara.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa foc,dar tin asa de putin florile:

Noroc ca face boboci mereu.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Azi am descoperit si eu ca plantuta mea necunoscuta de mai bine de un an de zile este o ruellia makoyana :D:

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, florile tin practic cateva ore. Nici mie nu mi-a placut aceasta efemeritate extrema.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa Carmen, si e altfel decat cea pe care o am eu.
Eu am mutat-o in gradina - era desirata si suferea constant de sete. Acum arata bine si a facut si boboci.
Cine ma lumineaza cum o inmultesc???
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa e, tin putin florile, insa face mai multe.

Si eu tot in gradina am mutat-o. De atunci arata foarte frumos, bogata insa nu a mai vrut sa infloreasca. :? Inca nu i-am aflat pretentiile, insa acum ca macar stiu cum o chiama pot spera sa gasesc cateva informatii despre ea.

De inmultit se inmulteste foarte usor prin lastari. Daca iti place, iti pun unul la prins. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Carmen, da, imi place. Si eu tot la tine ma gandeam cand am vrut sa aflu cum se inmulteste, ca iti sunt datoare cu un pui :). Asa ca o rezolvam
 
Sus