Rudbeckia

victoria222

Active Member
Mi-au inflorit rudbeckiile perene. Desi sunt plante tinere, au facut multe floricele si nu cred ca se opresc aici. Cele anuale sunt inca micute. Nu prea am avut timp sa le ud si nu au crescut prea mult de cand le-am semanat. Imi place foarte tare planta asta. Florile ei sunt niste pete de culoare extraordinare in gradina, mai ales dupa ploaie.

Iata si poze cu rudbeckia anuala pe care am avut-o anul trecut. A inforit pana toamna tarziu:
 

Floria

Active Member
Sunt foarte frumoase si foarte rezistente dar isi vor scutura semintele si in cativa ani nu vei mai scapa de ele. Vor aparea peste tot in gradina ta.
 

victoria222

Active Member
Pai in acest caz se rezolva destul de usor - se taie florile uscate ca sa nu faca seminte. Oricum am un obicei sa umblu cu foarfeca in inspectie prin gradina :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
din asta am avut in gradina citiva ani la rind.Nu stiu de ce zici ca e anuala.Aparea de la un an la altul.Doar ca trebuie "innoita" din cind in cind.
Nici nu am citit si nici nu stiu mai multe despre ea.Doar experienta.
 

victoria222

Active Member
Nu e asta Gabiuta, cred ca seamana dar nu e aceiasi specie. Asta este sigur anuala, mi-a dat Kinga niste rasad. Ea trebuie sa stie mai bine. In orice caz eu zic asta pentru ca avea trasaturile unei plante anuale- radacini scurte si fine, inghesuite imediat sub tulpina, ca la floarea soarelui.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Victoria daca te referi la poza este a ta.
Eu din asta am avut cu siguranta trei ani la rind.Are flori mici si dese.Oare o fi altceva care seamana atit de bine???O fi....nu vreau sa te contrazic .
Stiu ca la un moment dat a a disparut.Cine mi-a dat-o mi-a zis ca odata la doi ani o separa...
Mai multe nu stiu.Doar ca m-am chinuit sa pun seminte din cea cu floare mare si inalta si nu a vrut niciodata sa rasara nimic... :( asa ca am renuntat :roll:
 

victoria222

Active Member
Bineinteles ca am vazut ca este poza mea :D Ma refeream la Rudbeckia despre care ziceai tu ca nu este anuala. Oricum speciile de rudbeckia sunt atat de multe si unele seamana atat de tare cu altele incat e usor sa le confunzi, mai ales ca in poza mea nu se vad bine frunzele si alte trasaturi dupa care ai putea face o determinare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: credeam ca nu ai sesizat...
Da sunt foarte multe specii,asa este .Mi-am amintit ca ceea ce am avut avea frunzele subtirele, lunguiete si foarte aspre.Tijele aveau peri pe ele,tepene si aspre de asemenea iar florile tineau foarte mult de prin iunie pina toamna tirziu daca le rupeai pe cele uscate.
Acum am un alt soi care se autoinsaminteaza.Sunt fragile si suave dar sunt foarte decorative.Tot inalte si in tonuri de grena cu galben nu numai galben cu maron.Florile sunt micute,cite trei pe o inflorescenta.Daca le lasi sa isi faca de cap iti umplu gradina.
 

alfa

Active Member
Imi plac si mie foarte mult. Anul trecut R. fulgida Goldsturm, care este perena, mi-a facut nenumarate flori. Pur si simplu luminau in gradina. :D

Acum astept sa-mi infloreasca un soi pe care mi l-am dorit foarte mult, Cherry Brandy. Asa ar trebui sa arate: http://www.willowcreekgardens.com/brows ... randy.HTML

Inca nu m-am lamurit daca este sau nu perena, pentru ca pe site-uri am gasit-o si ca anuala si ca perena si ca half-hardy :nu stiu:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fulgida Goldsturm este de inaltime medie?35-40 ?Sau e inalta spre 1 m ?

Waw ce frumoasa e "asteptata" asta grena :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aceste doua soiuri rasar fara sa te straduiesti prea mult si impinzesc gradina in lunile cu i :giggle:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu Nico.Nu sunt cosmos.Sunt din aceeasi "gama" de plante.
Ca o caracteristica ,cosmosul are petalele lungi si ascutite :D cel putin asa stiu eu :oops: acum tu daca stii ca e cosmos nu te contrazic cu fermitate ca nu sunt sigura si nici nu am de gind sa fac cercetari fiindca mie planta imi place oricum :)
 
Sus