Rozmarinul

Tulipa

Member
Eu il am de 3 ani si nu a crescut foarte mult, dar e mereu plin de flori. Il tin la geam, pe parte cu soare. L-am scapat si de musculita alba, s-a facut bine si a continuat sa creasca. Acum l-am mutat in ghiveci de 16 cm, a reusit sa ajunga si el sa "merite" cele 16 cm, ca a avansat in marime :rofl: Imi pare rau ca nu pot sa-l folosesc la mancare fiindca a fost stropit cu Mospilan, dar miroase frumos si-l tin de aroma in casa. Il ud doar cand i se usuca pamantul la suprafata si treaba merge inainte fara prea multe pretentii. Pot sa spun ca am un rozmarin cuminte, nu ma supara. :rofl:
 

tamara

Member
Dupa ce l-am chinuit vreo 2 ierni in bucatarie (ma si mir ca a rezistat!), in iarna asta l-am tinut la racoare, pe balcon. L-am udat destul de rar si arata destul de bine, tinand cont ca am tot rupt din el lastari. Dupa ce au facut radacini in apa, i-am plantat in pamant normal. Vreau sa incerc si eu experimentul cu plantatul in gradina. Dar cum eu nu am gradina, voi duce unul la maica-mea si altul la soacra-mea, pentru comparatie...
 

anca d

New Member
Eu nu am reusit sa-l inteleg.... nu l-am udat in exces si s-au pleostit varfurile... cand l-am udat am constatat ca se usuca de jos, i s-a innegrit tulpina. Nu as vrea sa il pierd ca e destul de maricel. Ieri l-am plantat in gradina, intr-un loc insorit... poate scapa. :rugaciune:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca da de soare e bine asa , are nevoie de pamant afanat si amestecat cu nisip si cred ca a cam suferit in casa
 

anknic

Active Member
nici eu nu prea-i gasesc rostul...

acum 3 ani am pus seminte, au rasarit super, dar le-am mancat toate plantutele pt.ca habar nu aveam ca e peren (ce-i drept nu aveam nici gradina pe atunci...)

anul trecut in primavara am prins o gramada din butasi. am pastrat unul care a crescut super bine si cand l-am bagat in casa in toamna a decedat in 2 zile...

am cumparat vreo 2 marisori in ghiveci si au decedat in max.1 sapt.

acum am recidivat: am pus seminte in rasadnita si am mai cumparat unul in ghiveci. asta din ghiveci vad ca a inceput sa se innegreasca...cred ca-l expediez in gradina.
 

anknic

Active Member
stiu si eu...anul trecut am prins infigand 3 butasi in acelasi ghiveci si cand au inceput sa creasca i-am transplantat. cel pe care l-am pastrat de la 7 cm cat avea cand l-am pus la prins a ajuns sa aiba toamna 40 cm si multe ramurele si n-a comentat cand l-am transplantat...doar cand l-am bagat in casa...
 

anca d

New Member
Al meu e tare vesel in gradina. Si-a revenit f bine, sper sa se faca mare si frumos, pentru ca se pare ca ii place la soare si la aer. Se pare ca transplantarea nu l-a deranjat atat de tare. In toamna decid daca il bag in casa sau i protejez peste iarna.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Rozmarin sigur nu este,insa seamana cu salvia.Cel mai bine este sa rupi o frunzulita si sa o mirosi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Sunt mai multe feluri.Eu am in gradina acum un singur fel care miroase dupa parerea mea execrabil.Dar o las acolo ca nu ma deranjeaza.Se foloseste la ceaiuri dar........cui ii place.Bleahhhhhhh.....
Este insa si un alt tip de salvie (jalesul) care se foloseste la salate si care are alt miros si gust mult mai acceptabil.

In privinta a ceea ce ai cumparat tu da,se poate si chiar cred ca estelevantica.Exista mai multe tipuri cu frunze diferite.Cind va face floare o sa vezi dar eu zic ca este levantica.

Mnina are dreptate:nu este rozmarin :D
 

mymo

Active Member
Exact asa arata si planta mea cumparata anul trecut ca fiind rozmarin,nu-ti pot spune mai multe ca intre timp a suferit de deces :(
 

angela draganoiu

Active Member
eu am rozmarin in curte si a trecut cu brio iarna, au fost chiar minus 14 grade mai multe zile a avut si zapada si e tare vesel. ar trebui sa-l tund :? dar nu prea stiu cand.
parerea mea e ca locul lui e in gradina. chiar daca iarna sint geruri mari lui nu-i dauneaza.
 
Sus