Rouletti

lucia2002

Active Member
Am deschis acest topic dedicandu-l unui trandafir temerar, a carui flori s-au deschis deja.


Rouletti Rose este considerat parintele trandafirilor miniaturali moderni. A fost descoperit in Elvetia in jurul anului 1917 de catre Dr. Roulet care i-a trimis prietenului sau Henry Correvon, cateva ramuri. Prin ortografierea gresita a descoperitorului sau a s-a nascut denumirea unui trandafir fermecator, roz liliachiu .
Adesea Rouletti Rose este asimilat cu Pompon de Paris.

[/img]
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am vazut pe net o poza cu trandafirul complet inflorit. Este splendid!
Cand se vor deschide toate floricelele, sper sa ne arati si poze cu trandafirul in totalitate. :D
 

lucia2002

Active Member
Rouletti este un Rosa chinesis minima a carui inaltime la mine a trecut putin peste un metru. Tufa este compacta cu un frunzis mat, dar delicat. Floare, semibatuta are cu un parfum slab.
Cautand sa informatii pentru deschiderea topicului am aflat cu surprindere ca sunt site-uri care-l prezinta pentru zona a 7-a desi este prima data cand sunt nevoita sa-l tai doar la cativa centimetri de sol, aceasta fiindca ramurile au fost atinse in totalitate de ger.


O fotografie mai veche cu el
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Chiar e frumusel. Si la o inaltime maxima de 1m e numai bun de plantat in fata altor trandafiri.

Zona 7b? :)
Se pare ca rezista iarna mult mai bine decat multi dintre trandafirii pentru zona 6b.
 

lucia2002

Active Member
Este un trandafir din colectia mamei, a carei pasiune pentru roze am mostenit-o.
Ai dreptate Caramel este un trandafir frumusel, cred ca valoarea lui este mai degraba una istorica.
Pentru mine valoare lui este una sentimentala.
 

lucia2002

Active Member
Caramell a spus:
Chiar e frumusel. Si la o inaltime maxima de 1m e numai bun de plantat in fata altor trandafiri.

Zona 7b? :)
Se pare ca rezista iarna mult mai bine decat multi dintre trandafirii pentru zona 6b.
Ca sa nu mai spun ca nici nu l-am mai musuroit anul asta, ca vorba ceeia m-a luat iarna prin surprindere.
 

lucia2002

Active Member
Rouletti, micutul care sfideaza anotimpurile



Dupa taierea drastica din primavara acum a ajuns la inaltimea de 40 cm
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
lucia2002 a spus:
Rouletti, micutul care sfideaza anotimpurile



Dupa taierea drastica din primavara acum a ajuns la inaltimea de 40 cm
E superb!!! Incredibil cate floricele a facut deja! O splendoare! :visator:
 

lucia2002

Active Member
Daca unora din trandafiri abia daca le-au aparut frunzele, Rouletti se pregateste sa ... infloreasca!!

 
Sus