Roulette

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am ramas cu o fixatie si vreau ceva povesti legat de trandafirul asta...cine l-a pozat si l-a postat chiar nu ne zice nimic??? :(
 

iulia.bv

New Member
Servus ! Eu am acest trandafir in gradina ..l-am adus acum doi ani de la Berlin . In primul an nu a facut decat trei flori , la sfarsitul verii . In schimb , in al doilea an , a avut trei sezoane de inflorire (teahibrid ) . Florile sunt superbe , catifelate si maaariii . ..tija perfect dreapta ...rezista in vaza si trei saptamani . Petalele sunt superbe parfumate discret si deosebit de catifelate ..nu este sensibil la fainare si nici la rugina ..in schimb puricii cei verzi il ataca mereu .La inghet deasemenea este deosebit de rezistent ( nu are probleme la Bran ) ..primavara doar il coafez putin, ramurile nu ii degeara .
In ceea ce priveste butasirea ..din ce am observat se prinde mai bine din lastari mai grosi dar scurtati pe la 10 cm ..dar nu infloreste prins din butasi din primul an .
Daca doriti lastari la primavara prin mai , sa imi spuneti . Trimit cu placere ! o sa caut o poza cu el
 

iulia.bv

New Member
Ma gandesc sa tai trandafirii saptamana viitoare dupa ce va trece viscolul asta ..Nu am reusit inca sa imi organizez pozele de la trandafirii de anul trecut . Daca mai doriti ceva de aici http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 4992StqJJe
In plus fata de acestia ar mai fi niste urcatori si inca aprox 5 tufe (nu mai gasesc pozele , calcul formatat :(
Vreau sa va multumesc tare tare mult pt toate sfaturile si secretele impartasite !
 
Sus