Rosii II

victoria

Active Member
Nici eu nu as stropi cu chimicale acum,cand trebuie sa culegi la fiecare cateva zile.Incearca cu ceai din coji de ceapa si usturoi,mai concentrat .Eu zic ca va avea efect
 

happy

Well-Known Member
Multumesc Victoria,incerc maine sa fac 1-2 l de ceai.Imi este groaza la gandul ca vor fi cu miile in solar!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu ""cultiv"" de mult rosii dar e clar ca la anul voi pune numai un singur tip de cherii.Sincer habar nu am cum se numesc cele din care voi opri seminte stiu numai ca sunt mai multe pe tija.Sunt extrem de dulci,rezistente la boli (repet ca eu nu am stropit decat cu zeama bordeleza cand erau micute) si merg pe langa ele si le culeg ca pe struguri.:dans:
 
Ultima editare:

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu mi am pus thesaloniki , foarte rezistente la boli dar nu leaga fructe insa , sa fie ca nu le am udat asa de des , sa fie ploile ultime trecute acum ceva timp la momentul cand se incepea deschiderea buchetului in flori separate sau sa fie alta cauza , adica din 5 flori daca prinde 2 e bine iar 3 sunt deja norocos
 

ghia_don

Active Member
Ale mele sint cheliosite de tot, le-am lasat doar fructele pe lujer:(.La noi in zona s-au manat toate rosiile intr-o zi, parca s-a dat startul dupa o ploaie. Citiva vecini le-au si scos ca n-au mai avut ce face cu ele, asa de rau le-a lovit soarta. Eu le-am mai dat o sansa, pentru ca imi plinge inima dupa asa rod bogat cit au anul asta..
 

taia

Active Member
Ooo, ale tale arata bine ! Sa le vezi pe-ale mele ( care au mai ramas , ca am aruncat cu zecile), nici nu-mi vine sa ma uit la ele. Mai am cateva , cherry, care sa spun ca mai arata a rosii.Dar ce sa astept dupa trei luni de ploi, aproape zilnice - nu am udat in gradina deloc pana acum. Poate da Dumnezeu si macar de acum sa se linisteasca.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine cele thesaloniki au rezistat la boli chiar bine , sunt verzi si ok dar nu prea leaga flori. La marmannde precoce nu e prea roz dar tot e mai bine.

Doina , se vor coace si va lastari din nou , fa o stropeala cu 60% apa si 40 lapte de vaca
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
acum doua zile ,am pus semintele la germinat ( vreo 10 feluri) ,in anii trecuti am pus mai repede cu vreo 10 zile ,acum am fost mai lenesa ,dar cred ca o sa fie ok si asa :-)
 

happy

Well-Known Member
La mine au iesit deja rosiile dar cred ca m-am grabit.Frigul de acum a dus la caderea multor plante asa ca va trebui sa seman din nou.Am semanat in rasadnita din solar care are gunoi de grajd si cablu luminos 5m.
 

belisima

Well-Known Member
am semanat si noi rila intr o jardiniera la geam, si alte soiuri in rasadnita...afara e ger :( pentru solar am vorbit pentru 40 de fire de prekos si probabil completam cu rila, afara o sa punem moneymaker si niste exotice, cate 2 fire din fiecare.
 

leonora

Active Member
Ieri am plantat cateva rasaduri de rosii in gradina,fiind micute,soacra taca taca ca n-am minte cu rasadurile mele la bloc,ca nu le uda acum ca e cald dupa ceva timp ca de ce nu le ud...aveam pus in galeata cu apa urzici rupte si lasat la soare sa se incalzeasca,o mie de nervi,le ud si ma duc sa mananc,dupa vin in inspectie sa vad ce fac,surpriza o rosie disparuta,lasat deasupra pamantului o frunza ceva mai incolo alta blegita restul vioaie sa le faca in ciuda neamului sotului,eu nervoasa...hai sa le inlocui pe cele doua,cand in pamant o nemernica de coropisnita cu cracii in sus intoxicata cu rosiile mele udate cu zeama de urzici...acum bucuroasa nevoie mare ma duc sa le spun ce buna a fost zeama de urzici ca se minunau ce fac cu ea,soacra pai am uitat sa-ti spun a sunt coropisnite sa pui otrava...
 

HogoMogo

New Member
Am plantat si eu in februarie niste rosii cherry (ceva hibrid cumparat din hornbach) si acum vad ca m-am ales cu ditamai plantele. Au o inaltime cam de cca 1,20m si au facut floare doar sus cam pe la 1m inaltime. le-am legat de cate un arac fiecare, ptr sprijin dar cand vor face fructe ....

Este normal ca plantele de rosii cherry sa fie Asa inalte, iar florile sa fie asa sus? Rosiile sunt crescute in balcon in ghiveci.

http://oi61.tinypic.com/eb8p41.jpg
 

deutzia

Member
ale mele rosii cherry sunt miiici. dar sunt un soi care merge si ptr ghiveci, raman pitice.
exista insa si cherry mai inalte, daca fructul este mic nu e musai sa fie si plantutza :p
plantutele tale sunt inate ptr ca probabil sunt private de lumina. cele din gradina sunt mai compacte. ale mele au si rosiute deja:)
 

HogoMogo

New Member
Ele stau pe balcon, unde au lumina constanta 12 ore pe zi .... am mai vazut pe net (poze/filmulete) cum ca ar trebui sa faca fruct cam pe toata lungimea tulpinei.Si jos si sus. Ale mele au momentan flori doar sus. O sa fie destul de greu sa sustin fructul odata ce a crescut....
 

Paulyna

Active Member
Nu stiu daca se vede in poza,rosiile mele din solar au varful incretit,cu ce pot sa le stropesc,este vreo boala ? Am un solar micutz cu cateva randuri de rosii.
 
Sus