Rosii II

anca_22

Member
Mi-am luat ceva de prin Dedeman, ingrasamant universal bio, era singurul care continea magneziu, lucru recomandat de cineva care e in Cluj la horticultura. Am stropit, acum sa vedem daca isi revin.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
dragi mei , ce soiuri de rosii ati pus anul asta in gradina ? :)
eu am pus :
Inima de bou
Super roma vf
San Marzano
Orange Russian
Black ethiopian
Black sea
Sub artic plenty - din asta doar trei fire ca doar atatea seminte am avut si le tin in solar sa vad cat de repede o sa am rosii avand invedere ca e un soi timpuriu .

anul trecut am avut aproape 20 de soiuri dar au fost prea multe ,asa ca anul asta am ales soiurile de mai sus :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am mers pe cele care nu necesita stropiri
Thesaloniki
Marmande Precoce

si am avut in test fara palisare

Lime green
Black Etiopian
Roma Gold

s inca 2 soiuri de chery

Black si inca una ca nu le tin minte numele

Nu prea e loc de atatea rosii , mai ales cand sunt nedeterminate
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl:
tot ca si tine m-am saturat si eu de experiente tot asa din 17 soiuri am ales clasicele
adica inima de bou
tita oii(adica san marzano)
si buzau da nu mai stiu de care ca am avut vreo 3 feluri
precum si cherryciurile de balegar
na astea sunt cele mai rezistente si gustoase
asta deoarece eu am cautat rosii cu gust sa fie mai ales dulci
 

belisima

Well-Known Member
au am briana in solar,am avut experiente placute cu soiurile bulgaresti in anii trecuti,anul trecut la inceputul lui decembrie inca aveam rosii in solar ,afara probabil din cele romanesti mari,cateva fire de black cherry,tigerella ,para galbena mica si 2 fire de rosii galbene...si eu am experimentat fel de fel dar am decis ca unele nu merita tinute doar pt aspect :mrgreen:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Danero ,
Tessaloniki e foarte bun ,eu am avut anul trecut dar nu am cules seminte ca eu stiam ca mai am :pumni: in februarie am vrut sa cumpar la un moment dat ,si am uitat :eek:f:

daca o sa pastrezi/culegi seminte ,as cumpara cateva in toamna :oops: ,ca sa am iarasi .
cred ca asta mi-a placut cel mai mult anul trecut :D

Geo ,pai asa si eu ,atat de multe am avut anul trecut ca nu mai stiam ce sa fac cu ei :roll:
 

geodezia

Well-Known Member
Aha am pus imediat dupa paste prima serie vreo 10 de cuibe pe la 1 mai alte 20 de cuibe si plus ca mai am multe
asa ca in gradina deja am cam pus vreo 100 de fire ca la cuib eu pun cite 3-4 mai maninca si coropisnitele se mai duc de firg da pina la urma rezista ele acolo destule
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
laural a spus:
Voi aveti rosiile deja afara ? La noi inca e tare frig noaptea....
da , eu sapt trecuta le-am pus afara :D
chiar sotul a fost prin zona Brasov in wweekend si mi-a zis ca inca era zapada pe munti :( chiar ma gandeam la tine :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
laura , frigul a fost si la mine cauza pentru crestere insuficienta dar odata puse in sol vad ca aici caldura lui acumulata ziua e diferita de cea din alveole

Belissima , sunt si mai multumit cand aud asta , voi pastra si iti voi da si tie

Geo , prea multe soiuri de rosii oricum nu poti pune , trebuie sa ai zone mari si sa pui si ce merita , eu cele tiger de ex nu le-am placut deloc , bune doar de umplut...dar am ramas fara suc de rosii in anul ala :rofl:
 

laural

Well-Known Member
Pai la noi, cel putin la Bran unde avem curte, avem zapada pana la mijlocul linii mai si vine una proaspata in 1 octombrie ( ca anul trecut ) :rofl: :rofl: :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
da sincer asa cum am zis caut un anume gust la rosii
nu stiu avea matusa mea undeva la munte la Dobrita in gorj niste rosii mari cam cit pumnul le numesc eu rosiile copilariei mele crescute in gradina de linga un loc unde avea vita de vie
locul era ingrasat in fiecare an cu balega de vaca si arat si dat cu grapa de 2 ori dupa cum vroia matusa sa fie de marunt locul de udat le uda cind le punea si restul udatura domnului
mama erau atit de dulci si bune rosiile alea cind le punea taiate cu sare si piine calda linga ele sau puse doar cu o picatura de ulei peste ele in castron
lasa o zeama de muiam cu piinea proaspata din cuptor
sincer imi ploaie in gura cind mi-aduc aminte
e gustul ala nu am reusit sa il mai gasesc in nici o rosie pusa in gradina
 

laural

Well-Known Member
Geo imi ploua in gura :rofl:
Sti bancul ala...
I-a zi tovarase cand a fost mai bine ? pe vremurile raposatului sau acum in democratie....
-Sincer pentru mine pe vremea lui Gheorghiu Dej
-Pai cum atunci cu colectivizarea, cu nebuniile....
- Da mai asa-i !!! Da ce tineri eram !!!!
:D :D


Si mie imi plac tot asa rosiile sa fie dulci, ca in copilarie :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
geo nu mai poate fi gasit pentru ca "a fi taran" a fost si poate mai este o rusine ....multi au renuntat la casele parintesti si cu ele si la traditii si fireste si la ce era "strabunic"

Apoi , venit la oras , cu "vila" si cu un oras poluat si cu ploi acide a zis ca de ce sa nu ia un hibrid rezistent ..zis si facut si a rascumparat gustul cu rezistenta la viata "de oras" mai bolnavicioasa :D_
 

geodezia

Well-Known Member
:cry: :cry:
Cam asa pacat pacat
au decedat 3 matusi care saracele erau cu gradinile niste gradini frumoase de tara cu de toate in ele si tot ce era in ele aveau gusturi deosebite
 

interval

Active Member
danero2004 a spus:
"a fi taran" a fost si poate mai este o rusine ....multi au renuntat la casele parintesti si cu ele si la traditii si fireste si la ce era "strabunic"
Istoria ne spune ca taranii au murit la '907
 

anca_22

Member
Cu ceva timp in urma va ceream sfatul in privinta rasadurilor de rosii, care nu mai vroiau sa creasca, le-am plantat in gradina pe 10 mai si unele tot asa au ramas, la altele am vazut frunze noi. Concluzia e ca trebuie sa le inlocuiesc. Oare sa le mai las, vor creste?
 
Sus