Rosii II

geodezia

Well-Known Member
am si eu citeva care s-au facut violacee pe tulpina si au lasat capatina in jos vorba ta i-a sa le mut eu deseara prin gradina vad eu pe unde ca bruma nu mai da
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tocmai bine ca le mai prinde si ploicica care se anunta diseara pe la noi.
Eu cred ca nu e prea devreme .Zapada da-o-ncolo ca nu o sa mai dea nu?si nici bruma.
 

elianna

Well-Known Member
Eu mai stau o saptamana cu rosiile ca le-am pus in ghivece mai marisoare si au unde creste. La noi mai cade cate o bruma si la sfarsit de aprilie :)
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl:
pai la 300 de rosii cite am
na am pus in pahare de apa de unde atitea vase ..plus ca am si rasadnita adica roata plina de ele
http://geodezia.sunphoto.ro/martie_apri ... 4/96667022
astea sunt tura a-2-a
la mijloc ardeii plus niste varza vreo 2 plicuri
sunt perie si alea m-am uitat aseara uitase de ele si nu stiam ce au rasarit parca erau viermi acolo
cind ma uit mai bine varza si nu are 2 saptamini de cind o pusei
saminta buna
vorba colegii le scot la vinzare
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu intentionam sa le plantez in gradina maine, dar tot a auzit mamaq pe la meteo ca se prevad ploi cu ceva vijelii prin tara si n-as vrea sa mi le faca una cu pamantul :roll: Mai ales ca maine e Sf. Gheorghe si in traditia populara se zice ca domnul asta vine cu vreme pacatoasa
 

geodezia

Well-Known Member
aseara am mutat rosiile cu probleme nu multe vreo 30
na de vindut nu vind ca eu toamna adun saminta la gramada acum cred ca am separat aci am numai seminte de alea inima de bou
:tavalit: :tavalit: oare ? habar nu am
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine au rezistat foarte bine in urma ploilor .Sunt drepte si viguroase cu exceptia a vreo 3-4 care au fost mai firave dar pe care le inlocuiesc repejor.
Eu nici nu am multe.Aprox. 30 de fire si numai cherii caci loc ioc.
Ceea ce nu imi place este ca sunt cu crestere nedeterminata.Dar semintele au fost ale mele din rosii care in anul precedent nu au trecut prin nici o stropitura chimicaloasa :) .
La anul poate o sa gasesc cherii determinate :D
Revin cu poze.
 

elianna

Well-Known Member
Mama, da' ce harnica esti. Ma refer si la rosii dar si la faptul ca te-ai sculat dimineata :) Credeam ca eu sunt prima :(
De ce preferi rosii determinate?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si yo ca babele deh....si dupa principiul"cine se scoala de dimineata....."ajunge pe forum prima :)

Vreau cu crestere determinata dar aprox. jumatate din ce voi pune din lipsa spatiului,locului destul de stramt in care le-am inghesuit saracele si anul asta .Daca anul trecut am infipt fel de fel de pari pe post de araci anul acesta o sa facem un fel de spaliere.Cresc prea balalungi.Celelalte macar au o limita :rofl: si le pot controla cresterea chiar daca iau o singura data recolta.O sa am rezerva alte cateva cu araci .
nsa....de la a vrea pana se va si intampla mai e un an :D
 

elianna

Well-Known Member
Eu tocmai de asta prefer nedeterminatele, din lipsa de spatiu. Cresc pe verticala si ma asigura cu rosioare pana in toamna :rofl: Deh! fiecare cu principiile lui :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Eu nici nu am multe.Aprox. 30 de fire si numai cherii caci loc ioc.
Si ce treaba au celelate cu locul? Ca si astea cherry nedeterminate cresc cat copacii :? Asa ca poti foarte bine sa pui si din cele cu fructe mai mari. Eu am un fel de cherry care imi plac ca au si gustul foarte bun si nici nu au coaja foarte groasa, cum au majoritatea.
 

geodezia

Well-Known Member
am pus vreo 30 de fire in gradina saptamina trecuta asa ca miine seara mai pun 100 de fire ca le-a inceput sa creasca radacini pe tulpina deci trebuie puse in gradina ca inteleg ca ploua de luni taman bine se prind la fix
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Elianna cele pe care le-am avut eu anul trecut au crescut ca nebunele si pe verticala dar si pe orizontala :) Au avut lastari mari pe care stateau ciorchini din abundenta dar au crescut haotic desi soirile erau minunate .Poate nu am stiut noi sa le dirijam :?

Claudia nu pun altfel de rosii fiindca noua astea ne plac.Din celelalte am pe cineva de la care cumpar si fac suc.
Am avut si eu vreo 3 feluri dar toate au fost cu coaja subtire si dulci.De aceea am si oprit seminte +ca erau fara nici un mg. de chimicala.
Nu le-am stropit DE LOC cu absolut nimic si au fost sanatoase.Sa vad anul asta daca va fi la fel.
 

anca_22

Member
Cu ce as putea stropi rasadurile sa creasca mai repede? Le-am repicat in pahare de plastic, in pamant de flori, turba mai exact, asa sunt frumusele, tulpina rozalie, frunzele verde spre rosu, dar cresc foarte incet, unele aproape deloc. Aici cred ca am gresit si eu, in anii trecuti le-am pus in amestec de pamant de gradina cu mranita, dar acum am vrut sa vad cum se fac si in pamant de flori. Cumnata mea, anul trecut, asa le-a pus si a a avut rasaduri foarte frumoase, la fel si anul acesta, insa eu am dat gres undeva si nu imi pot da seama unde. Mi-e frica ca daca le pun asa in camp, se vor usca, mai ales ca nu am gradina aproape si nu pot sa le urmaresc zilnic.
 
Sus