Rosii II

victoria

Active Member
Multumesc mult de tot,dar nu despre mine este vorba in articolul de pe net, ci despre cealalta Victoria parca victoria222 :D
 

bunicutz32

Member
Camik a spus:
Cum arata boala respectiva?
Alternarioza sa fie si la mine?
Nu este o boala, este un deranjament fiziologic numit "cat face" (bot de pisica), datorat alternantei intre uscaciunea si umezeala solului. Unele soiuri, mai ales dintre cele cu fructe mari, sunt mai sensibile.
 

bunicutz32

Member
Re:

danero2004 a spus:
din ce tineam minte cu apa dura se rezolva treaba dar uite ca la mine e dura dar doar dupa ce am dat cu calciu nu am mai avut ardei si rosii patate de la ploi :)
Apa dura contine in majoritate carbonati de calciu si magneziu, care nu sunt absorbiti de catre plante, nici prin radacini nici foliar.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu am facut analize la duritate corecte ci doar un test de laborator la mama la munca dar doar cu calciu foliar a functionat si nu s-au mai patat
 

bunicutz32

Member
danero2004 a spus:
nu am facut analize la duritate corecte ci doar un test de laborator la mama la munca dar doar cu calciu foliar a functionat si nu s-au mai patat
Asta am aratat si eu, ca udarea cu apa dura nu rezolva problemele datorate lipsei de calciu. De cele mai multe ori produsele cu calciu pentru aplicare foliara sau radiculara contin calciu legat de acizi organici (gluconat, LSA, formiat, acizi dicarboxilici etc.). Eu din principiu sunt pentru aplicarea radiculara, a oricarui fertilizant, nu numai calciu, dat fiind ca natura a creat plantele asa cum sunt (radacina, tulpina, frunze etc.) in miliarde de ani cu un scop, si a facut-o bine. Asa cum spun adeptii agriculturii bio "Hraneste solul si nu planta".
 

ghia_don

Active Member
Pe acestea le-am cules verzi din solar inainte de a da inghetul, le-am asezat intr-o cutie de carton , le-am pus la racoare si la sarbatori am mincat rosii proaspete.. :)



Chiar daca nu-s asa zemoase ca vara, sint muuult mai bune ca cele din magazine si 100% naturale :D .
Nu ma asteptam sa le gasesc asa sanatoase si fara nici o stricaciune....acum pot spune ca mi-au ajuns rosiile de anul trecut pina anul asta fara sa fie tratate cu tot felul de otravuri :) .
 

elianna

Well-Known Member
Am facut si eu acelasi lucru. Eu le-am semanat mai tarziu si pe la jumatatea lui octombrie erau inca multe verzi. Mi-a fost mila sa le las sa nu cada vreo bruma. Le-am invelit in ziar si le-am lasat initial in beci apoi le-am mutat in veranda. Unele s-au mai stricat dar totusi de sarbatori rosii am mancat rosii din gradina mea si inca mai am. Dar, acelasi lucru, sunt usor deshidratate dar sunt bio :D
 

geco56

New Member
buna,sunt nou pe site si am urmarit cateva pagini din urma cu un an.A-ti vrut sa cumparati seminte de tomate de pe un site,v-as ruga sa-mi spuneti daca a cumparat cineva seminte din soiul Glacier,Siberian sau Alaska.Multumesc!
 

Ionutza

Member
Am revenit si eu pe forum. V-ati apucat de rasadurile de rosii???

Eu ma intrebam daca o temp constanta de 15-20 grade e de ajuns pt ele.
 

elianna

Well-Known Member
Eu astept inceputul lui martie. Cand am pus seminte la sfarsitul lui ianuarie, au crescut prea mari pana sa vina momentul sa le plantez in gradina. Am semanat in minirasadnite si le-am tinut pe pervaz pana le-am repicat, apoi le-am tinut cam la 15 grade noaptea. In veranda unde le-am mutat, ziua, daca era soare, trecea de 20 grade.
 

happy

Well-Known Member
Azi am semanat seminte de rosii in tavite alveolare pe care le-am plasat in rasadnita din interiorul solarului.Vreau sa imi cresc propiul rasad pentru solar,ce este pe piata nu imi place,de 2 ani cumpar acelasi soi bulgaresc ,parca.Toata lumea pune aceiasi hibrizi timpurii la care nu au gust fructele!
Am pus rosii uriase de la Mirela plus alte soiuri pe care le am eu galbene mari,prunisoara mari. :D
In caz ca vor veni zile friguroase sub tavitele alveolare(peste gunoiul de grajd)am pus o plasa(de la polistiren) pe care am legat 5m de cablu si care sper sa faca fata unor temperaturi negative noaptea!
 

belisima

Well-Known Member
azi am semanat rosiile pt solar,un hibrid bulgaresc,am avut experiente placute cu aceste soiuri,in toamna ,dupa curatarea vrejilor am avut rosii pana la sf lui noiebrie in solar,sigur ca a tinut si vremea cu noi,dar oricum productia e foarte buna si gustoase,netratate cu nimic-in timp vom renunta la cele din gradina,speram sa umplem curtea cu stupi :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Nu este o idee rea cu stupii.Eu am 20 de stupi si imi este drag sa stuparesc!!!Plus ac pomii sunt plini de fructe (daca scapa florile de ger).
Azi am semanat in rasadnita seminte de ardei bulgaresti si seminte de rosii de ghiveci,vreau sa pun in ghiveci in apartament!! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Blight-Resistant Tomato Varieties for 2014
Defiant – Determinate (bush) plants produce round, medium size red fruits, rated at 70 days to maturity.
Iron Lady – Determinate (bush) plants produce round, medium size red fruits, rated at 75 days to maturity.
• Jasper – Tall indeterminate (cordon) plants bear trusses of red cherry tomatoes starting 60 days after planting. An All America Selections winner and RHS Award of Merit.
Lemon Drop – Indeterminate (cordon) plants bear hundreds of small yellow-green tomatoes in 80 to 90 days. Open-pollinated heirloom variety, a sport of 'Snow White' cherry.
Matt's Wild Cherry – Sprawling indeterminate (cordon) plants bear scads of tiny red cherry tomatoes starting 55 to 60 days after planting. Open-pollinated heirloom from Mexico.
Mountain Magic – Vigorous indeterminate (cordon) large red cherry tomatoes, rated at 75 days to maturity.
Mountain Merit – Determinate plants produce large red round fruits about 75 days after planting. An All-America Selection winner.
Mr. Stripey – Indeterminate (cordon) plants produce medium size round fruits marbled with red and yellow in about 80 days. Open pollinated heirloom.
Plum Regal – Determinate plants produce red plum tomatoes weighing 3 to 4 ounces each, rated at 80 days to maturity.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu azi am pus rosiile in gradina.Au crescut destul de mari ca sa le infig la loc definitiv.Sper sa le placa si sa imi dea productia dorita :)
 
Sus