Rosii II

belisima

Well-Known Member
da ,chiar e,cherry negre sunt delicioase,inima de bou asemenea...cele galbene le recomand pentru decor,sunt gen gogosar,bune de umplut,dar gustul e fad
 
Gabiuta a spus:
In primavera am oprit din semintele de rosii cumparate de la Victoria si trimise la gradinarii adevarati din Buzau ,citeva pentru distractia mea (dupa cum stiti eu nu sunt gradinarita ci numai asa....amatoare :mrgreen: ).
Dar iata ca cele citeva semincioare au dat rod bogat.
Este adevarat ca noi numai le-am udat si copilit .Nu le-am stropit de loc si totusi...


Pe un metr patrat intr-un loc al gradinii si pe altul in alta zona cu soare mult am facut de-o salata :p
Au fost 13 fire si 12 fire.Sunt arhipline de rod.
La anul pun din nou :)
Imi poti trimite seminte ?
 

ghia_don

Active Member
Eu am dat-o in bara anul asta cu rosiile :cry: ...nu am nici de-o salata!
In perioada lor de avint, eu am avut alte probleme si nu m-am ocupat de ele cum trebuie, iar acum n-am ce culege :( . Toate sint manate, bolnave, cu fructe stricate...doar la cherry mai gasesc fructe bune.
Noroc ca am in solar vreo 5 fire sanatoase de la care voi avea ceva rosii, dar mai tirziu...
 

elianna

Well-Known Member
Si pentru mine a fost un an nefast :( Cele de la gradina le-am neglijat din cauza problemelor de sanatate si s-au manat toate de la atata ploaie iar cele din curte le-am pus tarziu. Au fructe dar inca sunt verzi. Peste vreo doua saptamani, poate :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am avut grja sa iau de la ZKI soiurile cu rezistenta la cele 3 boli si se pare ca in afara de grindina am scapat cu bine si am ceva rosii , plus ca sunt determinate deci nu au crescut ca si copacii :incapatanat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ale mele au alternarioza, dar sper sa o scot la capat cumva, de mancat o salata avem de o luna, acum vad ca incep incet-incet sa se coaca in masa, asa ca o sa am si de bulion. De nepriceputa ce sunt, anul trecut cand am vazut boala credeam ca e mana, dar eta tot alternarioa, anul acesta am facut o stropire cu Melody Compact, care protejeaza si de alternarioza dar se pare ca trebuia insistat, din moment ce boala exista in gradina de anul trecut.
 

Camik

Active Member
Cum arata boala respectiva?
Alternarioza sa fie si la mine?

Iar aici este mana pe tulpina?

Eu credeam ca mi le-a mancat de verzi ceva...(am gasit o lacusta mare verde,probabil de la lacul vecinului ...)
Locul este uscat.
 

Camik

Active Member
Multumesc de raspuns!
Habar nu am ce au ,stiu doar ca anul trecut nu aveau cicatricile astea.
Ce frumoase sunt rosiile tale!
Cele galbene sunt cu crestere nedeterminata?
La mine au ajuns la 2,4m.
 

happy

Well-Known Member
Cele galbene cherry para au crestere nedeterminata,se duc ca nebunele.Celelalte sunt ceva mai normale.Gustul cel mai bun il au cherry black(nu am pus poza)sunt dulcege si au gustul rosiilor de pe vremea cand eram copil...Ultimiele cele rosii-galbene(Pineaple Hawaian)sunt preferate pentru zeama si gustul lor :D
Azi am cules o sarja pentru sambata cand sotia va face zarzavat.Am mai cules si o ladita de ardei capia
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Happy , pune la poze codul corect ca nu putem sa le vedem , poza ramane la fel de mica si pe fullscreen la postimage.

vreau sa salivez calumea nu sa curga lacrimi din ochi cat ma uit in poza mica :tavalit:
 

anca_22

Member
Ce frumoase sunt toate! Acum se coc si la mine, cele romanesti, mari si am mai cules si din cele mici, prunisoare si cherry, dar astea m-au dezamagitam crezut ca vor fi din alea mici si dulci care cu crestere nedeterminata dar astea sunt un pic mai mari.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vreti sa gustati?Parol ca sunt eco-bio-ne....
Indrazniti...Nu-i asa ca sunt bune?



puse in joaca m-au cadorisit cu o productie record pentru umila mea dorinta.Asa ca am pus cherii la congelator din greu.
 

elianna

Well-Known Member
Felicitari pentru asa recolta. Eu inca n-am mancat din gradina. Le-am pus tarziu si inca nu s-au copt :(
 

victoria

Active Member
Ceapa e in ladite, usturoiul e agatat funii in camara, semintele sunt la uscat la mansarda, si acum aproape am cules si arpagicul.Mai am azi 4 randuri si termin.
Rosiile sunt foarte frumoase, fara sa fi stropit nici macar cu zeama bordeleza, iar rafturile de conserve sunt deja pline cu de toate. Dar, mai am inca multe de facut :D
https://victoriacus.wordpress.com/2013/ ... anul-asta/
 

geodezia

Well-Known Member
:clap: :clap: :clap:
felicitari am vazut un articol despre tine si sotul tau pe net
faceti ceva cu mult drag si stiu din experienta cu multa munca multa munca
deci felicitari si mult succes in ceace faceti
si eu anul asta am experimentat vreo 15 feluri de rosii
asta ca sa testez gustul
caut un anume gust pentru mine si familie
mai am o matusa care si ea are vreo 5 feluri si tot asa si ea cauta gustul cel mai dulce la rosii
am sa pun poze si eu sper miine sau poimiine din recolta de anul asta
deci inca o data felicitari
 
Sus