Rosii II

Rose

Active Member
Re: Retete de toamna

Cred ca sunt off, rog moderatorii sa mute postul unde considera: pentru pasta de rosii puteti sa-mi recomandati un separator de seminte electric sau un separator de inox(otel???) mai bun? Pe piata nu am vazut decat plastice si n-am de gand sa dau banii pe aiureli in conditiile in care este ceva absolut necesar, separatorul mamei stricandu-se dupa zeci de ani de forjare!
 

elianna

Well-Known Member
Am unul electric cumparat de la o firma de teleshoping si e foarte bun. Nu mai stiu de la ce firma si nici cat a costat ca este de cativa ani dar aflu maine. Am niste probleme in demisol si sunt toate vraiste, nu am cum sa caut acum :( Daca uit cumva, trage-ma de atentie :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In primavera am oprit din semintele de rosii cumparate de la Victoria si trimise la gradinarii adevarati din Buzau ,citeva pentru distractia mea (dupa cum stiti eu nu sunt gradinarita ci numai asa....amatoare :mrgreen: ).
Dar iata ca cele citeva semincioare au dat rod bogat.
Este adevarat ca noi numai le-am udat si copilit .Nu le-am stropit de loc si totusi...


Pe un metr patrat intr-un loc al gradinii si pe altul in alta zona cu soare mult am facut de-o salata :p
Au fost 13 fire si 12 fire.Sunt arhipline de rod.
La anul pun din nou :)
 

elianna

Well-Known Member
Re: Retete de toamna

Rose a spus:
Cred ca sunt off, rog moderatorii sa mute postul unde considera: pentru pasta de rosii puteti sa-mi recomandati un separator de seminte electric sau un separator de inox(otel???) mai bun? Pe piata nu am vazut decat plastice si n-am de gand sa dau banii pe aiureli in conditiile in care este ceva absolut necesar, separatorul mamei stricandu-se dupa zeci de ani de forjare!
Am postat raspunsul la electrocasnice utile...
viewtopic.php?f=28&t=9458&start=440
 

anca_22

Member
De cate ori se stropesc rosiile? Am stropit acum 3 saptamani cu zeama bordeleza cumparata dintr-o farmacie si acum as vrea sa stropesc din nou pentru ca au crescut si mi-e frica sa nu se maneze
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Anca , dupa fiecare ploaie e indicat pentru ca zeama bordeleza e cam slabuta comparativ cu restul , iar in mod normal o data la 2 sapt ar fi de ajuns
 

anknic

Active Member
@hamsu, parerea ea e ca sunt mancate de gaini, ele ciupesc asa rosia, dar nu o mananca toata.

@anca22,bordeleza e fungicid de contact, deci nu intra in planta ca sa o protejeze mai mult timp. normal se stropeste la 2 sapt.in perioada umeda, dar daca a plouat si imediat a dat soarele (aka se ridica aburi din pamant, aburi care pot contine ciuperci) e bine sa stropesti imediat.
 

anca_22

Member
anknic a spus:
@hamsu, parerea ea e ca sunt mancate de gaini, ele ciupesc asa rosia, dar nu o mananca toata.

@anca22,bordeleza e fungicid de contact, deci nu intra in planta ca sa o protejeze mai mult timp. normal se stropeste la 2 sapt.in perioada umeda, dar daca a plouat si imediat a dat soarele (aka se ridica aburi din pamant, aburi care pot contine ciuperci) e bine sa stropesti imediat.
Am stropit azi a doua oara, cred ca peste 2 sapt o sa stropesc iar desi aici nu prea a ploaut mult in ultima vreme
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
procesul e simplu , ciuperca cade pe sol , apa cade pe sol , caldura evapora apa , frunza e uda , ciuperca din vapori se lipeste la loc si iata ciclul o ia de la capat
Eliminarea frunzelor bazale pentru ventilare planta si mai ales ca frunzele sa nu atinga solul ajuta foarte mult
 

geodezia

Well-Known Member
Asa este Dane cit msi putinr frunze la nivel bazal chiar se poate ajunge eliminarea lor pina la primul rind de rosii
 
Sus